facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Poporodní, laktační psychóza


Ilustrační fotografie


Poporodní psychóza postihuje přibližně 0,01 % čerstvých maminek. Jedná se o depresivní stav, který způsobuje především pokles hladiny hormonů. Ten nastává také před menstruací (známý jako premenstruační syndrom PMS). Duševní stavy v mateřství můžeme rozdělit na několik druhů - nejčastěji se setkáváme s označeními poporodní blues, pozdní poporodní deprese a poporodní psychóza. Termín laktační psychóza pak zastřešuje všechny tyto stavy.

 

Příznaky poporodní psychózy

 

Poporodní psychóza se vyznačuje pocity rozrušení, výkyvy nálad nebo výpadky paměti. Jsou s ní spojeny také poruchy soustředění, halucinace nebo dokonce sebevražedné sklony. Poporodní psychóza nejčastěji nastává v druhém až čtvrtém týdnu šestinedělí a trvá v řádu dnů až měsíců. Žena je nejen fyzicky vyčerpaná, ale rovněž čelí v životě novým výzvám a změnám, které se mohou výrazně projevit na její psychice.

 

Jak předejít poporodní psychóze

 

Na poporodní a laktační psychózy vznikla již řada studií. Podrobně se jim věnovali psychiatři i gynekologové. Provedené studie zjistily například, že zvýšené riziko nástupu těchto stavů mají prvorodičky starší věku 35 let a také ženy, které trpí depresemi nebo jinými psychickými poruchami. Prevencí, která chrání před vznikem poporodní psychózy, je dostatečný spánek. Ačkoliv matka musí spánkový režim přizpůsobit režimu svého miminka. K léčbě se pak přistupuje pomocí hormonálních léků a antidepresiv. V těžších případech je nutná i hospitalizace.

 

Další stavy laktační psychózy

 

Prvním ze zmíněných poporodní stavů je „poporodní blues“, který se týká zhruba 80 % čerstvých maminky. Projevuje se skleslostí, smutkem, plačtivostí a přecitlivělostí. Přichází už třetí den po porodu a netrvá déle než 14 dní. Pozdní poporodní deprese postihuje až 10 % maminek. Vzniká z vyčerpání a projevuje se pesimistickými pocity. Zde už se doporučuje vyhledat pomoc odborníka. Na rozdíl od poporodního blues, který odezní sám, deprese je už vážnějším stavem.

 

Při laktační psychóze je pro každou ženu nesmírně důležitá podpora okolí - od partnera, rodiny i přátel.





Správná životospráva v šestinedělí Správná životospráva v šestinedělí

Šestinedělí je doba krátce po porodu, ve které tělo regeneruje a nabírá potřebné síly pro období mateřství. I proto je nezbytné zde dbát na správnou životosprávu a dodat mu nezbytné. V našem článku...

Hormonální antikoncepce po porodu Hormonální antikoncepce po porodu

Užívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci a ráda byste se k ní po porodu vrátila? V našem novém článku se dozvíte, jak a kdy je to možné. Hormonální antikoncepce je účinná metoda...

Laktační čaje Laktační čaje

Trápí vás nízká produkce mateřského mléka? Chcete podpořit svou laktaci? Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout vyšší tvorby mléka. Jedním z nich jsou i laktační čaje, které se vedle homeopatik řadí k nejoblíbenějším přípravkům na trhu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka