facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Příznaky potravinové alergie


Ilustrační fotografie


Potravinové alergie se týkají každého z nás. Dokonce se mohou objevit už ve velmi útlém věku u malého miminka. Zatímco u některých potravin si uvědomujeme, že obsahují silné alergeny. Jiné potraviny hravě podceníme. Proto jakmile začnete zavádět příkrmy, hlídejte si reakce organismu vašeho novorozence. Pokud se setkáte s alergickou reakcí, obraťte se na svého pediatra a potravinu již dále do jídelníčku novorozence nezařazujte. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou nejčastější projevy potravinových alergií.

Projevy na kůži a na sliznicích

Tyto příznaky jsou zcela nejběžnější a všimne si jich snad každá maminka. Jedná se například o vyrážku (kopřivku), svědivý ekzém, otoky úst, afty nebo prasklé koutky, rýmu, kýchání a ve vážnějším případě také dušení, astma nebo zánět plic. Potraviny tedy nejprve zkoušejte v malém množství. Jestliže na kůži miminka objevíte pupínky, zamyslete se nejen nad jeho jídelníčkem, ale také nad kosmetikou, kterou používáte.

Potíže s trávícím traktem

Ničím neobvyklým nejsou ani střevní potíže a problémy se žaludkem. Při nesnášenlivosti některé potraviny může miminko rozbolet bříško, začít zvracet, dostat průjem nebo zácpu. Běžné je také nadýmání. Pokud ale má miminko prdíky, ještě to nutně nemusí znamenat alergii. Jen je dobré tomu věnovat pozornost.

Změny v chování novorozence

Pokud vaše miminko začne plakat, je podrážděné nebo se neustále budí, opět mohou být na vině potraviny. Stejně jako v předchozích případech se ještě nemusí jednat o alergie, může to být pouze dočasná nesnášenlivost některých potravin, která, jak bude dítko růst, pozvolna odezní.

Nejběžnějšími alergeny, které se vyskytují v potravinách, jsou kravské mléko, arašídy, sója, pšenice, ořechy, ryby a také mořské plody. Obzvlášť při konzumaci ořechů a ryb může být reakce organismu vážná. Proto se často doporučuje malým dětem tyto potraviny vůbec nedávat.

Kontrola kyčlí u dětí Kontrola kyčlí u dětí

Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí.

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas

Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo.

Hydrocephalus Hydrocephalus

Hydrocefalus je onemocnění, při kterém dochází k hromadění mozkomíšního moku, což je důležitá tekutina normálně se tvořící v mozku, která má velmi důležitou úlohu ve fungování nervové soustavy, např. udržuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka