facebook
Příjemnou noc, je středa 24.4.2024 a svátek slaví Marek

253. - 259. den v těhotenství - 37. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 253. – 259. den v těhotenství – 37. tt


Nastává 10. lunární měsíc vašeho těhotenství. Mělo by se vám lépe dýchat díky poklesu dělohy. A přesto to pro vás může být nejnáročnější měsíc ze všech. Díky horší pohyblivosti a nervozitě spojené s porodem Vám dny mohou přijít neskutečně dlouhé a náročné.


Mnoho těhotných žen má strach, jak budou po porodu zvládat starost o domov a o partnera, společně s péčí o miminko. Některé těhulky se děsí představy, že nebudou vědět jak s miminkem zacházet, mohou se bát jej vůbec vzít do náruče. Buďte si jistá, že matkou se žádná žena nerodí. Pokud by se vám někdo snažil tvrdit, že od první chvíle po porodu budete přesně vědět, proč miminko pláče a co v danou chvíli potřebuje, nevěřte mu a hlavně se tím netrapte. Někde v sobě sice musíme mít zakořeněné instinkty, jak se o čerstvě narozené mládě přirozeně starat, ale možná je to právě vliv společnosti a spousty informací okolo nás, že jsme je zapomněli používat (kdyby vás zajímalo, jak se dají naše vrozené schopnosti znovu odhalit, přečtěte si 40. týden). V porodnici se často opakuje situace, kdy miminko pláče, i když ho matka nosí, chová, přebaluje,… přijde sestra, vezme dítě do náruče a to se okamžitě uklidní. Nejspíš je to tím, že sestra roky pracuje mezi miminky, a co je pro vás nové, je pro ni rutina. Postupem času si ale každá maminka najde se svým dítětem vlastní styl komunikace. Docela pravděpodobně nebudete nikdy rozumět žvatlání jiných batolat, ale s vaším dítětem to najednou opravdu půjde samo.


Mateřství i rodičovství je jedno velké učení. Vždy se budou objevovat situace, kdy nebudete mít ponětí, jak zareagovat, ale svou snahou můžeme rozvíjet sami sebe i naše děti. Neexistuje dokonalý rodič, ani dokonalá manželka, ani dokonalá hospodyně nebo dokonalá pracovnice. A už vůbec se nedají sloučit všechny tyto role do jedné osoby. Je nutné stanovit si priority a podle důležitosti ubírat v jednotlivých úrovních na úsilí. Jestliže se budete více věnovat dítěti a partnerovi, oběma bude jedno, že není ustlaná postel nebo vyžehlené prádlo. Čím více vám také bude partner a rodina pomáhat, tím více svého času jim pak můžete věnovat.


Nevyčítejte si, že toho v posledním měsíci těhotenství moc v domácnosti neuděláte. Vaše spokojenost a pohoda je v těhotenství i po porodu to nejdůležitější pro celou vaši rodinu, protože od ní se odvíjí spokojenost všech ostatních. Důležitá je komunikace. Nenechávejte si své obavy pro sebe, probírejte s partnerem, co by se dalo změnit nebo vylepšit. Tím, že bude partner chápat, co je pro vás obtížné, stane se i tolerantnější a snad i více nápomocný. A často od nás okolí ani nežádá takové výkony, jaké si myslíme, že musíme podávat.


MATRIKA


Ve 35. týdnu v seznamu věcí do porodnice jsme zmínili i „prohlášení o jménu dítěte“, které je potřeba mít k porodu s sebou. Formulář dostanete v porodnici v poradně, vyplníte a podepíšete jej vy i Váš partner. Pokud nejste manželé a přejete si, aby dítě neslo příjmení po otci, je potřeba učinit na matrice souhlasné prohlášení o určení otcovství. K tomu se musí na matriku dostavit oba rodiče. Můžete zvolit kterýkoliv matriční úřad v zemi, ten pak zápis postoupí úřadu, kde bude dítě zapsáno do knihy narození. Tento místně příslušný úřad vystavuje i rodný list dítěte.


Rodiče nenarozeného dítěte předkládají matričnímu úřadu tyto doklady:
- občanské průkazy
- rodné listy, případně rodné listy společných dětí
- matka těhotenský průkaz
- rozvedená matka pravomocný rozsudek o rozvodu (je-li matka rozvedená, musí od pravomocného rozsudku o rozvodu uplynout více než 300 dnů)
- ovdovělá matka úmrtní list manžela (je-li matka vdova, musí od smrti manžela uplynout více než 300 dnů).


Tento zápis se provádí bezplatně. Jestliže u rozvedené matky neuplynulo od rozvodu do porodu 300 dnů, do šesti měsíců po porodu může žena nebo rozvedený manžel podat na soud návrh na popření otcovství bývalého manžela.


Pokud by svobodná žena nechtěla uvádět v rodném listě otce dítěte, stačí, když v porodnici doloží svůj rodný list a prohlášení o jménu dítěte se svým podpisem.


Jak se bude vaše dítě jmenovat?


Stejně jako náš nadpis se jmenuje i kniha, podle které se řídí matriky při zápisu jména dítěte. Napsala ji PhDr. Miloslava Knappová CSc. (nar. 1936), která je dodnes nejuznávanější jazykovědkyní a soudní znalkyní v oboru osobních jmen. Tuto knihu vydala naposledy v roce 2010 v 5. rozšířeném vydání (je však otázkou, zda už ji všechny matriky mají). Pokud si vyberete nějaké netradiční jméno pro vašeho potomka, dost možná na matrice o paní Knappové uslyšíte a budete si u ní muset vyžádat posudek na možnost použití takového jména. Posudek se platí a většinou stojí 500 – 1000 Kč. Při jednání na matrice většinou záleží na přístupnosti jednotlivých pracovníků. To, co někde projde bez povšimnutí, může být na jiné matrice problém. Standardně nelze do rodného listu zapisovat zdrobnělá či  domácká jména, nebo jména, která doposud nejsou zapsána v žádném dostupném kalendáři jmen. V případě, že plánujete nějaké takové neobvyklé jméno, začněte se jeho ověřením zabývat určitě již v době před porodem.


PŘÍPRAVA K PORODU


Hydroterapie (hydroanalgezie) je vedle aromaterapie další hojně využívaná možnost k porodu, především pro první dobu porodní. Pod tímto pojmem se skrývají koupele, sprchování a obklady. Voda ve velké míře zmírňuje bolesti, má pozitivní vliv na svalový a cévní systém a zklidňuje mysl.


Porodnice často nabízejí široké vany, kde mají rodičky dostatek prostoru, aby mohly měnit polohy podle potřeby. Doporučená teplota je 37°C a doba pobytu alespoň půl hodiny. Pro ještě lepší účinky si do koupele můžete přidat aroma olej (viz. 36. týden). Je vhodné střídat pobyt ve vaně s relaxací mimo ni, nebo ji dále kombinovat se sprchováním. Při sprchování se rovněž doporučuje průběžně měnit pozice a zkoušet, která vám dopřeje největší úlevu – vestoje, vkleče, ve dřepu… -  vodu zkuste směrovat na podbřišek a dolní část zad. Na záda a na hráz je také vhodné přikládat teplé obklady.


V některých porodnicích máte možnost využít dokonce hydromasážní vanu, která kombinuje účinky vody a masáže. K masírování je využita voda a vzduch. Masáž vzduchem má především relaxační a sedativní účinek, měla by vám ulevit od bolesti. Vodní masáž zlepšuje krevní oběh, mírní svalové křeče a působí na pohybový aparát. Kombinovaná masáž (vzduch + voda) pak spojuje účinky obou činitelů. Doporučená délka pobytu v této vaně je cca 20 minut, je dobré střídat pobyt ve vaně a odpočinek na jiných relaxačních pomůckách.

 

Muzikoterapie má dvě poměrně odlišné varianty. Tou první je možnost poslechu vámi vybrané hudby, při které se cítíte dobře, můžete se pohybovat v jejím rytmu a tím napomáhat správné rotaci dítěte v pánvi, čas vám bude při poslechu rychleji ubíhat. Druhou možností je použití tzv. bílého šumu. Bílý šum je složený z mnoha zvuků na různých frekvencích, jejichž účinkem je zklidnění a také potlačení vnímání bolesti. Šumění většinou vytvářejí tzv. generátory bílého šumu (často používaný název zařízení je sleep mate), které rovnou nabízejí několik typů zvuků, můžete si vybrat déšť, zurčení vody, šumění moře a jiné. Žena má na uších nasazená sluchátka, intenzitu zvuků si ovládá sama. Míra úlevy dost záleží na vaší vnímavosti, pro některé ženy tato metoda může mít opravdu zásadní vliv. Dokonce si tento generátor můžete pořídit domů za zhruba 1.500,- Kč. Je prý výborným pomocníkem pro miminka, která těžko usínají. Mezi jeho další účinky patří zvýšení koncentrace dětí při učení, zajištění soukromí při konverzaci (alias rušička), pomoc lidem s trvalým šelestem v uších (tinnitus) nebo vaše záchrana, když partner v noci chrápe. Pokud byste si přála tuto možnost využít u porodu, je dobré se informovat ve vaší porodnici, zda u nich pojem muzikoterapie zahrnuje právě i bílý šum nebo podobné relaxační kompozice.

 

Také jemná masáž vám v první době porodní může značně ulevit. Ať už ji bude provádět váš partner, dula, nebo porodní asistentka, vlivem doteků se ve vašem těle zvýší hladina oxytocinu (bývá nazýván hormonem důvěry a lásky) a tělo se uvolní. Těhotná žena by měla sedět tak, aby měla možnost opory (před tělem). Masírovaná místa je vhodné nejprve nahřát, pak začít jemně masírovat šíji a krk. Žena by měla vydechovat ve chvíli, kdy ruce maséra přechází od krku na ramena a nadechovat se, když se ruce vrací zpět ke krku. Stejným způsobem lze pomalu sestupovat do oblasti beder, boků a stehen. K masáži zkuste využít některý z aromaolejů doporučených ve 36. týdnu.


Ideální by samozřejmě bylo všechny doposud uvedené možnosti zkombinovat a dopřát si příjemnou vodní lázeň za poslechu uklidňující hudby a následně masáž od někoho blízkého, při vdechování zklidňujícího oleje.  Co se v první chvíli může zdát jako utopie, se často dá zrealizovat rychleji, než si myslíte. Je potřeba se vyptat, jaké služby porodnice nabízí, a dostatečně zapojit partnera nebo přizvat k porodu zkušenou dulu. Pokud si můžete váš porod nějakým způsobem zpříjemnit, bylo by škoda toho nevyužít.


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


V mnoha týdnech našeho kalendáře jsme psali o tom, že v průběhu celého těhotenství je potřeba jíst pestrou a vyváženou stravu, abyste se dobře cítila a měla dostatek energie a živin pro sebe i pro miminko. Pomalu nastává čas připravit se i na období kojení. Vaše strava totiž bude ovlivňovat složení mateřského mléka. Je potřeba denně přijímat dostatek minerálních látek, mastných kyselin a vitaminů rozpustných ve vodě (vitaminu C a některých vitaminů skupiny B). Průběžně tělu dodávejte i vitamin D, kyselinu listovou, vápník, železo a zinek. V 3., 7. a 8. týdnu kalendáře najdete tipy, jaké potraviny těchto látek obsahují nejvíce. Vždy je lepší vitaminy a minerální látky dodávat pomocí potravin, než z multivitaminových preparátů a doplňků stravy.


Mateřské mléko představuje pro dítě zdroj energie a živin, chrání jej před mnoha nemocemi. Kojící žena zase při kojení určité množství energie a živin ztrácí, proto je potřeba, aby vše doplnila právě pomocí pestré stravy. Nezapomeňte, že nejsou nezdravé potraviny, jen nezdravé množství. Nejlepší pro vás bude jíst různorodou stravu, v množství dle potravinové pyramidy ve 3. týdnu kalendáře. V období kojení je vhodné do jídelníčku navíc přidat 1 svačinu nebo třeba druhou večeři.


Často se již v prvních dnech v porodnici začnou u miminka hlásit tzv. baby koliky (nafouklé bříško, dítě pláče a kroutí se), které trápí mnoho dětí. Jejich příčinou mohou být nadýmavé potraviny ve stravě matky, proto se raději připravte na dočasné omezení takových potravin, jako jsou luštěniny, květák, kapusta, zelí, čerstvé pečivo, hrušky, cibule a česnek. Klidně si rovnou pořiďte čaj proti nadýmání s obsahem fenyklu a kmínu (pro vás, miminko potřebné látky dostane z mateřského mléka). Doporučuje se opatrnost u citrusových plodů, které mohou miminku způsobit nežádoucí kožní projevy. A nejsou vhodné ani příliš kořeněné potraviny. Uzené a smažené potraviny je vhodné omezit, úplně vyřazovat je ale nemusíte.1 U výše uvedených potravin je vhodné začít je přidávat do stravy postupně, v malém množství a s dostatečným odstupem, abyste věděla, která potravina dělá vašemu miminku případné potíže.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


V tomto týdnu těhotenství dosahuje miminko délky kolem 48 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 2800 gramů. Okolní prostředí dělohy je pro miminko hodně stísněné, přesto se stále snaží aktivně hýbat. Na hlavičce má vlásky dosahující až 2,5 centimetru, nicméně nejsou výjimkou ani novorozenci s řidším vlasovým porostem. Ke konci 37. týdne bude miminko ve fázi donošeného dítěte, což se posuzuje zejména podle stadia vývoje plic. V závěru 37. týdne zajišťují plíce miminku samostatné dýchání po narození. Samotná děloha se v tomto období nezvětšuje. Naopak postupně dochází k poklesu množství plodové vody.

 

Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka