facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.5.2022 a svátek slaví Aneta

Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo?


Ilustrační fotografie


Spoustě maminkám se stává, že jejich dítko v určitém období přestane jíst, nebo jí jen velmi málo. Je všeobecně známé, že dítě kvůli správnému vývinu pravidelně a vyváženě jíst musí. Pokud se to stane jen občas, není důvod k panice. Pokud ale dítě odmítá jídlo každý den, je třeba s tím něco udělat. Jak dítě přimět k jídlu, aby do sebe dostalo všechny potřebné živiny?

Podáváte dítěti jídlo pravidelně?

Nechutenství k jídlu občas napomáhá nepravidelnost. Rodiče jsou celý den velmi zaměstnaní, a tak prckovi dávají jídlo každý den v různou hodinu. Je třeba ale myslet na to, že dítě musí mít stanovený režim jídla již od útlého věku. Napomáhá také společné stolování s rodinou nebo, pokud již máte batole, pomáhání s přípravou jídla a prostření stolu. Dítě si tak vštípí, že jídlo v určitou hodinu je každodenní běžnou součástí života.

Příliš velké nebo příliš malé porce

Dalším důvodem odmítání jídla může být příliš velká či příliš malá porce, kterou před dítě postavíte. Pokud ho nutíte sníst vše, co je na talíři, i když už nechce, je vystaveno jakémusi stresu a může dojít i ke zvracení. Tuto zkušenost si poté dítě zapamatuje a spojí si jí s jídlem, což může vyvolat nechutenství. Naopak příliš malá porce jídla může způsobit, že dítě bude mít hlad a bude se bát, že příště bude mít opět nedostatek jídla.

Pestrá skladba jídelníčku a odměny

Pokud dítě jí jen samé sladké věci (sladká přesnídávka, ovoce, sušenka, apod.), jeho organismus si na to může zvyknout a poté může odmítat jiné, zdravější potraviny. Dobrým trikem bývá zajímavé naaranžování jídla na talíř, např. vytvořit želvičku z housky a zeleniny, nebo smajlíka ze šunky a zeleniny. To dítě na první pohled zaujme a bude mít k jídlu větší chuť. Pokud je dítě zvyklé na sladké odměny, když sní hlavní jídlo, může s tímto faktem později manipulovat. Ví, že se rodič rozčílí, když jídlo nesní a to ho nabádá k „pohrávání si“ s jídlem.

Již od útlého věku učte děti k vyvážené a pravidelné stravě. Později se špatný stravovací režim špatně napravuje.

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se! Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!

Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je...

Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka