facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 18.4.2024 a svátek slaví Rostislav

Endometrióza - 3. díl


Ilustrační fotografie


Endometrióza a její léčba

Léčba endometriózy je vždy individuální. Je potřeba zjistit typ a posoudit celou situaci vzhledem k tomu, zda je hlavním problémem, který endometrióza způsobila, pánevní bolest či neplodnost.

Léčba pánevní bolesti

Pokud pacientku trápí převážně velké bolesti v oblasti malé pánve, jsou v zásadě dvě možnosti řešení – chirurgická a konzervativní. Chirurgická metoda odstraní ložiska a srůsty pomocí laparoskopie či operační hysteroskopie. Vhodná je zejména pokud jsou ložiska v okolí konečníku.

Konzervativní léčba spočívá v podávání hormonů a reakce na ni je značně variabilní. Záleží na histologickém a laparoskopickém nálezu konkrétní ženy. Pokud se dobře nastaví, je tato forma léčby úspěšná v 75-95%, ovšem s rizikem recidivy. Do jednoho roku po vysazení léků se potíže objeví znovu u celé čtvrtiny až poloviny pacientek. Podávají se hormony, které zastaví produkci vlastních hormonů v hypofýze a tím zablokuje vyplavování hormonů z vaječníků. Jde tedy o jakousi umělou menopauzu. Důsledkem toho se objevují různé nepříjemné nežádoucí účinky, stejně jako v běžném klimakteriu – návaly horka, náladovost, deprese, migrény, nespavost apod. Po vysazení léků naštěstí opět vymizí a normální cyklus se obnoví.

Další možností je aplikace hormonální antikoncepce, která sníží stimulaci ložisek endometriózy. Současně snižuje produkci působků, jež se účastní vnímání bolesti v mozku. Touto cestou dochází ke snížení bolestivých vjemů z oblasti pánve při menstruaci či pohlavním styku.

Často se léčba kombinuje i s aplikací antidepresiv. Ty mohou mít kromě eliminace depresivních stavů, které provází až celou polovinu pacientek a mají negativní vliv na snášení bolesti, podpůrný vliv také na spánek.

Endometrióza a neplodnost

Endometrióza je častým nálezem u neplodných žen. Neplodnost může způsobit hned několika způsoby, od vzniku anatomických překážek vlivem srůstů či útlaků, přes LUF syndrom, kdy sice vajíčko dozraje, ale folikul jej nemůže prasknutím uvolnit do vejcovodu, po poruchy imunity.

Nabízí se hned několik možností léčby:

- Hormonální – viz výše. Není však příliš vhodná, pokud se žena snaží otěhotnět, je časově a finančně náročná, omezuje možnost otěhotnění, jelikož blokuje produkci hormonů hypofýzy

- Chirurgická – spočívá převážně v odstranění srůstů, ne už tolik v odstraňování ložisek. Přínosná je zejména u srůstů vejcovodů v těžších stádiích onemocnění.

- Odstranění vaječníkových cyst – cysty větší než 3 cm mohou zhoršovat výsledky hormonální stimulace a proto je vhodné je šetrně odstranit, aby se zvýšila šance na odběr většího množství vajíček k asistované reprodukci.

- Asistovaná reprodukce, zejména IVF.





Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Vyšetření neplodnosti u mužů Vyšetření neplodnosti u mužů

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka