facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Kdy přidávat lepek do stravy dětí


Ilustrační fotografie


S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat. Některé studie uvádějí, že ideální je zavádět lepek ještě v době, kdy žena kojí. Zjistilo se tak nižší riziko vývoje uvedeného onemocnění. V každém případě by se mělo začínat pouze s malým množstvím, aby si trávicí systém dítěte postupně přivykal.

Ze závěrů nejrůznějších studií se došlo k tomu, že ideální dobou pro postupné přivykání dítěte na lepek je období od ukončeného 4. měsíce do 7. měsíce věku dítěte. Naopak pokud rodiče začali podávat lepek až po uplynutí 7. měsíce, riziko onemocnění celiakií mírně stouplo. Opět je nutné zdůraznit, že vhodné je, aby dítě bylo v době zavedení lepku, stále ještě kojeno.

Lepek je přirozenou součástí pšenice, ječmene, žita a veškerých produktů vyrobených z těchto obilovin. Dětem se tak postupně nabízejí instantní obilné kaše, mléčné krupičné kaše, piškoty. Krupici lze povařit v polévce, která se následně rozmixuje a podává v podobě příkrmu. U piškotů je nutno postupovat opatrně za situace, že obsahují vejce. V takovém případě je nutné nejprve vyzkoušet reakci dítěte na vajíčko obsažené v příkrmech.

Není dobré začínat s lepkem ve velkém množství. Pro zažívání miminka či batolete je důležité, aby si na tuto novou surovinu zvykalo opravdu postupně a pomalu. To znamená, že můžeme připravit kaši rýžovou bezlepkovou a k ní přidat malé množství instantní obilné kaše. Ve větším množství by se lepek mohl při dobré dosavadní snášenlivosti objevit ve stravě v období od 8. až 9. měsíce věku dítěte. To je doba, kdy se již potraviny s lepkem dávají do stravy dětí pravidelně. Nicméně i tak je nutné dítě sledovat a při podezření na problémy s trávením lepku, vše konzultovat s dětským lékařem.

Výživa pro batolata Výživa pro batolata

Každé batole potřebuje pro svůj růst a vývin dostatek živin a co nejpestřejší stravu. Jelikož je mezi 1-3 rokem ve fázi velmi důležitého vývinu, každou maminku zajímá, jaká strava a potraviny jsou pro jejího cvrčka nejlepší.

Ideální ovoce pro kojence Ideální ovoce pro kojence

Každá maminka se jistě těší, až do stravy svého novorozence začne zavádět příkrmy. Není to sice hned teď, ale i vy se jistě dočkáte. Příkrmy mají nejčastěji podobu obilných kaší, později...

Pitný režim kojenců Pitný režim kojenců

Mnoho maminek si klade otázku, jak by měl vypadat pitný režim jejich miminka. Často se jedná o prvorodičky, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Rádi vám poradíme, na co se zaměřit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka