facebook
Příjemnou noc, je neděle 25.10.2020 a svátek slaví Erik

Pátý měsíc – copak je ve světě nového?


Ilustrační fotografie


V pátém měsíci svého mladého života začíná být miminko akčnější, více se hýbe a začíná objevovat svět. V přetáčení se ze zad na bříško je stále úspěšnější a hrozně ho to baví. Zároveň si začíná všímat hraček v nejbližším okolí, největší úspěch mají ty, jež lze kousat či cucat. Navíc si začíná hračky i prostředí pamatovat a má své oblíbené, což může působit potíže při cestování a návštěvách. Začíná více pozorovat a napodobovat dospělé. Tuto zvědavost je možné využít k tréninku pití z hrníčku a zkoušení samostatného nakrmení se lžičkou. Určitě ho to bude bavit, ale pozor na nepořádek, jídlo se často zvrhne v neřízenou hru.


Během dne, když miminko nespí, je vhodné nechávat jej více na bříšku a motivovat ke hře. Umí předvést letadélko se zvednutou hlavičkou a rozpaženými ručkami. Zvedání hlavičky pomáhá posilovat krční a zádové svaly a upravit tvar hlavičky, která může být trochu deformovaná po dlouhém ležení na zádech v předchozích měsících. Většina dětí se zvládne za ručku přitáhnout samo do sedu, dokud ale nezvládne posadit se samo z polohy na čtyřech, nemělo by se pasivně posazovat, je to nezdravé pro vývoj páteře, zádové svaly ještě nejsou dost silné na vytvoření opory, proto i autosedačku používáme jen na dobu nezbytně nutnou.


V pěti měsících již děti zvládnou vnímat nálady a reagovat na ně, rozlišují především radost a smutek. Velmi živě zvládají především projevovat radost. Dokáží také ovlivnit tón svého broukání podle současné nálady. V řeči se začínají objevovat některé hlásky, zejména b, p, n, k, h a f. Některé děti zvládají napodobovat zvuky. Komunikace z jejich strany je doplňována výrazy v tváři a živými gesty, což lze využít k naučení se některých specifických znaků či přímo tzv. Baby signs. Neznámý člověk či náhlá změna v okolí dokáže děti naopak vylekat.


Co všechno by mělo vaše děťátko v pěti měsících zvládnout? Mělo by udržet tělo v symetrické poloze, hlavička, tělo i nohy by měly tvořit jednu přímku. Vleže na zádech by mělo umět zvednout nožičky a ručkami se dotknout lýtek, kotníků či prstů na nohou. Zapojit by se měly svaly bříška a měly by přitom zvednout zadeček z podložky. Při hraní si na bříšku by se mělo dítě zvládnout střídavě opírat o pravou a levou paži. Preferuje-li jen jednu stranu a během pár dní se stav nemění, je vhodné navštívit dětského lékaře a neurologa.


V pěti měsících je možné postupně začít s různými, nejprve jednodruhovými příkrmy. Dítko se může postupně také učit samo jíst, vhodné je umělohmotné nádobí. Jídelní židlička by měla být polohovatelná, až téměř do úplného lehu. Jinak lze ke krmení využít autosedačku/lehátko.


Jako hračky jsou vhodná barevná chrastítka, hračky, jednoduché knížky, hrací deky a hrazdičky.

Typy golfových kočárků Jak vybrat golfový kočárek?

Ve Funbaby najdete celou řadu golfových kočárků. Kromě toho vám ale taky poradíme, pro jak staré děti se golfáče hodí, jaké jsou jejich varianty a na co se při jejich výběru zaměřit.

Co dělat, když miminko neustále pláče? Co dělat, když miminko neustále pláče?

Je najedené, přebalené, zoubky ještě nerostou a vás už nenapadá jediný důvod, proč malé pořád pláče. Někdy je velice těžké přijít na příčinu pláče, natož ho utišit...

Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne? Dudlík – kdy je třeba a kdy už ne?

Každá maminka před porodem s nadšením nakupuje výbavičku, oblečení a vše potřebné, aby jejímu dítku nic nechybělo. Když však přijde na řadu dudlík, často přemýšlíme, zda je skutečně pro miminka vhodný, popřípadě do kolika let a jak ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka