facebook
Dobré ráno, je středa 24.4.2024 a svátek slaví Marek

Energie jater a její projevy


Ilustrační fotografie


Jste občas napjatí, bezdůvodně podráždění a špatně spíte? Možná nejsou v ideální kondici vaše játra, v tomto článku najdete základní rady a informace, jak postupovat....


Játra se nacházejí pod pravými žebry. Jejich hlavní funkcí je uskladňování krve a regulování jejího množství. Srdce je pumpou, která touto krví pohybuje. Jsme-li fyzicky aktivní, čchi vystupuje na povrch a krev se dává do pohybu. Jsme-li naopak v klidu, krev se navrací do jater a čchi se stahuje dovnitř. Vývodem jater jsou oči a tkání šlachy a nehty. Proto, když dojde k poruše tohoto orgánu, mohou se dostavit mžitky před očima, zarudnutí, křečovité stahy svalstva a šlach, nedostatek hybnosti v končetinách a u žen potíže s menstruací. Játrům obecně prospívá klid a uvolněnost. Potíže s tímto orgánem mohou mít prvoplánově lidé, kteří jsou vystaveni nadměrné námaze a stresu. A protože v tomto režimu se dnes nachází, ne vlastní vinou, převážná většina populace, věřím, že tento článek přinese našim čtenářům zajímavé a podnětné informace.   


Základním principem pohybu nejen krve, ale i čchi je stoupání a klesání. Je to odvěká alchymie, ve které mají svou neodmyslitelnou úlohu oheň a voda. Aby oheň nešlehal bez užitku vzhůru, ohřívá vodu - tělní tekutiny, ty se mění v páru a tento fenomén bychom mohli nazvat energií čchi. Běžně je tomu tak, že lehký jin stoupá vzhůru a těžký jang klesá dolů. Když se ale zlobíme, nebo jsme nadmíru aktivní a neumíme odpočívat, přirozený rytmus se obrátí. Důsledkem je rozdělení jinu a jangu, slabé, často chladné končetiny a přetopená hlava a hrudník. (Riziko infarktu a mrtvice).


Je-li čchi jater zahrazena, člověk má stísněnou, neradostnou náladu, pociťuje všudypřítomný neklid, podrážděnost, vznětlivost a špatně se mu spí. Lidé, kteří se snadno pro maličkost rozzlobí, mají téměř jistě problém s játry. Říká se, že čchi je generálem jater. To znamená, že pokud je v pohybu čchi, pohybuje se i krev, stagnuje-li čchi, dochází k zahušťování krve a vzniká náchylnost pro tvorbu krevních sraženin. Krevní sraženiny bývají doprovázeny vodnatými otoky, a není proto divu, že tyto příznaky mívají často lidé s malým množstvím pohybu a sklonem k obezitě. Nerovnováha čchi jater, může způsobit nepravidelnost v krevním oběhu a to samozřejmě zatěžuje srdce. K játrům náleží párový orgán žlučník a vzájemně se ovlivňují ve smyslu povrch – nitro. Zahrazená čchi jater může být i příčinou špatného trávení. To se projevuje buď říháním a špatnou funkcí klesající čchi žaludku, anebo průjmy tentokráte narušením stoupající čchi sleziny. Co se týče zhoršené hybnosti končetin, na vině bývá často nepružnost pojivových tkání mezi klouby a svaly. Motorika lidského těla je tedy plně závislá na správné funkci šlach. A protože šlachy jsou vyživovány krví jater, mohou prospívat pouze tehdy, má-li této výživy dostatek. Nedostatek krve v játrech může být také příčinou třesu rukou a nohou, dřevěnění, chladu a ztrátou hybnosti. Často se v souvislosti s tímto problémem hovoří o vyčerpání čchi a krve. To jsou běžné příznaky lidí pokročilého věku s nedostatkem čchi a tím pádem i jangu jater.


Je-li člověk zdráv a v produktivním věku, nepřiměřenými ambicemi a aktivitou se často nevědomky dostává do disharmonické polohy v nadbytku jang čchi jater. Ten vzniká při častém stresu, rozčilování, nadměrné námaze a vysilujících sportovních výkonech. V důsledku toho dochází k dvěma jevům: Nejdříve bývá organizmus stižen vnitřním horkem a posléze dochází k obrácenému jevu vyčerpání a chladu. Oheň se vydal částečně ven, a co zbylo uvnitř, se proměnilo v tzv. jaterní vítr, který šlehá nekontrolovaně vzhůru. Syndromy tohoto stavu jsou křeče svalstva a šlach, tuhnutí páteře a potom všechny mimovolní záškuby a tiky včetně nespavosti a nervového podráždění. (Rozbouřená čchi může být nejen fyzického, ale též mentálního původu, například nadměrná práce na počítači, přílišné soustředění očí a mysli také dokáže narušit rovnováhu čchi jater).


Nadbytek jaterního ohně se dá vypouštět přes srdce, ale musíme si dát pozor na správnou diagnostiku. Klesající horkost na srdci může harmonizovat i játra a dá se toho dosáhnout regulovaným dechem a představou natahování chladné jin přes nohy a vypouštěním nadbytku jang přes lao-kung v dlaních. Z taiji je osvědčená technika ometení kolene a odstrčení. Stoupáním vody a klesáním ohně navracíme rovnováhu čchi a krve jater. Prvním příznakem harmonizace je uvolnění nervového napětí. Je-li čchi jater v pořádku, nenapadá čchi sleziny a žaludku a zmizí potíže s trávením. Jsou-li játra vyživována jinem ledvin, mizí chorobné příznaky, srdce nemusí tolik pracovat a stabilizuje se krevní tlak.  Osvědčeným způsobem, jak vyživovat játra, posilovat čchi a nevyčerpávat krev je pravidelně odpočívat. To však neznamená holdovat trendu dnešní doby - aktivnímu odpočinku, který evokuje stejně nesmyslný protimluv - pasivní aktivitu.


Dále je dobré cvičit preventivně qigong, jenž zklidňuje a harmonizuje rozbouřenou čchi, uvolňuje veškeré napětí v mysli a těle. Také se doporučuje koncentrovat ducha uvnitř a mít zavřené oči, jinými slovy pravidelně meditovat. Na prokrvení šlach jsou ideální strečinková protahovací cvičení a pak soubor dvanácti meridiánů, který jsme začali v prosinci cvičit. Chceme-li harmonizovat játra, je dobré k těmto aktivitám ještě upravit životosprávu – omezit tučná a těžká jídla, maso, vzdát se ostrého koření a alkoholu, přidat obiloviny, luštěniny, zeleninu. Játrům prospívá vše zelené (paprika, salát, brokolice…), je vhodné stravu doplnit bylinnými čaji, mletým semínkem Ostropestřce nebo užívat černý sezam, který posiluje jin ledvin a tak v souvztažnosti pěti prvků blahodárně tiší oheň jater.





Naučme se masírovat sami Naučme se masírovat sami

Jednoduchou automasáž zvládnete podle návodu sami doma. Může být velkým pomocníkem po namáhavém dni nebo sportování. Masáže slouží především k uvolnění svalového napětí, stresu či únavě...

Péče o nohy v zimě Péče o nohy v zimě

Ženy o sebe rády pečují, nechávají se hýčkat v kosmetických salónech a chodí na manikúru. Nohy však občas bývají opomíjené a ženy jim nevěnují tolik pozornosti. A přitom jsou nejvíce namáhanou...

Předčasná menopauza – dá se jí předejít? Předčasná menopauza – dá se jí předejít?

Předčasná menopauza je velkým strašákem žen. V poslední době ji trpí stále mladší ženy, objevuje se dokonce i kolem 20. roku. Je to problém, který může zapříčinit spousta faktorů a je třeba včas...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka