facebook
Dobré poledne, je pondělí 20.1.2025 a svátek slaví Běla

Nedonošený novorozenec


Ilustrační fotografie


Nedonošeným (nezralým) novorozencem označujeme dítě, které se narodilo před 37. týdnem těhotenství (standardní délka těhotenství je 38 týdnů). Rozlišujeme tedy 3 stupně nedonošenosti: lehká (35. – 36. týden), střední (32. – 35. týden) a těžká (méně než 31. týden). Vedle doby, kdy se dítě narodí, se rovněž posuzuje jeho poporodní hmotnost, která u nedonošených jedinců může být v rozmezí 2000 – 1500 g, při těžké nedonošenosti i méně!
Pro nedonošené novorozence jsou typické některé další příznaky, mezi něž patří: tenká kůže, přítomnost lanuga (celotělové ochlupení, které postupem času opadá), tenké a dlouhé končetiny, slabě zakřivené uši (na pohmat měkké), na dolních končetinách pozorujeme otoky, u chlapečků nesestouplá varlata, u děvčat vystupující klitoris atd.

Předčasně narození novorozenci jsou odkázáni do péče specialistů – neonatologů a musí určitý čas strávit v inkubátoru, kde jim je zajištěna optimální teplota, složení vzduchu a především jim je dostupná 24 hodinová intenzivní péče.

Nedonošení novorozenci trpí celou řadou komplikací – čím dříve se narodí, tím více komplikací je doprovází. Do tohoto výčtu patří např. termolabilita (velká náchylnost k nepříznivým teplotám), poruchy dýchacího systému (ARDS = syndrom dechové tísně), syndrom náhlého úmrtí novorozence, onemocnění kardiovaskulárního systému (nízký krevní tlak, hypoxie – nedostatečné zásobení organismu kyslíkem), porucha metabolismu (snížení nebo zvýšení krevního cukru od fyziologické normy, snížení koncentrace sodíku, vápníku a fosforu – souvislost s patologickými stavy na skeletu), anémie, porucha vývoje cév nezralé sítnice a další komplikace.

Nedonošenost novorozence je velice závažným problémem ve vývoji dítěte. Lze mu však předcházet dodržováním správné životosprávy v těhotenství, pravidelným docházením na prohlídky u lékaře a především vyvarování se přítomnosti látek, které mohou narušit nitroděložní vývoj dítěte: kouření, alkohol, drogy, některá léčiva (potřeba informovat Vašeho lékaře o probíhajícím těhotenství), rentgen apod.





Druhý měsíc a první úsměv Druhý měsíc a první úsměv

Zdá se to jako včera, když jste své miminko viděli poprvé. Čas neuvěřitelně letí, váš drobeček již není novorozenec a statečně se společně prokousáváte obdobím šestinedělí. V druhém měsíci života se dítě rychle vyvíjí a tak...

Jak uklidnit plačící miminko? Jak uklidnit plačící miminko?

Plačící miminko si rodiče přejí co nejdříve utišit. Uvádí se, že na každé miminko působí jiný způsob uklidnění, který mají v sobě nastavený. Rodičům tak pouze stačí jej objevit. Rodiče se tak snaží vyzkoušet různé způsoby, jak...

Jak uspat dítě Jak uspat dítě

Jak je známo, pro malé děti je často velkým problémem usínání. I když jsme jim zařídili veškeré pohodlí, jsou nakrmené, přebalené a umyté, pořád ne a ne usnout. Existuje spousta způsobů, jak dítě uspat, málokdy se nám to...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka