facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Jsou psychické problémy dědičné?


Ilustrační fotografie


Pokud někdo z vaší rodiny trpí nějakou úzkostí či psychickou nemocí, jistě se obáváte, zda ji nezdědíte vy nebo dokonce vaše dítě. Život s psychicky nemocným člověkem není jednoduchý jak pro samotného, tak pro jeho blízké. Jsou tedy psychické problémy dědičné a dá se jim nějakým způsobem předejít?

Odborníci stále nemají jasno

Psychické nemoci jsou staré jako lidstvo samo a odborníci si dodnes nejsou jisti, nakolik je onemocnění dědičné a nakolik nás ovlivňuje okolní prostředí. Tyto faktory se většinou prolínají. Co se týče nemocí typu Alzheimerova choroba, zde je jasná příčina – onemocnění mozku způsobený postupnou demencí, které není způsobené dědičností. Ta se může projevit spíše u depresí a poruch osobnosti, která se velkou měrou pojí i s vlivem okolí, výchovnými vlivy, prostředím a lidmi, mezi kterými vyrůstáme.

Sklon k závislostem

Co se týče závislostí v podobě cigaret, drog a alkoholu, dá se přímo mluvit o velké míře dědičnosti. Pokud je jeden z rodičů alkoholik, u dítěte se předpokládá až 60% pravděpodobnost, že v budoucnu též sáhne po lahvi či cigaretách. Neznamená to ovšem, že se tak stane pokaždé. Zde taktéž hraje faktor okolního prostředí, výchovy a vzorů v rodině. I rodič vyléčený z určité závislosti může dítěti vytvořit vhodné prostředí, aby později k závislosti nedošlo i u něj.

Jak na prevenci?

Obdobně jako u jiných onemocnění se může psychická porucha, pokud se už v rodině jednou vyskytla, opakovat. Vědci zatím ale bohužel neobjevili konkrétní příčiny a uvádějí tedy, že rizikovost záleží na spojení několika vloh, které se mohou ale nemusí projevit. Jedinou prevencí je tedy vést děti ke zdravějšímu životnímu stylu, dávat jim dobrý vzor a zůstat jako rodič co nejvíce v psychické i fyzické pohodě.

Zvládněte roli macechy či otčíma Zvládněte roli macechy či otčíma

Počáteční soužití nového partnera s vašimi dětmi nebývá nic jednoduchého. V předchozím článku jsme probírali, jak připravit děti na nového partnera a nyní se budeme věnovat opačné...

Jak připravit dítě na nového partnera Jak připravit dítě na nového partnera

Mít nového partnera není po rozchodu nic zvláštního. Pokud ovšem máte již z předešlého vztahu děti, seznámení s ním je nevyhnutelné. Obě strany – jak partner, tak děti se musí na...

TIME 2 QUEST – Najdete správnou odpověď? TIME 2 QUEST – Najdete správnou odpověď?

Před pár dny odstartovala v Praze úplně nová hra pro všechny zvídavé objevovatele. Odehrává se přímo v ulicích města a zaměstná jak Vaši mysl, tak tělo, protože tady se při hledání odpovědí pořádně naběháte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka