facebook
Dobré dopoledne, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Jak podpořit kojení


Ilustrační fotografie


Kojení je to nejcennější, co maminka v rámci výživy předává svému miminku. Většina maminek považuje za samozřejmé, že bude své miminko po porodu kojit a neuvažuje o jiné variantě. V některých případech však mohou nastat komplikace, které průběh kojení ztíží. Existuje celá řada doporučení, jak vzniklé obtíže odstranit a v kojení nadále pokračovat. Stojí jistě za to, aby maminka vyzkoušela takové možnosti před tím, než kojení zcela ukončí a přejde na umělou výživu. Jestliže však je situace taková, že již kojení nepřináší uspokojení ani mamince a ani miminku, je volba přechodu na umělou výživu na místě.

Dostane-li se maminka do fáze, ve které pociťuje snížení tvorby mléka, což se zároveň může projevit nižšími váhovými přírůstky miminka a jeho neklidem, lze vyzkoušet prostředky na podporu tvorby mléka. Mezi ně patří zejména nejrůznější čajové směsi pro kojící ženy. Lze zakoupit přímo hotové čaje v sáčcích, které jsou i pohodlné pro svoji přípravu, což žena s miminkem ocení. Nebo lze zakoupit čaj sypaný, jehož výluh bývá silnější, a tím by měl být i větší účinek. Mezi nejužívanější bylinky patří anýz, kmín, fenykl, pískavice (řecké seno), jestřabina lékařská, kontryhel a další.

Vedle pití čajů určených pro kojící ženy je obecně doporučováno dodržování dostatečného pitného režimu. Dále lze doporučit pití tzv. obilné kávy známé jako melta. Do polévek je vhodné přidávat tzv. miso, což je směs fermentované sóji, mořské soli a obilí. Vedle pitného režimu je třeba dbát i na kvalitní příjem živin v rámci stravování. Udává se, že podpoře mléka svědčí rýže, jáhly, oves, mrkev, sezamová a lněná semínka.

Pro dostatečné kojení je velice důležitá technika kojení, kterou je vhodné zkontrolovat s laktační poradkyní. Tyto poradkyně docházejí na osobní konzultace do domu a zkontrolují, zda maminka správně miminko přikládá a případné chyby odstraní. Kojení je potřeba provádět dle potřeb miminka, přičemž veliký význam má v tomto směru noční kojení. S miminkem by maminka měla zároveň udržovat častý kontakt a sledovat jej, což rovněž podpoří laktační proces.

Kojení po císařském řezu Kojení po císařském řezu

Císařský řez jako způsob porodu představuje pro tělo matky náročnější rekonvalescenci než v případě přirozeného porodu. Zároveň sebou nese i případné ztížení kojení ve svém počátku. Příčina přitom nespočívá v...

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne? Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?

Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka