facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Pomoc: hubnu v těhotenství


Ilustrační fotografie


Na hubnutí v těhotenství můžeme pohlížet ze dvou úhlů. První je žádaný úbytek váhy, kdy držíme dietu a snažíme se shodit přebytečné kilogramy. Samotná dieta není pro těhotenství příznivá. Žádná žena by se neměla v jídle příliš omezovat, strádat a trpět hlady. Můžete se pokusit o změnu jídelníčku na zdravější. Pak můžete v prvních týdnech očekávat, že váha mírně poklesne nebo že její nárůst bude pozvolnější.

Dietní strava v těhotenství

I tak byste však ke svému jídelníčku neměla přistupovat nijak dramaticky. Tělo si v těhotenství vytváří nové tukové zásoby, a tak se dá očekávat, že pokud je budete teď chtít shodit, nebude se jich chtít vzdát. Obecně vám můžeme doporučit nechat hubnutí až na dobu po porodu a šestinedělí, kdy získáte zpět svou formu a máte i více času zaměřit se na zdravé redukční stravování a vybrat vhodný způsob pohybu. Hubnutí vám po porodu usnadní také kojení vašeho miminka, kterým spálíte více energie než před těhotenstvím.

Neočekávané hubnutí

Problematicky se jeví hubnutí v těhotenství, které není budoucí maminkou žádané ani očekávané. Hubnutí může být spojeno se změnami, které probíhají ve vašem těle a nemusí vždy nutně znamenat komplikaci. Jelikož každý lékař by měl sledovat váhu své budoucí rodičky, určitě si toho všimne a zajistí vyšetření, která by mohla odhalit příčinu. Při náhlém úbytku hmotnosti jej také neváhejte kontaktovat. Úbytek váhy může způsobovat například porucha štítné žlázy.

Nechutenství může způsobit úbytek hmotnosti

Hubnutí se může projevit především v počátcích těhotenství. Je často spojeno s nechutenstvím, které se vyskytuje u mnoha maminek. Pokud nemáte na jídlo chuť, může se stát, že budete jíst nedostatečně. Vždy je potřeba hlídat přísun vitamínů a minerálů nezbytných pro správný vývoj plodu a v případě nutnosti začít užívat výživové doplňky.

V dalších týdnech těhotenství se metabolismus obvykle vrátí do původních kolejích a v druhém a ve třetím trimestru vše doženete.

Psychika během hubnutí Psychika během hubnutí

Když se začínáme pouštět do snižování váhy, velmi často také zapomínáme na to, že to není jen tělo, o které se v průběhu hubnutí musíme starat. Je všeobecně známé, že velkou roli hraje také naše psychické rozpoložení. Jednak proto, že většina lidí ...

Štítná žláza – problém pro hubnutí a otěhotnění Štítná žláza – problém pro hubnutí a otěhotnění

Hromadné hubnutí je v dnešní době fenoménem jak u žen, tak u mužů. Mnohdy naše snahy podpoří správná skladba jídelníčku a přidaný pohyb. Někdy se nám ale i přes všechny snahy a dodržování zdravého životního stylu snížit váhu nevede.

Slazení během hubnutí Slazení během hubnutí

Spousta z nás je zvyklá na svou každodenní dávku kávy nebo čaje – většinou oslazenou cukrem. Během hubnutí je však denní konzumace jednoduchého cukru tabu. Pokud tedy začínáme s hubnutím a nechceme se sladké chuti úplně ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka