facebook
Dobré poledne, je neděle 16.6.2019 a svátek slaví Zbyněk

Pátý měsíc – copak je ve světě nového?


Ilustrační fotografie


V pátém měsíci svého mladého života začíná být miminko akčnější, více se hýbe a začíná objevovat svět. V přetáčení se ze zad na bříško je stále úspěšnější a hrozně ho to baví. Zároveň si začíná všímat hraček v nejbližším okolí, největší úspěch mají ty, jež lze kousat či cucat. Navíc si začíná hračky i prostředí pamatovat a má své oblíbené, což může působit potíže při cestování a návštěvách. Začíná více pozorovat a napodobovat dospělé. Tuto zvědavost je možné využít k tréninku pití z hrníčku a zkoušení samostatného nakrmení se lžičkou. Určitě ho to bude bavit, ale pozor na nepořádek, jídlo se často zvrhne v neřízenou hru.


Během dne, když miminko nespí, je vhodné nechávat jej více na bříšku a motivovat ke hře. Umí předvést letadélko se zvednutou hlavičkou a rozpaženými ručkami. Zvedání hlavičky pomáhá posilovat krční a zádové svaly a upravit tvar hlavičky, která může být trochu deformovaná po dlouhém ležení na zádech v předchozích měsících. Většina dětí se zvládne za ručku přitáhnout samo do sedu, dokud ale nezvládne posadit se samo z polohy na čtyřech, nemělo by se pasivně posazovat, je to nezdravé pro vývoj páteře, zádové svaly ještě nejsou dost silné na vytvoření opory, proto i autosedačku používáme jen na dobu nezbytně nutnou.


V pěti měsících již děti zvládnou vnímat nálady a reagovat na ně, rozlišují především radost a smutek. Velmi živě zvládají především projevovat radost. Dokáží také ovlivnit tón svého broukání podle současné nálady. V řeči se začínají objevovat některé hlásky, zejména b, p, n, k, h a f. Některé děti zvládají napodobovat zvuky. Komunikace z jejich strany je doplňována výrazy v tváři a živými gesty, což lze využít k naučení se některých specifických znaků či přímo tzv. Baby signs. Neznámý člověk či náhlá změna v okolí dokáže děti naopak vylekat.


Co všechno by mělo vaše děťátko v pěti měsících zvládnout? Mělo by udržet tělo v symetrické poloze, hlavička, tělo i nohy by měly tvořit jednu přímku. Vleže na zádech by mělo umět zvednout nožičky a ručkami se dotknout lýtek, kotníků či prstů na nohou. Zapojit by se měly svaly bříška a měly by přitom zvednout zadeček z podložky. Při hraní si na bříšku by se mělo dítě zvládnout střídavě opírat o pravou a levou paži. Preferuje-li jen jednu stranu a během pár dní se stav nemění, je vhodné navštívit dětského lékaře a neurologa.


V pěti měsících je možné postupně začít s různými, nejprve jednodruhovými příkrmy. Dítko se může postupně také učit samo jíst, vhodné je umělohmotné nádobí. Jídelní židlička by měla být polohovatelná, až téměř do úplného lehu. Jinak lze ke krmení využít autosedačku/lehátko.


Jako hračky jsou vhodná barevná chrastítka, hračky, jednoduché knížky, hrací deky a hrazdičky.

Hlídání miminka Hlídání miminka

Plánujete krátce po porodu návrat do pracovního procesu? Chcete si zajít zacvičit a přemýšlíte, kdo by vám miminko pohlídal? Nabízí se zde několik možností, kterých může každá maminka využít. Tou první a optimální je svěření...

Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle? Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka