facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Duphaston


Ilustrační fotografie


Duphaston je léčivý přípravek obsahující hormon zvaný dydrogesteron, který má stejný účinek jako progesteron, ženský pohlavní hormon ovlivňující druhou fázi menstruačního cyklu, především nárůst děložní sliznice a její přípravu na možné uhnízdění vajíčka, později také udržení těhotenství. Používá se k léčbě rozličných gynekologických obtíží, jejichž spektrum je poněkud širší než u podobného přípravku, Urogestanu.

Duphaston se používá především pro léčbu stavů, kdy ženské tělo netvoří dostatek progesteronu. Ten se může projevit nejrůznějšími změnami v organismu, od potíží s menstruačním cyklem přes jeho vymizení, jako přechodové potíže, neschopnost otěhotnět nebo i opakovanými potraty. Nedostatek hormonu je důležité doplnit a stanovit tak opět rovnováhu mezi přirozeným progesteronem a druhým ženským hormonem, estrogenem.

Nejznámější je Duphaston zřejmě ženám snažícím se o miminko. Přípravek pomáhá při neplodnosti způsobené především tzv. luteální infertilitou, což zjednodušeně znamená nízkou hladinu progesteronu v těle ženy. Děloha tak nemá možnost připravit se na uhnízdění oplodněného vajíčka, jelikož nedostatek progesteronu znemožňuje správný nárůst její sliznice. Za opakovanými potraty taktéž může stát luteální insuficience, progesteron je totiž nutný k udržení těhotenství. Duphaston se proto v těchto případech podává během prvního trimestru.

Z dalších onemocnění jmenujme především léčbu endometriózy, jež je často nerozpoznanou příčinou neplodnosti, dysmenoreu neboli bolestivou menstruaci, známý premenstruační a klimakterický syndrom a také stavy s neobvykle dlouhým a silným krvácením či při jeho úplném chybění.

Jako každý syntetický hormon s sebou bohužel nese řadu vedlejších účinků, jež nejsou výjimečné. Jde především o únavu, nevolnost, nadýmání, bolesti hlavy, deprese, otoky a přibývání na váze. Platí proto obecná pravidla bezpečnosti, jako vyhýbání se řízení motorových vozidel, přiměřená fyzická zátěž a omezení pohybu ve výškách.





Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Léčba neplodnosti Léčba neplodnosti

Neplodnost se mezi muži a ženami objevuje čím dál častěji. Její léčba závisí na odhalení příčiny. Tento krok by tedy měl být naprostým základem. Pokud se o miminko snažíte teprve pár týdnů...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka