facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Neutrácejte za lyžování víc, než je nutné


Ilustrační fotografie

Jsou lidé, kteří se sklopenýma očima pátrají v podzimním listí na chodníku po dozvucích léta, zatímco jiní upínají zrak k obloze, kdy už udeří mráz a napadne první sníh. Protože sníh přece znamená lyžovačku! Pokud patříte mezi ty druhé, ale ke štěstí vám chybí lyže, nastává čas si nějaké pořídit. Víte, že jejich vypůjčení vám může ušetřit až polovinu výdajů za zimní dovolenou?

 

 

Možná zvažujete koupi nových lyží. O existenci půjčoven lyžařského vybavení jste sice slyšeli, ale zatím jste žádnou nezkusili. Snad jste ten typ, pro kterého byla dosud tím největším ústupkem ze zásady používat výhradně vlastní věci návštěva knihovny. Anebo vás to prostě nenapadlo. Vylézt na svah na jiných lyžích než na těch vlastních, není to divné? Taky si přece nepůjčujete na dovolenou sousedovy pohorky…

 

Přesto zkuste číst dál, protože pokud byste náhodou zjistili, že taková půjčovna je pro vás ideální řešení, oproti nákupu byste hodně ušetřili. Kromě toho nyní je pravá chvíle do některé zaskočit. Obecně nejvíce zákazníků má totiž zájem o zapůjčení lyží na celou sezónu, aby měli až do jara vystaráno a mohli vyrazit na hory, kdykoliv dostanou chuť.

 

 

Namasírované ego, nebo pohoda v peněžence?

 

Brázdit sjezdovku na vlastních lyžích možná povznáší ego, na druhou stranu sdílená ekonomika je už natolik rozšířená a in, že i používání vypůjčené výbavy může přinášet slastné pocity. Kromě toho, že „jdete s dobou“, odpadá vám starost se skladováním přes léto. (Jestli vám už někdy padající lyže zmasakrovaly sklenice domácího meruňkového kompotu nebo přepravku s vínem od tety z jižní Moravy, víte, o čem je řeč.)

A co je hlavní, vaše prasátko zůstane hezky vykrmené. Částka, kterou zaplatíte za celosezónní zápůjčku lyží, je v porovnání s cenou nových lyží sotva osminová. „Jinými slovy: aby se vám náklady vyrovnaly, museli byste lyžovat na jednom modelu osm let,“ upřesňuje Petr Křivánek, manažer sítě prodejen a půjčoven Happy Sport. Za úvahu tedy stojí, jestli není lepší ušetřené peníze investovat raději do pořízení pořádné zimní bundy nebo lepšího ubytování na dovolené.

 

 

Děti patří do půjčovny

 

Nemluvě o tom, že si během sezóny můžete otestovat více různých modelů. Půjčovnu lyží tedy ocení:

 

● ti, jejichž snem je střídat lyže jako ponožky – ne snad z rozmaru, ale proto, že na freeride s partou kámošů do Itálie se přece jen hodí jiná prkýnka než na prázdniny s dětmi do Špindlu.

● dospělí začátečníci, protože zatím netuší, jestli je bude lyžování bavit, takže nemají chuť za ně utrácet velké částky.

● příležitostní návštěvníci hor, kteří vyrazí na lyže jednou za rok.

 

● lyžaři, kteří si občas rádi užijí na snowboardu, ale nechce se jim do něho investovat (anebo naopak).

 

● rodiny s dětmi, pro které znamená půjčovna záchranu před vyrabováním rodinné pokladny – výhodné je to zvlášť v případech, kdy děti tráví na lyžích déle než jeden týden v sezóně.

Potomci rychle rostou a pořizovat jim každou sezónu nové lyže, hole, boty a helmy představuje velkou finanční zátěž. Kromě toho, že trpí rozpočet, je časově náročné a také otravné vozit lyže a boty do servisu a po sezóně je pak složitě prodávat, protože je skutečně minimální pravděpodobnost, že by dětem seděly i následující rok. (Snad jedinou výjimkou jsou rodiny s více dětmi, kde se výbava dědí.)

 

Co se týče helmy, která je u malých lyžařů povinná, někde je součástí výpůjčky, jinde nikoliv. Pokud máte neodolatelnou touhu investovat do dětského vybavení, máte příležitost právě při výběru přilby, případně chrániče páteře, ale též bundy, lyžařských kalhot, čepice, rukavic. Vyplatí se sáhnout po kvalitních výrobcích (pohodlných, měkkých, z funkčních materiálů), protože není nic smutnějšího než pohled na promočené, zmrzlé, unavené a ubrečené dítě, které už nikdy nechce vylézt na svah.

 

 

Na horách vás to přijde dráž

 

Sami si určíte, jestli chcete zápůjčku na celou sezónu, nebo pouhý den, víkend či týden. Je možné také využít služeb půjčovny až v konkrétním lyžařském středisku. Odpadá problém s přepravou lyží a bot, ale zas přibude stres (aby vůbec našli vybavení pro vás, eventuálně aby vám objednaný model padnul) a riziko nižší kvality (vybavení se tu přece jen víc otáčí, takže zátěž je větší). Půjčovny na horách jsou také obecně dražší než ty městské.

 

 

Při návštěvě půjčovny si všímejte obsluhy. Mladík, který zahlédl lyže maximálně v televizním přenosu z olympiády, vám jen těžko poradí, jaký model potřebujete s ohledem na vaše fyzické předpoklady a lyžařské schopnosti. „Kromě odbornosti personálu je důležitá také nabízená kvalita, proto si zkontrolujte stav skluznice a hran lyží. Z hlediska bezpečnosti je zásadní seřízení bezpečnostního vázání. Pokud by servismana nezajímalo, kolik vážíte a jak dobře jezdíte, jděte raději jinam,“ doporučuje Petr Křivánek. Jedině tak bude dovolená na sněhu finančně příznivá a plná zážitků, ale také bezpečná.

 

Pěšky nebo na kole s dětmi? Pěšky nebo na kole s dětmi?

Plánujete rodinný výlet se svými dětmi a rozhodujete se, zda vyrazit pěšky nebo na kole? Oba způsoby mají své výhody i nedostatky, na které jsme se rozhodli v tomto článku zaměřit.

Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády Na dovolenou s dětmi? Nejlépe s karavanem za zády

Současná situace je značně komplikovaná, alespoň pokud jde o cestování. Hodně lidí muselo dát chtě nechtě přednost cestování po vlastech českých a moravských před zámořskými destinacemi.

Turistika s dětmi Turistika s dětmi

Turistika patří mezi oblíbené prázdninové sporty a tak není divu, že i rodiče rádi se svými ratolestmi vyrazí na nějaký ten výlet. Ani rodiče s velmi malým miminkem nechtějí sedět doma. Problém nastává, když máme malé miminko a ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka