facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Duphaston


Ilustrační fotografie


Duphaston je léčivý přípravek obsahující hormon zvaný dydrogesteron, který má stejný účinek jako progesteron, ženský pohlavní hormon ovlivňující druhou fázi menstruačního cyklu, především nárůst děložní sliznice a její přípravu na možné uhnízdění vajíčka, později také udržení těhotenství. Používá se k léčbě rozličných gynekologických obtíží, jejichž spektrum je poněkud širší než u podobného přípravku, Urogestanu.

Duphaston se používá především pro léčbu stavů, kdy ženské tělo netvoří dostatek progesteronu. Ten se může projevit nejrůznějšími změnami v organismu, od potíží s menstruačním cyklem přes jeho vymizení, jako přechodové potíže, neschopnost otěhotnět nebo i opakovanými potraty. Nedostatek hormonu je důležité doplnit a stanovit tak opět rovnováhu mezi přirozeným progesteronem a druhým ženským hormonem, estrogenem.

Nejznámější je Duphaston zřejmě ženám snažícím se o miminko. Přípravek pomáhá při neplodnosti způsobené především tzv. luteální infertilitou, což zjednodušeně znamená nízkou hladinu progesteronu v těle ženy. Děloha tak nemá možnost připravit se na uhnízdění oplodněného vajíčka, jelikož nedostatek progesteronu znemožňuje správný nárůst její sliznice. Za opakovanými potraty taktéž může stát luteální insuficience, progesteron je totiž nutný k udržení těhotenství. Duphaston se proto v těchto případech podává během prvního trimestru.

Z dalších onemocnění jmenujme především léčbu endometriózy, jež je často nerozpoznanou příčinou neplodnosti, dysmenoreu neboli bolestivou menstruaci, známý premenstruační a klimakterický syndrom a také stavy s neobvykle dlouhým a silným krvácením či při jeho úplném chybění.

Jako každý syntetický hormon s sebou bohužel nese řadu vedlejších účinků, jež nejsou výjimečné. Jde především o únavu, nevolnost, nadýmání, bolesti hlavy, deprese, otoky a přibývání na váze. Platí proto obecná pravidla bezpečnosti, jako vyhýbání se řízení motorových vozidel, přiměřená fyzická zátěž a omezení pohybu ve výškách.

Metody asistované reprodukce Metody asistované reprodukce

Asistovaná reprodukce neboli umělé oplodnění je souhrnné označení pro způsoby pomoci neplodným párům v dosažení vytouženého těhotenství z pozice lékaře. Obecně se jedná o jakýkoliv medicínský zásah, který zvyšuje ...

SOUTĚŽ o silikonové korále pro maminky - MAMA CHIC

Ve světě populární unikátní silikonové korále vyrobené speciálně pro maminky dětí ve věku 3 až 12 měsíců konečně dorazily i na český trh.

Jak se správně připravit na těhotenství? Jak se správně připravit na těhotenství?

Téměř každá žena jednou v životě dojde k bodu, kdy se rozhodne založit rodinu. I když se nad tím spousta budoucích maminek nezamýšlí, je třeba pořádně se na těhotenství připravit. Smyslem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka