facebook
Dobré poledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Souběh předčasného starobního důchodu a výdělečné činnosti


Ilustrační fotografie


Souběh předčasného starobního důchodu a výdělečné činnosti je poměrně problematický. V současné době je již poměrně rozšířenou informací, že během starobního důchodu lze pracovat bez omezení a není např. nutné sjednávat pracovní poměr jen na určitou dobu. Jiná je ovšem situace v případě osoby, která pobírá předčasný starobní důchod.

 

Předčasný důchod je starobní důchod pobíraný ještě před dosažením důchodového věku. Souběh předčasného starobního důchodu a výdělečné činnosti je možný, ale pouze omezeně. Poživatel předčasného starobního důchodu nemůže vykonávat výdělečnou činnost bez omezení. V době pobírání předčasného důchodu až do dosažení důchodového věku je při výkonu výdělečné činnosti podmínkou, aby tato činnost byla vykonávána v rozsahu nezakládajícím účast na pojištění. To znamená, že poživatel tohoto důchodu v době do dosažení důchodového věku může pracovat pouze např. na základě dohody o pracovní činnosti, přičemž příjem z této dohody nesmí v kalendářním měsíci dosáhnout částky 2 500 Kč. Dále je možný souběh předčasného starobního důchodu a výdělečné činnosti na základě dohody o provedení práce, kdy odměna nepřesáhne v kalendářním měsíci částku 10 000 Kč.

 

Jestliže nastane situace, kdy zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele v pracovním poměru, a v průběhu takového pracovního poměru mu je přiznán předčasný starobní důchod, je povinen tuto informaci sdělit neprodleně svému zaměstnavateli. Důvodem je ta skutečnost, že je vyloučen souběh předčasného starobního důchodu a výdělečné činnosti vykonávané v pracovním poměru na základě pracovní smlouvy. Takový pracovní poměr by bylo nutné ukončit, a to nejpozději ke dni, od kterého zaměstnanec pobírá předčasný starobní důchod.





Zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Kam se mám obrátit?

Nejsou bohužel výjimečná jednání zaměstnavatele, kterými porušuje zákoník práce, a tato jednání mají přímý dopad na zaměstnance. Zaměstnanci se pak v obavě o zachování zaměstnání nijak nebrání a zaměstnavatel pak v takovém...

Výpověď z práce důvodu nadbytečnosti

Výpověď z práce z důvodu nadbytečnosti je jeden ze zákonných důvodů, kterým může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr.  Základní podmínkou platnosti takové výpovědi z důvodu nadbytečnosti je existence...

Nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru

Zákoník práce Zjišťuje zaměstnanci nárok na odstupné jen v některých případech ukončení pracovního poměru. Dojde-li k takovému zákonem předvídanému způsobu ukončení pracovního poměru, nemůže se zaměstnavatel zprostit povinnosti vyplatit odstupné.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka