facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.5.2022 a svátek slaví Aneta

Vyvolání porodu


Ilustrační fotografie


Vyvolání porodu neboli tzv. indukce je nezbytná v době, kdy již zpravidla žena přenáší anebo v případě, že se již miminku nedaří v bříšku dobře. V důsledku přenášení rovněž hrozí, že placenta již nebude dostatečně vyživovat miminko, proto pak bývá vyvolání porodu nezbytné. Uvádí se, že doba těhotenství by neměla překročit 42. týden. K vyvolání je nutné přistoupit, jestliže u ženy došlo k odtoku plodové vody a do 24 hodin nedojde k samovolnému spuštění porodu. V takovém případě je totiž miminko ohroženo infekcí.

Jestliže ze stavu porodních cest nelze usuzovat na blížící se porod, je nutné nejprve ženu na samotné vyvolání porodu připravit. K tomu může být použit tzv. Hamiltonovův hmat, kdy lékař oddělí vak blan od děložní stěny, čímž by se měly uvolnit hormony prostaglandiny vyvolávající porod. Nebo se používají vaginální tablety, které urychlují přípravu děložního hrdla. Rovněž se zavádějí tyčinky do děložního čípku, které působí na porodní cesty jednak mechanicky a jednak hormonálně. Vyvolání porodu pak probíhá buď protržením plodových blan zadržujících plodovou vodu nebo aplikací hormonů prostaglandinů nebo oxytocinu. Hormon oxytocin se podává zejména v případě, že jsou kontrakce slabé. Jestliže se však děložní hrdlo neotevírá, aplikují se prostaglandiny, které mají za následek otevření děložního hrdla a zároveň nástup kontrakcí.

Jakýkoli zásah do porodu je nepřirozený. Veškeré tyto vnější zásahy sebou můžou přinést i celou řadu komplikací. Nepřirozeně vyvolané kontrakce mohou na miminko působit i nepříznivě, což může vyústit i v nutnost ukončit porod císařským řezem. Pro samotnou rodičku mohou vyprovokované kontrakce způsobit i větší bolestivost.

Odborníci v některých případech uvádějí, že není vždy nezbytné vyvolávat porod za každou cenu jen z důvodu, že to odpovídá stanovenému pravděpodobnému termínu porodu. V takovém případě se může stát, že miminko prostě není na porod ještě připravené a bude tak nepřiměřeně brzy vystaveno vnějším vlivům, což sebou může přinést některé problémy postihující předčasně narozené kojence.

Bonding, aneb jak je důležitý dotek Bonding, aneb jak je důležitý dotek

První objetí svého dítěte je pro každou maminku vzácným okamžikem. Pro dítě je to vůbec první kontakt po porodu a začíná tím ten nejpevnější vztah na světě. Co znamená pro matku i dítě slovo...

Co se děje s miminkem po porodu? Co se děje s miminkem po porodu?

Pokud se rozhodnete pro porod v porodnici, ostatně jako většina nastávajících maminek, krátce po porodu vám bude miminko pravděpodobně na chvíli odejmuto. Tento okamžik, sloužící...

Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka