facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Cvičení v těhotenství – břišní svaly


Ilustrační fotografie

V první části jsme se věnovali cvičení a posilování svalů pánevního dna. Další část, kterou bychom neměli opomenout, jsou břišní svaly. Je třeba ale myslet na to, jaké cviky provádět a jakým způsobem, abychom si během těhotenství a k porodu naopak nepřitížily.

Konzultace s lékařem je nutná

Než se pustíte do cviků břišních svalů, raději se nejprve poraďte se svým gynekologem. Cviky nejsou vhodné pro každou ženu a pokud máte rizikové těhotenství, nemuselo by Vám to vždy prospět. Je také dobré vzít v úvahu, zda jste již před otěhotněním byla fyzicky aktivní, či nikoliv. Pokud jste aktivní nebyla, je důležité cvičit pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta, který na Vám udělá sestavu a dohlédne na průběh cvičení.

Jak tedy cvičit?

1. trimestr

Pokud těhotenství probíhá naprosto v pořádku a byla jste již před otěhotněním nějak sportovně aktivní, můžete cvičit, jak jste doposud byla zvyklá. Jen je nutné se vyhnout extrémní námaze, skokům, výpadům, visům a různým otřesům. Nesportujte s plným močovým měchýřem. Stále můžete provádět cviky v leže.

1. - 2. trimestr

Po 1. trimestru omezte běžné cvičení, na které jste byla zvyklá a omezte cviky v leže. V této poloze tlačí děloha na dolní dutou žílu a omezuje tím žilní návrat k srdci. Co se týče bříška, cvičte pouze šikmé břišní svaly. Pokud byste dále posilovala přímé břišní svaly, mohlo by postupně s rostoucím bříškem dojít k bolestem zad.

Tip na cvik

Leh na boku:

Svrchní horní končetina se opírá o zem před tělem, na druhou je položená hlava. Dolní končetiny jsou natažené v jedné linii s trupem. S výdechem zvedněte obě končetiny a chvilku vydržte, poté položte. Cvik opakujte 4–8.

Pokud Vám bude cvičení nepříjemné, rozhodně se do něj nenuťte a věnujte se cvikům na jiné partie. Také můžete zkusit kurz těhotenské jógy, kde s Vámi budou pracovat školení odborníci a jistě Vám rádi poradí a vyhoví Vašim individuálním potřebám.





Cvik na idealní zakončení cvičební lekce

Postavte se vzpřímeně, stoj rozkročný, nohy od sebe na šířku pánve. Předkloňte hlavu, bradu do jamky mezi klíčními kostmi. Pomalu, obratel po obratli, přejděte do hlubokého předklonu...

Protažení dolních končetin, beder a hýždí

Posaďte se na zem, nohy natáhněte, roznožte co nejdál od sebe. Hýždě musí být pevně přitisknuté k podložce, páteř vzpřímená, bříško zatažené, ramena stlačená a lopatky stažené k sobě a dolů.

Protažení dolních končetin a beder

Lehněte si na záda, pokrčte obě nohy. Ramena, bedra i hýždě tiskněte k podložce, bradu zasuňte do jamky mezi klíčními kostmi. Zvedněte pravou nohu, dopněte a přitáhněte k hrudníku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka