facebook
Dobrý večer, je úterý 23.7.2019 a svátek slaví Libor

Mužská neplodnost


Ilustrační fotografie


Poruchy reprodukce u mužů souvisí nejvíce s funkční kvalitou spermií, což je i logické vzhledem k tomu, že právě spermie stojí za oplodněním vajíčka. Drtivou většinu případů neplodnosti u mužů tvoří nějaká porucha spermiogramu (rozbor ejakulátu) – buď snížení počtu spermií nebo jejich špatný tvar či pohyblivost, nezřídka kombinace.  Nejčastějším závěrem je tzv. oligozoospermie, což je snížený počet spermií v ejakulátu, obecně pod 15 milionů spermií na 1 ml vzorku. Za touto diagnózou může stát velká řada příčin a až 30% případů může být tzv. idiopatických – nelze dohledat důvod, proč se ve varlatech muže tvoří tak nízký počet spermií. Některé příčiny jsou ovlivnitelné, zejména časté pití alkoholu, obezita, nezdravá strava, kouření, pokládání notebooku na břicho a stehna, nošení nevhodného spodního (zejména slipy) i svrchního (úzké džíny) prádla, dlouhé a časté jízdy na kole či koni, jiné ovlivnit nelze. Pak jde zejména o různé varikokély (rozšíření cévních pletení v šourku), hydrokély (přítomnost tekutiny v obalech varlete), infekce, nádory, úrazy, věk a následně i různá vzácná onemocnění, především genetické vady. Podobným nálezem je hypospermie neboli nízký objem ejakulátu. Azoospermie znamená, že se spermie netvoří vůbec, přestože ejakulační tekutina ano, na rozdíl do toho aspermie je stav, kdy se nevzniká žádná složka semene. Teratospermie je přítomnost degenerovaných, deformovaných a jinak změněných buněk a asthenozoospermie snížená pohyblivost spermií. Poslední zmíněný nález je také obvyklou příčinou neplodnosti. Spermie, které se špatně pohybují nebo mají nesprávný tvar, nemohou dobře doputovat skrze orgány ženy k vajíčku a nejsou ani schopny proniknout jeho obaly a vajíčko oplodnit.

Některé z těchto stavů jsou velmi dobře léčitelné, pokud je příčina odhalena včas. Většinou se jedná o omezení rizikového chování, úpravu životosprávy, event. chirurgické výkony, pokud jsou indikovány, popř. farmakologickou léčbu. Zajímavým faktem je zjištění, že během pohlavního styku je produkce viabilních, pohyblivých a morfologicky správných spermií mnohem vyšší (i o 70-120%) než při masturbaci, objem ejakulátu může být vyšší o 25-45%. To mimo jiné znamená, že špatný spermiogram ještě nemusí znamenat neplodnost z tohoto důvodu.

Další možnou příčinou je tzv. retrográdní ejakulace, což je porucha funkce svěrače v močové trubici. Za normálních okolností se svěrač ještě před ejakulací uzavře a zabrání tak zpětnému úniku semene do močového měchýře. Pokud se nedovírá správně, část nebo i celý ejakulát stéká do močového měchýře a vzniká tak „suchý orgasmus“. Častou příčinou této poruchy jsou stavy
po operaci prostaty, zvětšená prostata či diabetická neuropatie (poškození nervů vlivem cukrovky). Vlastní prožití styku není narušeno a spermie mohou být po odběru použity pro některou z forem umělého oplodnění. Šance na otěhotnění přirozenou cestou je ovšem velmi malá.
Tuto poruchu nacházíme přibližně u 1% testovaných mužů.

Na vině mohou být také různé infekce. Především těch, jejichž rozpoznání je u mužů problematické, probíhají dlouhodobě a vlekle, např. chlamydiová infekce. Ta je bezpříznaková u více než poloviny případů a to i těch u žen. Její zrádnost ve věci neplodnosti spočívá především v tom, že poškozuje jak DNA spermií a tím způsobují sterilitu muže, ale zároveň po přenosu na ženu způsobuje srůsty v oblasti vejcovodů, které následně buď oplodnění úplně znemožňují, nebo zvyšují riziko mimoděložního těhotenství. Také zvedají riziko současného přenosu HIV infekce. Podobně působí také jiná sexuálně přenosná choroba zvaná kapavka.

Jak se připravit na druhé miminko? Jak se připravit na druhé miminko?

Pokud plánujete početnou rodinu, tak než se nadějete, očekáváte druhé dítko. Každá maminka, která byla z prvního těhotenství nesvá a třeba i vystresovaná, bere to druhé už více v pohodě.

Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka