facebook
Dobré dopoledne, je pátek 19.7.2019 a svátek slaví Čeněk

Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí


Ilustrační fotografie


Jste čerstvě po porodu a přemýšlíte, co podniknout? Potřebujete uklidit svou domácnost, chcete začít cvičit nebo se chcete jen naplno věnovat svému miminku? Váš režim v šestinedělí by měl být uvolněný a vy byste se měla pozvolna vracet ke svému dřívějšímu životu včetně zaběhlých rituálů. Je to doba, kterou byste měla maximálně věnovat sobě a svému malému novorozenci. Užívejte si jej opravdu naplno, kojte, když má hlad, vstávejte, když váš volá. V mezičase dostatečně regenerujte a sbírejte síly do dalších dní, které teprve přijdou.

Vaše tělo se vrací do původního stavu

Jak již bylo řečeno a napsáno nesčetněkrát, vaše tělo se po porodu musí vrátit do původní podoby. Například se hojí rány, které jste utržila a snižuje se prokrvení rodidel. Mnoha maminkám mizí strie, křečové žíly a svaly pánevního dna se vracejí do původní polohy. Někdy se jejich elasticita nechce vrátit zpět, proto je dobré zapojit i speciální cvičení - na to ale myslete až ke konci šestinedělí. Zpočátku dostatečně regenerujte a odpočívejte.

Strava plná vitamínů

Mnoha maminkám dělají po porodu starosti nabyté kilogramy, kterých se chtějí co nejrychleji zase zbavit. Jestliže se rozhodnete hubnout, věřte, že se nebudete muset ani moc snažit. Několik kilogramů shodíte pozvolna sama. Další odejdou spolu s tím, jak budete kojit. Obvykle stačí dodržovat jen vyvážený jídelníček založený na kvalitních potravinách. Rozhodně se nevyhýbejte ovoci a zelenině. Ačkoliv může obsahovat alergeny, je také zdrojem všech důležitých vitamínů. Budete se díky ní cítit svěže, sytě a plná energie.

V posteli s dobrou knížkou

V šestinedělí se soustřeďte na odpočinek. Vezměte si třeba k ruce dobrou knížku, zalezte si do postýlky a odpočívejte. Ať už sama, s tatínkem nebo s miminkem. Malý novorozenec denně prospí spousty hodin, které vy můžete strávit relaxací. Hoďte proto za hlavu všechny své starosti, zapomeňte na úklid domácnosti nebo na složité vyváření. Vše, co děláte, byste měla dělat především pro radost.

Na procházku s kočárkem

Jakmile se budete cítit odpočatá, můžete vyrazit se svým miminkem mezi lidi. Zabalte jej do kočárku a zajděte na pár kilometrů dlouhou procházku. Na procházky jsou ideální především teplejší jarní a letní měsíce, kdy sebe ani miminko nemusíte příliš oblékat. Pokud venku zuří plískanice, zůstaňte raději doma a nabírejte síly do dalších dní.

Úzkosti po císařském řezu Úzkosti po císařském řezu

Císařský řez je v mnohých případech nezbytným vyústěním porodu, jehož přirozený průběh se zkomplikuje natolik, že je nutné přistoupit k tomuto řešení. U některých těhotenství se císařský řez dokonce...

Zvládněte šestinedělí Zvládněte šestinedělí

Šestinedělí je období, se kterým jsou spojeny zvýšené nároky pro maminku i miminko. Ačkoli by se mohlo zdát, že je vše takřka ideální, neboť maminka je i s miminkem konečně doma z porodnice, avšak opak je...

Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím

Těhotenství je zátěž pro každou ženu. O tom není pochyb. Odráží se nejen v jejím fyzickém stavu, ale také v psychice. Ženy, které mají pohodlný život se svého komfortu často nechtějí vzdát a těhotenství odkládají. Jakmile ale začnou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka