facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Jak si poradí mladá maminka, aneb těhotná v patnácti


Ilustrační fotografie


Ne každý se chová zodpovědně. Proto se může stát, že žena otěhotní třeba v 15 nebo v 16 letech, kdy ještě není dospělá. V takové situaci mnoho slečen začíná panikařit. Bojí se o těhotenství říct svým rodičům a snaží se ho co nejdéle zatajit. Většinou však není důvod ke zbytečné panice. Ba naopak, čím dříve rodiče se svým stavem obeznámíte, tím lépe budou moci najít vhodné řešení této situace.

Těhotenství mladistvých žen je stále problém, ačkoliv je už pomalu na ústupu. Antikoncepce je totiž běžně dostupná. I v drogerii nebo v supermarketu se dají koupit kondomy a osvěta v této oblasti probíhá i ve školách. Mnoho rodičů se navíc chová zodpovědně. Jakmile si jejich dcera najde nějakou vážnější známost, vezme ji maminka ke gynekologovi, který předepíše vhodnou antikoncepci.

Zdravotní rizika pro mladé maminky

U mladých žen, jejichž tělo se stále vyvíjí, hrozí v těhotenství více rizik. Na ta je určitě dobré brát zřetel. Prvním z nich je riziko předčasného porodu. Je proto potřeba pravidelně chodit na prohlídky ke svému gynekologovi a rozhodně nic nepodceňovat. Nepřetěžovat se v těhotenství po psychické ani fyzické stránce - pokud není jiná možnost, tak třeba i na jeden rok přerušit studia.

Mladé dívky často nedbají na životní styl. Kouří nebo holdují alkoholu. Nedostatečně jedí a mají tak málo energie, nedostatek vitamínů a minerálů. Tyto látky jsou důležité pro správný vývoj plodu v bříšku. Tím, že bude strádat, může utrpět i různé vývojové vady. Ze statistik také vyplývá, že děti mladých matek a otců mají větší sklon k závislostem během svého života. Což je zapříčiněno nedospělostí a také zanedbáním péče o miminko.

Potrat jako poslední řešení

V televizi běžně vidíte, jak matka pošle svou nedospělou dceru na potrat. Toto řešení by ale mělo být až jako poslední. Jestliže to zdravotní stav dovoluje, žena by měla dítě donosit. Následně jej může vychovat sama nebo svěřit do péče své matky. Hodně také záleží na tom, jak se k situaci postaví otec miminka. Zda se rozhodne se svou mladou přítelkyní založit zodpovědně rodinu nebo se alespoň podílet na výživě dítěte. Možností je také adopce - vhodná především pro dívky, které nemají o dítě po porodu zájem.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka