facebook
Příjemnou noc, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem


Ilustrační fotografie


Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity. V naprosto drtivé většině případů nejde z hlediska zdraví o nijak závažný problém, každý si ovšem ale umíme představit, jak nepříjemné mohou být ústa neustále přeplněná slinami. Nejčastěji nastávající maminky trpí sliněním v prvním trimestru těhotenství společně s ranními nevolnostmi. Velké množství slin, kterých se těžko zbavuje, nevolnost umocňují a nezřídka dochází ke zvracení. Není proto dobré všechny sliny polykat, ale pokud to jde, někde je elegantně a v soukromí vyplivnout.

Méně často se ptyalismus s ranním zvracením nesdružuje a těhotnou slinění obtěžuje výrazně po celý den. Co je ovšem velmi zajímavé – ani v jednom případě se v noci slinění obvykle neprojevuje a tak alespoň během spánku má postižená žena klid.

Příčina této nelibé záležitosti je bohužel neznámá, má však dost co dočinění s psychikou ženy.  Proto se u extrémních případů ptyalismu doporučuje konzultace s psychoterapeutem.
Horší formy tohoto stavu mohou vést k depresím, stažení ze společnosti a pracovním komplikacím, zvláště žena pracuje ve službách či kdekoliv, kde je v přímém kontaktu s lidmi nebo musí hodně mluvit. Proto by se tento příznak rozhodně neměl přehlížet. Ženy jsou citlivá stvoření a obzvlášť s nevyrovnanou těhotnou osůbkou může ptyalismus hodně zamávat a podlomit sebedůvěru, což není v žádném období života žádoucí.

V extrémních případech může denní produkce slin přesáhnout až jeden litr, což je u většiny populace polovina denního příjmu tekutin. Dochází k dehydrataci a většinou je pak nutná hospitalizace. Naštěstí tak silný ptyalismus se vyskytuje jen vzácně. Rozhodně je však u každého nadměrného slinění vhodné zaměřit se na dostatečný příjem tekutin a minerálů.

Existuje nějaká pomoc?

Dost složitá otázka – příčina je neznámá a stav souvisí s těhotenstvím, ale taktéž není známo jak, proto se můžeme pouze pokusit zmírnit příznaky. Lze využít například stahujícího účinku adstringentních zubních past, které se doporučují při zánětech dásní a paradentóze. Stáhnutí dásní může pomoci omezit sekreci slin. Vhodné jsou také výplachy úst výluhy z bylinek s podobnými účinky, což jsou zejména heřmánek, šalvěj a máta. Lze si je snadno připravit z bylinek doma či zakoupit již hotové v lékárně. Jako krizové řešení např. v práci může pomoci cucání mentolových bonbonů. Jednak mají také drobný stahující účinek a jednak je polykání slin snazší a příjemnější. Bohužel toto řešení nepomůže na následný pocit žaludku na vodě.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka