facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Zvládněte roli macechy či otčíma


Ilustrační fotografie


Počáteční soužití nového partnera s vašimi dětmi nebývá nic jednoduchého. V předchozím článku jsme probírali, jak připravit děti na nového partnera a nyní se budeme věnovat opačné straně – jak být správnou macechou či otčímem.

Všechno chce čas

Nemá cenu tlačit na pilu. I když se budete snažit s nevlastními dětmi vycházet jak nejlépe umíte, je třeba počítat s tím, že vás nebudou zpočátku přijímat. Pokud se s nimi neustále snažíte najít řeč a oni vám to sabotují, neberte to příliš osobně. Každé dítě je jiné a s rozchodem rodičů a s přijímáním nového partnera se každý vypořádává po svém. Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je jejich vztah s oběma rodiči a věk dítěte. Mladší si většinou zvyká lépe, starší puberťák bývá o něco problematičtější, protože danou situaci již více emotivně prožívá.

Chyby, kterých se nevlastní rodič dopouští

Snažíte se být příliš horlivý/á

Pokud si děti chcete získat tím, že jim například kupujete drahé dárky či se až příliš moc o vše zajímáte, děti to většinou vycítí a vaši iniciativu neocení. Naopak je to spíše odradí. Vy byste na sebe také neměl/a mít tak vysoké nároky. Tato zběsilá snaha být „dokonalým nevlastním rodičem“ vás brzy vyčerpá a omrzí.

Chcete být jejich rodičem

Děti vašeho nového partnera či partnerky již mají své rodiče a vy byste se neměli snažit o stejnou roli. Rozhodně se nesnažte toto místo zastupovat a už vůbec je začít hned v prvních měsících vychovávat. Zkuste být nejdříve trpěliví, chápaví a přátelští. Je třeba si nejdříve získat důvěru dětí. Zároveň ponechte také trochu volného času partnerovi a dětem. I ony občas potřebují mít svého rodiče jen pro sebe.

Nenadávejte na jejich vlastní rodiče

Fatální chybou ve vztahu k nevlastním dětem je pomlouvání rodičů v jejich přítomnosti. Občas se může stát, že si pro dítě přijede později nebo na něco zapomene. Rodič je také jen člověk a pokud se to stane jednou, není třeba se nad tím pozastavovat. Pokud se vám ale na chování rodiče něco nelíbí, řekněte to svému partnerovi, nikdy o tom nemluvte před dětmi.





Táta musí vztah k dítěti najít Táta musí vztah k dítěti najít

Matička příroda je vůči ženám o dost přívětivější. Její láska k vlastnímu dítěti je zařízená chemickou sloučeninou, která jí při porodu doslova vybuchne v hlavě. Má ihned potřebu se o dítě...

Společné spaní s rodiči Společné spaní s rodiči

Každá maminka i tatínek, kteří mají doma malého prcka a spí s ním v posteli, přemýšlí, zda už nenastal čas, kdy by mělo dítko spát ve své vlastní posteli, ve svém vlastním pokojíku. Psychologové však přišli na to, že pro děti je velkým ...

Zapojení mužů do otcovských povinností Zapojení mužů do otcovských povinností

V dřívějších dobách bychom tatínka, který veze kočárek po ulici jen tak nezahlédli. Zato dnes vidíte tatínky téměř na každém rohu, a to většinou v družném rozhovoru se svými kamarády – též tatínky. Někteří dokonce rádi zůstávají na mateřské dovolené ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka