facebook
Dobré dopoledne, je sobota 2.12.2023 a svátek slaví Blanka

Jak otěhotnět


Ilustrační fotografie


Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám usnadní cestu za vytouženým bříškem. Otěhotnění sice není možné nijak výrazně uspěchat, můžete ho však trošku popostrčit. Vaše šance na otěhotnění je nejvyšší v době ovulace, kdy je vajíčko připravené k oplodnění. Jestliže však užíváte (nebo jste užívala) hormonální antikoncepci, bude možná chvilku trvat, než se vás cyklus ustálí a vy budete moci bez problémů otěhotnět. Co vše tedy může otěhotnění komplikovat?

Příliš mnoho kofeinu

Ze zahraničních studií vyplývá, že vysoká konzumace kofeinu stojí za snižující se plodností žen. Jestliže se snažíte o miminko, vaše denní dávka by neměla překročit 300 mg kofeinu, což jsou zhruba 2 až 3 šálky kávy denně. Dejte si však pozor i na černý čaj, coca colu nebo energetické nápoje - i ty totiž kofein obsahují.

Nadváha, podváha a nezdravé stravování

Ano, i nadváha vám může zkomplikovat cestu k otěhotnění. Obezita způsobuje hormonální nerovnováhu, čímž se narušuje ovulace. Zároveň se s ní pojí další onemocnění – zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, nemoci srdce nebo cukrovka. I podváha dokáže rozhodit váš cyklus a může při ní docházet k výpadkům menstruace. Ideálně by se váš BMI měl pohybovat mezi hodnotami 18,5 až 24,9. Vzhled a fyzickou kondici rovněž ovlivňuje strava, kterou konzumujete. Dopřejte si tedy dostatek zeleniny, ovoce, dále kvalitní tuky (ořechy, rostlinné oleje), rostlinné i živočišné bílkoviny a komplexní sacharidy ve formě obilovin a luštěnin. Žena, která je fit, daleko snadněji otěhotní než ta, která o své zdraví nedbá.

 

Nedostatek pohybu

Se stravováním souvisí i sport a cvičení, ideálně pak pohyb na čerstvém vzduchu. Abyste se udržela v kondici, nemusíte provozovat náročné sporty. Stačí párkrát do týdne vyrazit na příjemnou procházku do přírody - sama nebo se svým partnerem. Výrazně tak snížíte riziko civilizačních chorob. Pohyb je prevencí proti obezitě a zároveň pomocníkem při odbourávání stresu, který může být pro vaše otěhotnění rovněž rizikovým faktorem. Chůzí navíc prokrvíte pánevní svaly a reprodukční orgány.

 

Alkohol a kouření

Na tom dát si jednou za čas skleničku vína, není nic špatného. Pokud však konzumujete více drinků týdně, zkuste alkohol omezit. Ze studií totiž vyplývá, že i on může snížit pravděpodobnost otěhotnění. Navíc když nebudete pít, bude pro vás pak jednodušší alkohol v těhotenství a mateřství úplně vyřadit. Stejně tak kouření je negativní zlozvyk, který snižuje plodnost. Poškozuje vajíčka a ovlivňuje hormony v těle.

 

Vsaďte na bylinky

Bylinky jsou populární již po staletí. A jaké konkrétně pomáhají při pokusech o otěhotnění nebo příznivě působí na ženské orgány? Patří sem kontryhel (posiluje ženské orgány, pomáhá při zánětech a potížích s menstruačním cyklem), maliník (řeší bolestivou a silnou menstruaci), meduňka (stimuluje dělohu, účinná na porodní bolesti, řeší nepravidelnosti menstruace), heřmánek (vhodný při PMS a pro regeneraci po porodu), šalvěj (dokáže vyvolat opožděnou menstruaci, regeneruje) nebo pelyněk pravý (pomáhá při zánětech).

Z těchto bylinek si můžete připravit čaj nebo výluh. Skvělé jsou rovněž i bylinné kapky, které zakoupíte například v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.

Jak to říct partnerovi Chci miminko. Jak to říct partnerovi?

Snad každá žena touží po miminku. Před jeho plánovaným pořízením je však nutné, aby do sebe zapadly spousty aspektů v jejím životě. Je potřeba vystudovat, sehnat si dobrou práci, zajistit bydlení a najít ideálního partnera. Důležitá je i...

Náhradní mateřství Náhradní mateřství

Náhradní mateřství již poměrně běžně ve světě funguje a spočívá v tom, že žena odnosí plod biologických rodičů. Je to jedno z řešení, jakým založit rodinu zejména v případě, kdy samotná biologická matka nemůže dítě z jakýchkoli důvodů odnosit.

Maminkou v pozdějším věku Maminkou v pozdějším věku

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka