facebook
Dobré poledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Nedonošený novorozenec


Ilustrační fotografie


Nedonošeným (nezralým) novorozencem označujeme dítě, které se narodilo před 37. týdnem těhotenství (standardní délka těhotenství je 38 týdnů). Rozlišujeme tedy 3 stupně nedonošenosti: lehká (35. – 36. týden), střední (32. – 35. týden) a těžká (méně než 31. týden). Vedle doby, kdy se dítě narodí, se rovněž posuzuje jeho poporodní hmotnost, která u nedonošených jedinců může být v rozmezí 2000 – 1500 g, při těžké nedonošenosti i méně!
Pro nedonošené novorozence jsou typické některé další příznaky, mezi něž patří: tenká kůže, přítomnost lanuga (celotělové ochlupení, které postupem času opadá), tenké a dlouhé končetiny, slabě zakřivené uši (na pohmat měkké), na dolních končetinách pozorujeme otoky, u chlapečků nesestouplá varlata, u děvčat vystupující klitoris atd.

Předčasně narození novorozenci jsou odkázáni do péče specialistů – neonatologů a musí určitý čas strávit v inkubátoru, kde jim je zajištěna optimální teplota, složení vzduchu a především jim je dostupná 24 hodinová intenzivní péče.

Nedonošení novorozenci trpí celou řadou komplikací – čím dříve se narodí, tím více komplikací je doprovází. Do tohoto výčtu patří např. termolabilita (velká náchylnost k nepříznivým teplotám), poruchy dýchacího systému (ARDS = syndrom dechové tísně), syndrom náhlého úmrtí novorozence, onemocnění kardiovaskulárního systému (nízký krevní tlak, hypoxie – nedostatečné zásobení organismu kyslíkem), porucha metabolismu (snížení nebo zvýšení krevního cukru od fyziologické normy, snížení koncentrace sodíku, vápníku a fosforu – souvislost s patologickými stavy na skeletu), anémie, porucha vývoje cév nezralé sítnice a další komplikace.

Nedonošenost novorozence je velice závažným problémem ve vývoji dítěte. Lze mu však předcházet dodržováním správné životosprávy v těhotenství, pravidelným docházením na prohlídky u lékaře a především vyvarování se přítomnosti látek, které mohou narušit nitroděložní vývoj dítěte: kouření, alkohol, drogy, některá léčiva (potřeba informovat Vašeho lékaře o probíhajícím těhotenství), rentgen apod.





Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle? Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla...

Třetí měsíc – už vím, kdo jsi Třetí měsíc – už vím, kdo jsi

Během třetího měsíce života vašeho drobečka se začínají dít velké věci. Jeho vývoj jde stále rychleji kupředu, začíná si dobře uvědomovat své okolí, objevovat nejbližší svět a taky se už umí ozvat jinak, než jen křikem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka