facebook
Dobré odpoledne, je pátek 11.7.2025 a svátek slaví Olga

Duphaston


Ilustrační fotografie


Duphaston je léčivý přípravek obsahující hormon zvaný dydrogesteron, který má stejný účinek jako progesteron, ženský pohlavní hormon ovlivňující druhou fázi menstruačního cyklu, především nárůst děložní sliznice a její přípravu na možné uhnízdění vajíčka, později také udržení těhotenství. Používá se k léčbě rozličných gynekologických obtíží, jejichž spektrum je poněkud širší než u podobného přípravku, Urogestanu.

Duphaston se používá především pro léčbu stavů, kdy ženské tělo netvoří dostatek progesteronu. Ten se může projevit nejrůznějšími změnami v organismu, od potíží s menstruačním cyklem přes jeho vymizení, jako přechodové potíže, neschopnost otěhotnět nebo i opakovanými potraty. Nedostatek hormonu je důležité doplnit a stanovit tak opět rovnováhu mezi přirozeným progesteronem a druhým ženským hormonem, estrogenem.

Nejznámější je Duphaston zřejmě ženám snažícím se o miminko. Přípravek pomáhá při neplodnosti způsobené především tzv. luteální infertilitou, což zjednodušeně znamená nízkou hladinu progesteronu v těle ženy. Děloha tak nemá možnost připravit se na uhnízdění oplodněného vajíčka, jelikož nedostatek progesteronu znemožňuje správný nárůst její sliznice. Za opakovanými potraty taktéž může stát luteální insuficience, progesteron je totiž nutný k udržení těhotenství. Duphaston se proto v těchto případech podává během prvního trimestru.

Z dalších onemocnění jmenujme především léčbu endometriózy, jež je často nerozpoznanou příčinou neplodnosti, dysmenoreu neboli bolestivou menstruaci, známý premenstruační a klimakterický syndrom a také stavy s neobvykle dlouhým a silným krvácením či při jeho úplném chybění.

Jako každý syntetický hormon s sebou bohužel nese řadu vedlejších účinků, jež nejsou výjimečné. Jde především o únavu, nevolnost, nadýmání, bolesti hlavy, deprese, otoky a přibývání na váze. Platí proto obecná pravidla bezpečnosti, jako vyhýbání se řízení motorových vozidel, přiměřená fyzická zátěž a omezení pohybu ve výškách.





Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit? Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit?

Mnoho maminek, které touží po dvojčátkách, si jistě klade jednu a tu samou otázku: „Mohu nějak ovlivnit, abych měla dvojčata?“. Zatímco jedny rodiče představa dvojčat děsí, jelikož si představí dvojnásobek péče, práce a peněz.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka