facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Vracející se sny


Ilustrační fotografie


Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit. A některé sny se vracejí stále dokola zpět. Můžou být zcela stejné. Nebo se budou lišit jen v kulisách, sdělení bude obdobné. Ne-li totožné. Z psychologického hlediska jsou pak důležité sny, které se vracejí.


Podvědomí

Podvědomí není jen položka v učebnici psychologie pro začátečníky. Podvědomí máme každý. Jeho nesmírné hloubky a dálky si nedokážeme vědomě vybavit. Nedokážeme se v podvědomí s běžnou mapou vlastní bdělosti orientovat. Ba co, dokonce do něho v bdělém stavu nemůžeme ani vstoupit. Přesto je naší nedílnou součástí, kam se ukrývají fóbie, strachy, kam se ukrývají pudy, temné stránky osobnosti. A mnoho dalšího. Mezi hlavní komunikační kanál podvědomí patří snění.

Pokud k nám podvědomí vysílá stále se opakující sny, snaží se nám dát najevo, že je něco v nepořádku. Něco, co se musí řešit a vyřešit, jinak je tím ohrožena psychická stabilita člověka. Jedná se o neřešené konfliktní vztahy, stresující prostředí v zaměstnání a další rozkladné procesy, které člověk neřeší na té vědomé straně. Nebo které řešit odmítá, protože netuší, jak by je mohl vyřešit.


Snář? To prosím ne

Neexistuje žádný univerzální snář, který vám prozradí smysl snů. Není to ani možné. Protože každý člověk má jiný vztah ke světu i k sobě samému. A podvědomí každého člověka se s ním snaží komunikovat po svém. Skrytými významy. Podobenstvími. A je vždy na tom kterém snivci, aby vyložil smysl snových obrazů a snažil se je pochopit vždy v kontrastu s vlastním viděním světa a sebe sama. Podvědomí to s námi vždy myslí dobře. To je potřeba si uvědomit. Pokud máte neustále se vracející sny, snažte se je pochopit, snažte se řešit problémy, které v životě máte. Pokud před nimi budete utíkat nebo zavírat oči, mohou vás zničit. Podvědomí vás varovalo.

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Mamografické vyšetření Mamografické vyšetření

Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního...

Jak si najít kamarádky v mateřství Jak si najít kamarádky v mateřství

Věděla jste, že mnoho maminek se cítí ve svém těhotenství a mateřství osaměle? Nástupem na mateřskou dovolenou, případně na nemocenskou, se mnohdy odříznou od okolního světa. Zůstávají samy doma jen se svým partnerem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka