facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Vyvolání porodu


Ilustrační fotografie


Vyvolání porodu neboli tzv. indukce je nezbytná v době, kdy již zpravidla žena přenáší anebo v případě, že se již miminku nedaří v bříšku dobře. V důsledku přenášení rovněž hrozí, že placenta již nebude dostatečně vyživovat miminko, proto pak bývá vyvolání porodu nezbytné. Uvádí se, že doba těhotenství by neměla překročit 42. týden. K vyvolání je nutné přistoupit, jestliže u ženy došlo k odtoku plodové vody a do 24 hodin nedojde k samovolnému spuštění porodu. V takovém případě je totiž miminko ohroženo infekcí.

Jestliže ze stavu porodních cest nelze usuzovat na blížící se porod, je nutné nejprve ženu na samotné vyvolání porodu připravit. K tomu může být použit tzv. Hamiltonovův hmat, kdy lékař oddělí vak blan od děložní stěny, čímž by se měly uvolnit hormony prostaglandiny vyvolávající porod. Nebo se používají vaginální tablety, které urychlují přípravu děložního hrdla. Rovněž se zavádějí tyčinky do děložního čípku, které působí na porodní cesty jednak mechanicky a jednak hormonálně. Vyvolání porodu pak probíhá buď protržením plodových blan zadržujících plodovou vodu nebo aplikací hormonů prostaglandinů nebo oxytocinu. Hormon oxytocin se podává zejména v případě, že jsou kontrakce slabé. Jestliže se však děložní hrdlo neotevírá, aplikují se prostaglandiny, které mají za následek otevření děložního hrdla a zároveň nástup kontrakcí.

Jakýkoli zásah do porodu je nepřirozený. Veškeré tyto vnější zásahy sebou můžou přinést i celou řadu komplikací. Nepřirozeně vyvolané kontrakce mohou na miminko působit i nepříznivě, což může vyústit i v nutnost ukončit porod císařským řezem. Pro samotnou rodičku mohou vyprovokované kontrakce způsobit i větší bolestivost.

Odborníci v některých případech uvádějí, že není vždy nezbytné vyvolávat porod za každou cenu jen z důvodu, že to odpovídá stanovenému pravděpodobnému termínu porodu. V takovém případě se může stát, že miminko prostě není na porod ještě připravené a bude tak nepřiměřeně brzy vystaveno vnějším vlivům, což sebou může přinést některé problémy postihující předčasně narozené kojence.

Kdy je ten správný čas odjet do porodnice? Kdy je ten správný čas odjet do porodnice?

Blíží se vám termín a vy přemýšlíte, jak vlastně poznáte, kdy je ta správná chvíle nastartovat auto či zavolat sanitku. Už je to opravdu tady nebo je to jen planý poplach? Existují však...

Předčasný porod Předčasný porod

Předčasný porod představuje strašáka pro mnoho žen. Jak mu předejít a co jej může způsobit? Předčasný porod může mít na svědomí zánět plodových obalů, nedostatečné fungování placenty, oslabený děložní hrček nebo předčasné kontrakce.

Překotný porod Překotný porod

Překotný porod se vyznačuje tím, že trvá kratší dobu než dvě hodiny a jeho průběh je velice spontánní. Dochází zde ke zkrácení takzvané první doby porodní, při které odtéká plodová voda a přicházejí děložní kontrakce. Při překotném porodu je ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka