facebook
Dobré poledne, je středa 22.1.2025 a svátek slaví Zdeněk

Omezení kojení


Ilustrační fotografie


K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha případech je možné si dát jen od kojení pauzu a jakmile to bude možné, zase se k němu vrátit.

Problémy, které vznikají při kojení

Nejčastější komplikací, kterou kojení může přinést, je zánět prsu. Znamená to, že se ucpe mlékovod, prsa se nalijí a pronikne do nich infekce. Jestliže žena mlékovod sama nezprůchodní, je často nutné přistoupit k užívání antibiotik. V této době se z postiženého prsa kojit nesmí, využívá se pouze prso druhé. Vhodně zvolená antibiotika kojení nijak nekomplikují.

Kojení v nemoci - ano či ne

Chřipky a nejrůznější virózy se vyskytují běžně i u normálně fungujících lidí. Maminky jsou často ve stresu, trpí nedostatkem spánku a odpočinku. Mají tak narušenou imunitu a chřipka na ně může bez problémů zaútočit. Jestliže nechcete onemocnění přenést na své miminko, určitě doporučujeme přestat kojit. Nákaza chřipkou může být, obzvlášť pro malého novorozence, velmi nebezpečná. Chřipkový virus se však nepřenáší mlékem, proto je možné jeho odsávání a krmení z lahvičky. Jestliže léky ani takové krmení nedovolují, doporučuje se přejít na náhradní výživu a kojení až do vyléčení nemoci vynechat.

Omezení kojení z vlastní vůle

Maminky, které si chtějí dopřát více odpočinku, se snaží nekojit v noci. Stačí si mléko odstříkat a nakrmit novorozence v případě probuzení z lahvičky. O tuto činnost se může postarat otec a mamince tak dopřát více pohody. Jestliže kojíte a dáte si sklenku vína nebo panáka tvrdého, měla byste počkat, až z vás alkohol zcela vyprchá. Jinak riskujete zdravotní újmu dítěte.

Kojení se obvykle ukončuje mezi prvním a druhým rokem života novorozence. Se zavedením příkrmů by měl mateřské mléko vyžadovat stále méně. Existuje několik způsobů, jak miminko odstavit. Kojení tak můžete omezovat postupně nebo náhle přestat.





Snižování váhy při kojení Snižování váhy při kojení

Každá maminka, která si z porodnice přivezla i nějaké to kilo navíc touží po tom se jich co nejrychleji zbavit. V období kojení je však třeba si dávat velký pozor na skladbu svého jídelníčku, protože jakákoliv jednostranná či nedostatečná...

Noční kojení Noční kojení

Kojení o půlnoci nebo třeba třeba ve tři ráno je noční můrou pro mnoho maminek. V tomto článku vám poradíme, jak řešit noční kojení a jak omezit počet probuzení během spánku. Říká se, že maminka by se měla přizpůsobit...

Složení mateřského mléka Složení mateřského mléka

Mateřské mléko je optimálním zdrojem energie pro každé miminko. Naše mléko se samozřejmě liší od mléka jiných savců, je však schopno zajistit ideální výživu. Zhruba 6 měsíců žije váš novorozenec pouze z toho, co vaše tělo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka