facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna

Jsou psychické problémy dědičné?


Ilustrační fotografie


Pokud někdo z vaší rodiny trpí nějakou úzkostí či psychickou nemocí, jistě se obáváte, zda ji nezdědíte vy nebo dokonce vaše dítě. Život s psychicky nemocným člověkem není jednoduchý jak pro samotného, tak pro jeho blízké. Jsou tedy psychické problémy dědičné a dá se jim nějakým způsobem předejít?

Odborníci stále nemají jasno

Psychické nemoci jsou staré jako lidstvo samo a odborníci si dodnes nejsou jisti, nakolik je onemocnění dědičné a nakolik nás ovlivňuje okolní prostředí. Tyto faktory se většinou prolínají. Co se týče nemocí typu Alzheimerova choroba, zde je jasná příčina – onemocnění mozku způsobený postupnou demencí, které není způsobené dědičností. Ta se může projevit spíše u depresí a poruch osobnosti, která se velkou měrou pojí i s vlivem okolí, výchovnými vlivy, prostředím a lidmi, mezi kterými vyrůstáme.

Sklon k závislostem

Co se týče závislostí v podobě cigaret, drog a alkoholu, dá se přímo mluvit o velké míře dědičnosti. Pokud je jeden z rodičů alkoholik, u dítěte se předpokládá až 60% pravděpodobnost, že v budoucnu též sáhne po lahvi či cigaretách. Neznamená to ovšem, že se tak stane pokaždé. Zde taktéž hraje faktor okolního prostředí, výchovy a vzorů v rodině. I rodič vyléčený z určité závislosti může dítěti vytvořit vhodné prostředí, aby později k závislosti nedošlo i u něj.

Jak na prevenci?

Obdobně jako u jiných onemocnění se může psychická porucha, pokud se už v rodině jednou vyskytla, opakovat. Vědci zatím ale bohužel neobjevili konkrétní příčiny a uvádějí tedy, že rizikovost záleží na spojení několika vloh, které se mohou ale nemusí projevit. Jedinou prevencí je tedy vést děti ke zdravějšímu životnímu stylu, dávat jim dobrý vzor a zůstat jako rodič co nejvíce v psychické i fyzické pohodě.

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka