facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Zvládněte roli macechy či otčíma


Ilustrační fotografie


Počáteční soužití nového partnera s vašimi dětmi nebývá nic jednoduchého. V předchozím článku jsme probírali, jak připravit děti na nového partnera a nyní se budeme věnovat opačné straně – jak být správnou macechou či otčímem.

Všechno chce čas

Nemá cenu tlačit na pilu. I když se budete snažit s nevlastními dětmi vycházet jak nejlépe umíte, je třeba počítat s tím, že vás nebudou zpočátku přijímat. Pokud se s nimi neustále snažíte najít řeč a oni vám to sabotují, neberte to příliš osobně. Každé dítě je jiné a s rozchodem rodičů a s přijímáním nového partnera se každý vypořádává po svém. Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je jejich vztah s oběma rodiči a věk dítěte. Mladší si většinou zvyká lépe, starší puberťák bývá o něco problematičtější, protože danou situaci již více emotivně prožívá.

Chyby, kterých se nevlastní rodič dopouští

Snažíte se být příliš horlivý/á

Pokud si děti chcete získat tím, že jim například kupujete drahé dárky či se až příliš moc o vše zajímáte, děti to většinou vycítí a vaši iniciativu neocení. Naopak je to spíše odradí. Vy byste na sebe také neměl/a mít tak vysoké nároky. Tato zběsilá snaha být „dokonalým nevlastním rodičem“ vás brzy vyčerpá a omrzí.

Chcete být jejich rodičem

Děti vašeho nového partnera či partnerky již mají své rodiče a vy byste se neměli snažit o stejnou roli. Rozhodně se nesnažte toto místo zastupovat a už vůbec je začít hned v prvních měsících vychovávat. Zkuste být nejdříve trpěliví, chápaví a přátelští. Je třeba si nejdříve získat důvěru dětí. Zároveň ponechte také trochu volného času partnerovi a dětem. I ony občas potřebují mít svého rodiče jen pro sebe.

Nenadávejte na jejich vlastní rodiče

Fatální chybou ve vztahu k nevlastním dětem je pomlouvání rodičů v jejich přítomnosti. Občas se může stát, že si pro dítě přijede později nebo na něco zapomene. Rodič je také jen člověk a pokud se to stane jednou, není třeba se nad tím pozastavovat. Pokud se vám ale na chování rodiče něco nelíbí, řekněte to svému partnerovi, nikdy o tom nemluvte před dětmi.

Stravování během virózy Stravování během virózy

Viróza občas zasáhne každého, ať je to dítě či dospělý. Zejména je to častější s příchodem prvních plískanic během podzimu a při přechodu zimy do jara. Každý řeší takováto nachlazení různým způsobem. Ale málokdo si uvědomuje...

Pyžama, župany a noční košile pro Vás Buďte šik i v pyžamu, županu, nebo noční košili

Spokojenost člověka s okolím spočívá v jeho spokojenosti sama se sebou. Tato věta se objevuje v mnoha knihách a rozhovorech...

Jak vybrat domácího mazlíčka Jak vybrat domácího mazlíčka

Na světě snad neexistuje dítě, které by si od určitého roku nepřálo mít svého domácího mazlíčka. Také je vám to věčné prosení a dožadování se o pejska nebo rybičky důvěrně známé? Pokud máte ty...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka