facebook
Dobré dopoledne, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Jsou psychické problémy dědičné?


Ilustrační fotografie


Pokud někdo z vaší rodiny trpí nějakou úzkostí či psychickou nemocí, jistě se obáváte, zda ji nezdědíte vy nebo dokonce vaše dítě. Život s psychicky nemocným člověkem není jednoduchý jak pro samotného, tak pro jeho blízké. Jsou tedy psychické problémy dědičné a dá se jim nějakým způsobem předejít?

Odborníci stále nemají jasno

Psychické nemoci jsou staré jako lidstvo samo a odborníci si dodnes nejsou jisti, nakolik je onemocnění dědičné a nakolik nás ovlivňuje okolní prostředí. Tyto faktory se většinou prolínají. Co se týče nemocí typu Alzheimerova choroba, zde je jasná příčina – onemocnění mozku způsobený postupnou demencí, které není způsobené dědičností. Ta se může projevit spíše u depresí a poruch osobnosti, která se velkou měrou pojí i s vlivem okolí, výchovnými vlivy, prostředím a lidmi, mezi kterými vyrůstáme.

Sklon k závislostem

Co se týče závislostí v podobě cigaret, drog a alkoholu, dá se přímo mluvit o velké míře dědičnosti. Pokud je jeden z rodičů alkoholik, u dítěte se předpokládá až 60% pravděpodobnost, že v budoucnu též sáhne po lahvi či cigaretách. Neznamená to ovšem, že se tak stane pokaždé. Zde taktéž hraje faktor okolního prostředí, výchovy a vzorů v rodině. I rodič vyléčený z určité závislosti může dítěti vytvořit vhodné prostředí, aby později k závislosti nedošlo i u něj.

Jak na prevenci?

Obdobně jako u jiných onemocnění se může psychická porucha, pokud se už v rodině jednou vyskytla, opakovat. Vědci zatím ale bohužel neobjevili konkrétní příčiny a uvádějí tedy, že rizikovost záleží na spojení několika vloh, které se mohou ale nemusí projevit. Jedinou prevencí je tedy vést děti ke zdravějšímu životnímu stylu, dávat jim dobrý vzor a zůstat jako rodič co nejvíce v psychické i fyzické pohodě.

Tesco Mobile fandí maminkám Tesco Mobile fandí maminkám

V září jim chce ulehčit od starostí a ušetřit jejich rodinný rozpočet.

 

Každá máma to zná. Ráno vstát, nachystat dětem snídani, vypravit je do školky nebo...

Obavy novopečených otců Obavy novopečených otců

Otcové jsou v dnešní době zapojováni do péče o dítě v mnohem větší míře, než tomu bylo dříve. Není ničím výjimečným, aby se budoucí tatínek účastnil porodu, následně dítě přebalil, koupal, nakrmil a stal...

Stravování během virózy Stravování během virózy

Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka