facebook
Příjemnou noc, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Fetální alkoholový syndrom


Ilustrační fotografie


Doporučené omezení konzumace alkoholu během těhotenství má  své opodstatnění. Ethanol, neboli alkohol, součást všech ostřejších nápojů, je prokázaným teratogenem, tedy substancí, která může nepříznivě zasáhnout do vývoje plodu a způsobit velkou řadu více či méně závažných komplikací.

Alkohol má tu nepříjemnou vlastnost, že má malou a jednoduchou molekulu, která velmi snadno proniká membránami, ne nadarmo se používá jako rozpouštědlo. Proto pro něj není žádným problémem prostoupit placentární bariérou, která brání přestupu škodlivin do oběhu plodu, a dostat se tak do krve nenarozeného dítěte. Velmi rychle se dostává k jeho nedovyvinutému mozku, kde má logicky mnohem destruktivnější dopad, než u dospělého.

Nezralé mozkové buňky jsou vysoce citlivé k jakémukoliv inzultu a alkohol může porušit, zpomalit či zcela zastavit jejich vývoj. Následně se u dítěte mohou projevit nejrůznější poruchy pozornosti, paměti či chování. Děti alkoholiček mají problém s nadměrnou impulzivitou, působí nevychovaně, nejsou schopny odhadnout příčiny a především důsledky svého chování. Častěji u nich vznikají mentální poruchy a závislosti.

Z hlediska poškození nervové tkáně je nejnebezpečnější konzumace alkoholu zejména v prvním trimestru, mozek se však vyvíjí po celou dobu těhotenství i dlouho po něm, nelze tudíž říci, že by existovala nějaká hranice, kdy už nehrozí tak velké nebezpečí. Celou situaci znesnadňuje fakt, že velké množství žen o svém těhotenství dlouho neví a tak se oddávají nezřízeným alkoholovým dýchánkům po několik prvních týdnů těhotenství. Studie ukazují, že v těhotenství někdy pilo minimálně 30% těhotných. Jiné studie dokazují, že jedna sklenička alkoholu týdně nevytváří žádné znatelné riziko. Na druhou stranu je každý organismus jiný a negativní vlivy se mohou kumulovat, dosti rizikové jsou v tomto nárazové epizody pití. Nelze proto jednoznačně vyvrátit ani potvrdit neškodnost výjimečné skleničky např. červeného vína. Lze jen varovat před závažnou komplikací spojenou s konzumací alkoholu.

FAS má typický obraz obličeje – malý obvod hlavy, malé očnice, malá středová část obličeje, úzký horní ret, nízce položený kořen širokého krátkého nosu, chybí  žlábek mezi nosem a rty, kožní záhyby  u očí, celkově vyhlazený a zploštělý profil. Narozené dítě má nižší porodní hmotnost a délku a jeho vývoj se zdá být opožděn.

V západním světě je FAS nejčastější příčinou poruch intelektuálních funkcí. V Evropě vzniká u 0,2-1,5 narozených dětí z 1000. Celoživotní náklady na péči a léčbu těchto jedinců se mohou šplhat do astronomických výšin. Přitom lze této komplikaci velmi snadno předcházet – stačí vyhnout se v těhotenství jakémukoliv alkoholu.





Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Vyšetření neplodnosti u mužů Vyšetření neplodnosti u mužů

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka