facebook
Dobré dopoledne, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Výpověď těhotné zaměstnankyni (případ z praxe)


Ilustrační fotografie


Zaměstnavatel nemůže, až na výjimečné případy, rozvázat pracovní poměr výpovědí s těhotnou zaměstnankyní. V tomto článku poukážeme na jeden takový případ z praxe, kdy zaměstnavatel dal neoprávněně výpověď těhotné zaměstnankyni.

Důvodem této výpovědi byl jeden ze zákonných organizačních důvodů spočívající v nadbytečnosti této zaměstnankyně. Zákoník práce však neumožňuje ukončení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnankyně zjistila své těhotenství sice až poté, co jí byla výpověď zaměstnavatele doručena, nicméně dle lékařské zprávy bylo potvrzeno, že v době převzetí výpovědi již těhotná byla. Proto se na ni vztahuje výjimka v podobě zákazu výpovědi z důvodu nadbytečnosti.

Těhotná zaměstnankyně proto sdělila tuto skutečnost svému zaměstnavateli. Řádně mu doložila lékařskou zprávu a uplatnila námitku neplatnosti takové výpovědi s odkazem na zákoník práce. Zaměstnavatel sice uznal, že taková výpověď je z důvodu těhotenství zaměstnankyně opravdu neplatná, avšak samotnou výpověď neodvolal. Zaměstnankyně tak mohla nabýt dojmu, že je vše v pořádku a po skončení rodičovské dovolené se do zaměstnání vrátí.

Zde je však nutné upozornit na jedno úskalí. Podle zákoníku práce je totiž nutné, aby se zaměstnanec proti neplatné výpovědi bránil žalobou u soudu, kterou je nutné podat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy pracovní poměr skončil. Je to totiž pouze soud, který může určit, že je výpověď neplatná. A není-li taková žaloba podaná, má to za následek fikci platnosti výpovědi, kterou již soudy nemohou přezkoumávat.

V nastalé situaci je tedy nezbytné, aby zaměstnavatel odvolal výpověď, kterou dal těhotné zaměstnankyni. Nebo případně s ní může uzavřít dohodu o narovnání, kde se obě strany dohodnou na tom, že se výpověď ruší a pracovní poměr nadále bez přerušení trvá.





Výpověď dohodou Výpověď dohodou

Mezi laickou ale i profesionální veřejností z řad personálních či mzdových zaměstnanců je velice často používán termín výpověď dohodou v souvislosti s ukončením pracovního poměru. Lidé se domnívají, že je možné, aby zaměstnavateli dali ...

Určení čerpání dovolené v zaměstnání Určení čerpání dovolené v zaměstnání

Podle zákoníku práce platí, že zásadně v zaměstnání určuje termín čerpání dovolené zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen stanovit čerpání dovolené tak, aby mohla být vybrána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém vznikl ...

Pracovní volno k účasti na svatbě Pracovní volno k účasti na svatbě

Zákoník práce a prováděcí nařízení vlády upravují případy, ve kterých mají zaměstnanci nárok na to, aby jim zaměstnavatel poskytl pracovní volno. Zároveň se rozlišují situace, kdy zaměstnanec čerpá volno s náhradou mzdy anebo se naopak jedná ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka