facebook
Dobré odpoledne, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Duphaston


Ilustrační fotografie


Duphaston je léčivý přípravek obsahující hormon zvaný dydrogesteron, který má stejný účinek jako progesteron, ženský pohlavní hormon ovlivňující druhou fázi menstruačního cyklu, především nárůst děložní sliznice a její přípravu na možné uhnízdění vajíčka, později také udržení těhotenství. Používá se k léčbě rozličných gynekologických obtíží, jejichž spektrum je poněkud širší než u podobného přípravku, Urogestanu.

Duphaston se používá především pro léčbu stavů, kdy ženské tělo netvoří dostatek progesteronu. Ten se může projevit nejrůznějšími změnami v organismu, od potíží s menstruačním cyklem přes jeho vymizení, jako přechodové potíže, neschopnost otěhotnět nebo i opakovanými potraty. Nedostatek hormonu je důležité doplnit a stanovit tak opět rovnováhu mezi přirozeným progesteronem a druhým ženským hormonem, estrogenem.

Nejznámější je Duphaston zřejmě ženám snažícím se o miminko. Přípravek pomáhá při neplodnosti způsobené především tzv. luteální infertilitou, což zjednodušeně znamená nízkou hladinu progesteronu v těle ženy. Děloha tak nemá možnost připravit se na uhnízdění oplodněného vajíčka, jelikož nedostatek progesteronu znemožňuje správný nárůst její sliznice. Za opakovanými potraty taktéž může stát luteální insuficience, progesteron je totiž nutný k udržení těhotenství. Duphaston se proto v těchto případech podává během prvního trimestru.

Z dalších onemocnění jmenujme především léčbu endometriózy, jež je často nerozpoznanou příčinou neplodnosti, dysmenoreu neboli bolestivou menstruaci, známý premenstruační a klimakterický syndrom a také stavy s neobvykle dlouhým a silným krvácením či při jeho úplném chybění.

Jako každý syntetický hormon s sebou bohužel nese řadu vedlejších účinků, jež nejsou výjimečné. Jde především o únavu, nevolnost, nadýmání, bolesti hlavy, deprese, otoky a přibývání na váze. Platí proto obecná pravidla bezpečnosti, jako vyhýbání se řízení motorových vozidel, přiměřená fyzická zátěž a omezení pohybu ve výškách.

Druhé dítě – kdy je ten správný čas? Druhé dítě – kdy je ten správný čas?

Často se stává, že jen maminka porodí jedno miminko, už by měla nejradši další. Nastává však otázka, kdy je ten správný čas a ideální věkový rozdíl mezi sourozenci. Každý odborník na to má jiný názor, ale většina se shoduje...

Použití akupunktury při neplodnosti Použití akupunktury při neplodnosti

Neplodnost je v dnešní době velice častou překážkou na cestě k založení rodiny. Příčin neplodnosti může být celá řada a mohou být jak na straně ženy, tak i muže. S ohledem na to není možné stanovit jeden jediný a jednoznačný...

Když dítě porodí jiná žena Když dítě porodí jiná žena

Někdy není jiná možnost, než podstoupit náhradní mateřství. Pátráte po vhodných ženách na odnošení Vašeho dítěte a když ji najdete, čekáte a těšíte se celých devět měsíců. Jen s tím rozdílem, že Vaše miminko porodí jiná žena.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka