facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Jak správně držet miminko


Ilustrační fotografie


Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak mohou přečíst, jak své miminko správně držet. Ačkoliv se díky našemu mateřskému pudu snažíme miminko držet tak, abychom mu nějak neublížili, ne vždy je to na 100 % správně.

Proč je důležité správné držení

Malé miminko bychom vždy měli nosit ve vodorovné poloze. Mnoho rodičů ho nosí svisle, což není příznivé pro rozvoj břišního a zádového svalstva. Miminko je dále potřeba držet pod hlavičkou. Pokud ho budete nosit svisle, je možné, že mu budete přetěžovat krční páteř. Což později způsobí skoliózu, kyfózu nebo jinou vadu, se kterou se bude muset potýkat celý svůj život. Na dítě takové pozice nepůsobí příznivě a ono samo si to často i uvědomuje - může plakat, být nepozorné, hůře komunikovat nebo být hyperaktivní či podrážděné. Jen málo rodičů připisuje tyto stavy špatnému držení při chování.

Vhodná manipulace s miminkem může pomoci ke správnému vývoji všech částí jeho těla, ta špatná bohužel ale může ublížit. Správnou polohou posílíte břišní a zádové svaly, podpoříte funkci vnitřních orgánů, ramen nebo pánve.

Zvedání a pokládání

S miminkem vždy jednejte šetrně. Vždycky by mělo mít dobře podepřenou hlavičku, která mu nikdy nesmí přepadávat dozadu, a to ať už se jedná o zvedání miminka nebo o jeho ukládání ke spánku. Chovejte ho v náručí tak, aby si hlavičku opíralo o vaši paži. Druhou rukou ho přidržujte za nohu. Ono i vy se budete cítit v této pozici velmi pravděpodobně v bezpečí. Pokud dítě nosíte, mějte svou ruku pod jeho hlavičkou. Jestliže chcete, aby si miminko po kojení říhlo, dejte ho čelem na svůj hrudník. Relaxační poloha může být v sedě, opět ale hlídejte hlavičku a záda - až do té doby, dokud není dítě schopné ji samo držet. Absolutně nevhodné jsou pak polohy, při kterých se stlačuje bříško a žaludek.





Péče o pupeční pahýlek Péče o pupeční pahýlek

Pupečník je spojením mezi matkou a plodem, resp. placentou, v děloze, měří 20-150 cm. Je tvořen dvěma tepnami a jednou žílou, přičemž navzdory obvyklému směru toku okysličené a odkysličené...

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka