facebook
Dobré odpoledne, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Jak změnit lékaře v těhotenství


Ilustrační fotografie


I v těhotenství můžete změnit svého ošetřujícího lékaře, pokud vám nebude vyhovovat jeho přístup nebo když se k tomu naskytnou jiné důvody. Změna lékaře rozhodně není nic, čeho byste se měla obávat. Při výběru nového si ale dejte dobrý pozor, jelikož tuto změnu můžete provést maximálně jednou za 3 měsíce. Dejte na doporučení svých přátel, známých a rodiny. Hledat můžete také recenze a zkušenosti na internetu.

Důvod ke změně lékaře

Důvodů pro změnu ošetřující lékaře může být hned několik. Tím prvním je, že s ním zkrátka nejste spokojená. Může se jednat jak o gynekologa, tak i o vašeho praktického lékaře. Možná vám přestal vyhovovat jeho přístup k vám během těhotenství. Usoudila jste, že vám dal příliš mnoho zákazů nebo vám naopak může připadat lhostejný. Pokud se domníváte, že jeho přístup není vhodný, lékaře klidně změňte.

Dalším častým důvodem je stěhování. Mnoho budoucích rodičů si najde vhodnější bydlení a dojíždění například za gynekologem, ke kterému budoucí rodička chodí poměrně často, se nevyplácí. Jestliže strávíte na cestách kvůli návštěvě doktora několik hodin, rozhodně to vám ani miminku nemusí být příjemné. Obzvlášť třeba během letních měsíců. Pokud nemáte řidičský průkaz nebo si na řízení v těhotenství netroufáte, musíte odvozem navíc zatěžovat i svého partnera. V tomto případě vám jistě vyjde lépe najít si vhodného lékaře ve městě, ve kterém aktuálně žijete.

Jak postupovat při změně lékaře

Jakmile se pro změnu rozhodnete, kontaktujte nového lékaře a dostavte se k němu na vstupní prohlídku. Karty od toho starého si samozřejmě můžete vyžádat. Jestliže vám je kontakt s původním lékařem nepříjemný, nechte si je například poslat poštou (vůbec pro ně nemusíte chodit sama osobně). Někteří lékaři si karty sami vyžádají a své pacienty tím vůbec nezatěžují.

Změnit lékaře tedy můžete bez problémů i v těhotenství. Jestliže s ním ale nejste spokojená dlouhodobě, neberte těhotenství jako impuls ke změně. U lékaře totiž můžete setrvat až do porodu, a pak jej změnit, nebo ho změnit ještě před otěhotněním. Ale i pokud se jedná o gynekologa, ničemu nevadí, že nebude mít možnost sledovat celé vaše těhotenství. Z tohoto pohledu se plánované změny rozhodně nemusíte obávat.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka