facebook
Dobrý večer, je pondělí 27.3.2023 a svátek slaví Dita

Vyvolání porodu


Ilustrační fotografie


Vyvolání porodu neboli tzv. indukce je nezbytná v době, kdy již zpravidla žena přenáší anebo v případě, že se již miminku nedaří v bříšku dobře. V důsledku přenášení rovněž hrozí, že placenta již nebude dostatečně vyživovat miminko, proto pak bývá vyvolání porodu nezbytné. Uvádí se, že doba těhotenství by neměla překročit 42. týden. K vyvolání je nutné přistoupit, jestliže u ženy došlo k odtoku plodové vody a do 24 hodin nedojde k samovolnému spuštění porodu. V takovém případě je totiž miminko ohroženo infekcí.

Jestliže ze stavu porodních cest nelze usuzovat na blížící se porod, je nutné nejprve ženu na samotné vyvolání porodu připravit. K tomu může být použit tzv. Hamiltonovův hmat, kdy lékař oddělí vak blan od děložní stěny, čímž by se měly uvolnit hormony prostaglandiny vyvolávající porod. Nebo se používají vaginální tablety, které urychlují přípravu děložního hrdla. Rovněž se zavádějí tyčinky do děložního čípku, které působí na porodní cesty jednak mechanicky a jednak hormonálně. Vyvolání porodu pak probíhá buď protržením plodových blan zadržujících plodovou vodu nebo aplikací hormonů prostaglandinů nebo oxytocinu. Hormon oxytocin se podává zejména v případě, že jsou kontrakce slabé. Jestliže se však děložní hrdlo neotevírá, aplikují se prostaglandiny, které mají za následek otevření děložního hrdla a zároveň nástup kontrakcí.

Jakýkoli zásah do porodu je nepřirozený. Veškeré tyto vnější zásahy sebou můžou přinést i celou řadu komplikací. Nepřirozeně vyvolané kontrakce mohou na miminko působit i nepříznivě, což může vyústit i v nutnost ukončit porod císařským řezem. Pro samotnou rodičku mohou vyprovokované kontrakce způsobit i větší bolestivost.

Odborníci v některých případech uvádějí, že není vždy nezbytné vyvolávat porod za každou cenu jen z důvodu, že to odpovídá stanovenému pravděpodobnému termínu porodu. V takovém případě se může stát, že miminko prostě není na porod ještě připravené a bude tak nepřiměřeně brzy vystaveno vnějším vlivům, což sebou může přinést některé problémy postihující předčasně narozené kojence.

Co si s sebou vzít do porodnice? Co si s sebou vzít do porodnice?

Bříško utěšeně roste, termín porodu se blíží… Pro všechny případy je dobré začít se na porod připravovat s předstihem, abyste nebyla zaskočena nějakou nepříjemností. Knížky o péči o mimnko znáte zepředu zezadu, viděla jste...

Doprovod k porodu Doprovod k porodu

V prvé řadě si musí sama nastávající maminka rozhodnout, zda vůbec někoho u porodu chce mít. Pro některé ženy je totiž proces porodu velice citlivou a intimní záležitostí, u které chtějí mít pouze zdravotnický personál, ale jinak si...

Příprava porodního plánu Příprava porodního plánu

Porod je jednou z nejintimnějších okamžiků v životě ženy. Každá z nás si jistě přeje, aby byl tento proces co nejsnazší a nejpříjemnější, abychom na něj do konce života vzpomínaly v dobrém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka