facebook
Dobrý večer, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

S otužováním lze začít již u miminka


Ilustrační fotografie


Již naše babičky říkávaly, že základem zdraví je otužování. Je to finančně nenáročný způsob zvýšení obranyschopnosti člověka. Je však možné s otužováním začít již u miminka? Většina rodičů, by jistě při pohledu na ten malý uzlíček, oponovala. Ale pravdou je, že začít s otužováním se může již v tomto malém věku. Vše samozřejmě musí být pozvolné a přirozené. Nemělo by se jednat o žádné násilné postupy.


Miminko je potřeba na otužování přivykat opravdu postupně. Proto se začíná tím, že miminku zajistíme dostatečně dlouhou dobu na čerstvém vzduchu a vnitřní prostory dostatečně a pravidelně větráme. Oblečení miminka by se mělo skládat z více vrstev tak, abychom předešli zapocení. Při koupání je důležité zachovávat optimální teplotu vody, která by neměla být příliš horká.


Spánek miminka by měl probíhat v místnosti, která je dostatečně větraná. Má-li miminko chladné končetiny, neznamená to, že je mu zima. Spolehlivějším ukazatelem je v tomto směru oblast hrudníčku, na který položíme ruku. Vzduch v místnosti samozřejmě nesmí způsobovat chladnutí miminka. Přísun čerstvého vzduchu proto musíme podle toho regulovat.


S miminkem bychom měli být na čerstvém vzduchu denně. Oblečení musíme volit tak, aby nebylo v chladu, ale ani přehřáté. V zimním období pak nesmíme zapomenout ani na ochranu citlivé pokožky obličeje pomocí krémů. V zimě lze absolvovat procházku s miminkem do čtyř měsíců, když je venkovní teplota až do minus pěti stupňů. U starších dětí to pak mohou být i větší mrazíky. 


S otužováním vodou začínáme u miminek zvolna. Samotná voda by při koupání měla mít 35 °C. Otužování může probíhat tak, že během koupání vezmeme vlhkou studenou žínku a opatrně otíráme postupně obličej, krk, tělíčko a končetiny. Miminko si na to postupně navykne a budeme-li to opakovat při každém koupání, bude to brát jako běžnou součást omývání.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka