facebook
Dobrý podvečer, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Výpověď těhotné zaměstnankyni (případ z praxe)


Ilustrační fotografie


Zaměstnavatel nemůže, až na výjimečné případy, rozvázat pracovní poměr výpovědí s těhotnou zaměstnankyní. V tomto článku poukážeme na jeden takový případ z praxe, kdy zaměstnavatel dal neoprávněně výpověď těhotné zaměstnankyni.

Důvodem této výpovědi byl jeden ze zákonných organizačních důvodů spočívající v nadbytečnosti této zaměstnankyně. Zákoník práce však neumožňuje ukončení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnankyně zjistila své těhotenství sice až poté, co jí byla výpověď zaměstnavatele doručena, nicméně dle lékařské zprávy bylo potvrzeno, že v době převzetí výpovědi již těhotná byla. Proto se na ni vztahuje výjimka v podobě zákazu výpovědi z důvodu nadbytečnosti.

Těhotná zaměstnankyně proto sdělila tuto skutečnost svému zaměstnavateli. Řádně mu doložila lékařskou zprávu a uplatnila námitku neplatnosti takové výpovědi s odkazem na zákoník práce. Zaměstnavatel sice uznal, že taková výpověď je z důvodu těhotenství zaměstnankyně opravdu neplatná, avšak samotnou výpověď neodvolal. Zaměstnankyně tak mohla nabýt dojmu, že je vše v pořádku a po skončení rodičovské dovolené se do zaměstnání vrátí.

Zde je však nutné upozornit na jedno úskalí. Podle zákoníku práce je totiž nutné, aby se zaměstnanec proti neplatné výpovědi bránil žalobou u soudu, kterou je nutné podat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy pracovní poměr skončil. Je to totiž pouze soud, který může určit, že je výpověď neplatná. A není-li taková žaloba podaná, má to za následek fikci platnosti výpovědi, kterou již soudy nemohou přezkoumávat.

V nastalé situaci je tedy nezbytné, aby zaměstnavatel odvolal výpověď, kterou dal těhotné zaměstnankyni. Nebo případně s ní může uzavřít dohodu o narovnání, kde se obě strany dohodnou na tom, že se výpověď ruší a pracovní poměr nadále bez přerušení trvá.





Odstupné při skončení vedlejšího pracovního poměru Odstupné při skončení vedlejšího pracovního poměru

Rozlišování na hlavní a vedlejší pracovní poměr používal zákoník práce platný do 31.12.2006. Jednalo se o činnost zaměstnance, který již vykonával práci v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vedlejší pracovní...

Kontrola režimu při pracovní neschopnosti zaměstnavatelem Kontrola režimu při pracovní neschopnosti zaměstnavatelem

Pracovní neschopnost je zákoníkem práce akceptovaná překážka v práci, během které ale musí zaměstnanec dodržovat jistý režim, který je pak následně možné kontrolovat. Tento režim je určen v potvrzení o dočasné pracovní...

Alkohol na pracovišti Alkohol na pracovišti

V souladu s naším zákoníkem práce platí jasné pravidlo, dle kterého je stanovena povinnost zaměstnanců zdržet se požívání alkoholu na pracovišti zaměstnavatele. Stejná povinnost je dána po celý rozsah pracovní doby, bez...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka