facebook
Příjemnou noc, je středa 22.5.2019 a svátek slaví Emil

Mýty o kojení - 1. díl


Ilustrační fotografie


Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu. Má zároveň výborný vliv na psychiku matky i dítěte. Mnohé ženy však z nějakého důvodu kojit nemohou. Příčiny jsou různé, avšak v některých případech je to jen z důvodu víry v některé z ustálených omylů.

Tradičním mýtem je velikost prsou. Ta však nemá s kojením žádnou souvislost. Nezáleží ani na tvaru bradavek. Vyskytne-li se problém s kojením v důsledku tvaru nebo velikosti bradavek, dá se poměrně snadno odstranit pomocí tzv. kloboučků, prostřednictvím kterých miminko klasicky saje, a to bez větších obtíží.

Při zadržení mléka v prsou se často doporučují teplé obklady. Ty však mohou nastalý stav ještě zhoršit. V tomto případě jsou účinnější naopak studené obklady, které lze ideálně použít ve formě speciálního tvarovaného gelu, který lze opakovaně zachladit.

Poměrně častou a předávanou domněnkou je, že bolení bříška kojeného miminka je důsledkem špatné stravy matky při kojení. Opak je však pravdou. Ze stravy matky se do mléka dostanou jen ty živiny a látky, které jsou potřeba pro vývoj miminka. Bolení bříška či koliky jsou způsobeny zejména tím, že miminko nemá v prvních měsících života ještě zcela vytvořenu střevní mikroflóru. Neznamená to však, že by žena mohla během kojení jíst zcela bez omezení. Samozřejmostí je absence alkoholu a kouření. Dále by se měla vyhnout jednostranně zaměřeným dietám, problémovým plísňovým sýrům a nadměrnému příjmu jednoduchého cukru.

Matky mívají obavy z toho, že se miminko může nadmíru napít mléka, což má podle nich za následek bolest bříška nebo blinkání, a proto samy po určité době přeruší kojení. V počátečních měsících je však ublinknutí zcela normální, a to z důvodu neúplně vyzrálého trávícího systému. Miminko by se správně mělo vždy ponechat, aby se prsu pustilo samo. Po kojení je vhodné, aby se miminko ponechalo ve svislé poloze, aby si tak odříhlo. Mělo by stačit deset až patnáct minut. K samotnému odříhnutí však nemusí dojít vždy, protože miminko při kojení nenasálo žádný nadbytečný vzduch, proto není nic k odříhnutí. Následně je důležité uložit miminko na záda.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Jak kojit s polštářem Jak kojit s polštářem

Kojící polštář se pro mnoho maminek stal užitečným pomocníkem. Můžete ho pořídit v celé škále rozměrů, velikostí a barev. Vyberte si takový, který se líbí vám a zároveň máte pocit, že bude pohodlný i pro vaše miminko. Tento polštář...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka