facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo?


Ilustrační fotografie


Spoustě maminkám se stává, že jejich dítko v určitém období přestane jíst, nebo jí jen velmi málo. Je všeobecně známé, že dítě kvůli správnému vývinu pravidelně a vyváženě jíst musí. Pokud se to stane jen občas, není důvod k panice. Pokud ale dítě odmítá jídlo každý den, je třeba s tím něco udělat. Jak dítě přimět k jídlu, aby do sebe dostalo všechny potřebné živiny?

Podáváte dítěti jídlo pravidelně?

Nechutenství k jídlu občas napomáhá nepravidelnost. Rodiče jsou celý den velmi zaměstnaní, a tak prckovi dávají jídlo každý den v různou hodinu. Je třeba ale myslet na to, že dítě musí mít stanovený režim jídla již od útlého věku. Napomáhá také společné stolování s rodinou nebo, pokud již máte batole, pomáhání s přípravou jídla a prostření stolu. Dítě si tak vštípí, že jídlo v určitou hodinu je každodenní běžnou součástí života.

Příliš velké nebo příliš malé porce

Dalším důvodem odmítání jídla může být příliš velká či příliš malá porce, kterou před dítě postavíte. Pokud ho nutíte sníst vše, co je na talíři, i když už nechce, je vystaveno jakémusi stresu a může dojít i ke zvracení. Tuto zkušenost si poté dítě zapamatuje a spojí si jí s jídlem, což může vyvolat nechutenství. Naopak příliš malá porce jídla může způsobit, že dítě bude mít hlad a bude se bát, že příště bude mít opět nedostatek jídla.

Pestrá skladba jídelníčku a odměny

Pokud dítě jí jen samé sladké věci (sladká přesnídávka, ovoce, sušenka, apod.), jeho organismus si na to může zvyknout a poté může odmítat jiné, zdravější potraviny. Dobrým trikem bývá zajímavé naaranžování jídla na talíř, např. vytvořit želvičku z housky a zeleniny, nebo smajlíka ze šunky a zeleniny. To dítě na první pohled zaujme a bude mít k jídlu větší chuť. Pokud je dítě zvyklé na sladké odměny, když sní hlavní jídlo, může s tímto faktem později manipulovat. Ví, že se rodič rozčílí, když jídlo nesní a to ho nabádá k „pohrávání si“ s jídlem.

Již od útlého věku učte děti k vyvážené a pravidelné stravě. Později se špatný stravovací režim špatně napravuje.

Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka