facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Mýty o kojení - 1. díl


Ilustrační fotografie


Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu. Má zároveň výborný vliv na psychiku matky i dítěte. Mnohé ženy však z nějakého důvodu kojit nemohou. Příčiny jsou různé, avšak v některých případech je to jen z důvodu víry v některé z ustálených omylů.

Tradičním mýtem je velikost prsou. Ta však nemá s kojením žádnou souvislost. Nezáleží ani na tvaru bradavek. Vyskytne-li se problém s kojením v důsledku tvaru nebo velikosti bradavek, dá se poměrně snadno odstranit pomocí tzv. kloboučků, prostřednictvím kterých miminko klasicky saje, a to bez větších obtíží.

Při zadržení mléka v prsou se často doporučují teplé obklady. Ty však mohou nastalý stav ještě zhoršit. V tomto případě jsou účinnější naopak studené obklady, které lze ideálně použít ve formě speciálního tvarovaného gelu, který lze opakovaně zachladit.

Poměrně častou a předávanou domněnkou je, že bolení bříška kojeného miminka je důsledkem špatné stravy matky při kojení. Opak je však pravdou. Ze stravy matky se do mléka dostanou jen ty živiny a látky, které jsou potřeba pro vývoj miminka. Bolení bříška či koliky jsou způsobeny zejména tím, že miminko nemá v prvních měsících života ještě zcela vytvořenu střevní mikroflóru. Neznamená to však, že by žena mohla během kojení jíst zcela bez omezení. Samozřejmostí je absence alkoholu a kouření. Dále by se měla vyhnout jednostranně zaměřeným dietám, problémovým plísňovým sýrům a nadměrnému příjmu jednoduchého cukru.

Matky mívají obavy z toho, že se miminko může nadmíru napít mléka, což má podle nich za následek bolest bříška nebo blinkání, a proto samy po určité době přeruší kojení. V počátečních měsících je však ublinknutí zcela normální, a to z důvodu neúplně vyzrálého trávícího systému. Miminko by se správně mělo vždy ponechat, aby se prsu pustilo samo. Po kojení je vhodné, aby se miminko ponechalo ve svislé poloze, aby si tak odříhlo. Mělo by stačit deset až patnáct minut. K samotnému odříhnutí však nemusí dojít vždy, protože miminko při kojení nenasálo žádný nadbytečný vzduch, proto není nic k odříhnutí. Následně je důležité uložit miminko na záda.

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Snižování váhy při kojení Snižování váhy při kojení

Každá maminka, která si z porodnice přivezla i nějaké to kilo navíc touží po tom se jich co nejrychleji zbavit. V období kojení je však třeba si dávat velký pozor na skladbu svého jídelníčku, protože jakákoliv jednostranná či nedostatečná...

Noční kojení Noční kojení

Kojení o půlnoci nebo třeba třeba ve tři ráno je noční můrou pro mnoho maminek. V tomto článku vám poradíme, jak řešit noční kojení a jak omezit počet probuzení během spánku. Říká se, že maminka by se měla přizpůsobit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka