facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 22.4.2019 a svátek slaví Evžénie

Jak na péči o dětskou pleť


Ilustrační fotografie

Dětská pleť je mnohem citlivější než pleť dospělého člověka, proto je nanejvýš důležité věnovat pozornost výběru vhodné dětské kosmetiky a předejít tak pozdějším problémům, které by dítě mohly trápit.

Pro děti je na trhu k dostání nepřeberné množství přípravků různých značek – ať už jde o dětské zásypy, ubrousky, ošetřující krémy, koupelové dětské oleje, šampony atd.

Které z nich by neměly chybět ve vaší výbavičce?

Určitě
 

dětský pudr, který chrání dětskou pokožku a brání opruzení
dětské textilní ubrousky, které můžete použít pro ošetření dětské pokožky při přebalování,
dětský šampon, který je speciálně vyvinut pro jemné a šetrné mytí vlásků a nedráždí oči,
krém proti opruzeninám, který zklidňuje zarudlou či podrážděnou pokožku a
dětský olej vytvářející ochrannou vrstvu zabraňující vysoušení pokožky a který ji zároveň hydratuje.


Jakou koupací kosmetiku zvolit?


Při výběru je třeba dbát na věk dítěte. V každém případě – pokožka by neměla být příliš odmaštěná. Zvolte proto raději přípravky, které obsahují olej, který pokožku zvláční, vyživí ji a současně zabrání jejímu vysušení.


Pro novorozence volte šetrnější přípravky – tj. raději ty, které se rozpouštějí ve vodě než ty, které se aplikují přímo na kůži. Miminka se neušpiní, není tedy nutné je koupat každý den. Pokud miminko koupete každý den či používáte pěnu do koupele a jiné mycí a kosmetické přípravky, může dojít k narušení přirozeného kožního filmu. Také při výběru šamponu, volte ty, které jsou malým miminkům přímo určené a které nedráždí oči a jsou šetrné k pokožce hlavy.


Citlivá dětská pokožka a péče o ni


Dětská pokožka je citlivá a ošetřovat ji musíte denně. Nejdůležitějším pomocníkem je kvalitní dětská kosmetika, kterou volíme s ohledem na věk dítěte, účel použití a stav dětské pokožky. Dbát byste vždy měli na složení výrobku – ať už vybíráte pro dítě vlasovou či tělovou kosmetiku. Důležité je i sledovat ochranné schopnosti používaného výrobku. U miminek dochází po porodu k přirozeně zvýšenému olupování kůže, kterou je potřeba často zvláčňovat a promazávat vhodným krémem či olejíčkem.


Zvlášť citlivá je také plenková oblast, kde dochází k častému podráždění, a proto zasluhuje vaši zvýšenou pozornost. Zarudnutí a opruzeninám můžete předcházet častou výměnou plen a důkladným očištěním dětskými textilnímu ubrousky. Při každém přebalování byste měli použít i krém proti opruzeninám.


V letním a zimním období je citlivá dětská pokožka vystavena větší zátěži – použijte proto opalovací krém s vysokým faktorem. Děti do 1 roku přímému slunečnímu záření raději vůbec nevystavujte. Pokud venku mrzne či fouká vítr, použijte dětské krémy s minimálním obsahem vody.


Některé děti mají suchou pokožku – v tom případě je zapotřebí ji namazat zvláčňujícími krémy a při koupeli volit výhradně dětské hydratační gely a tělová mléka, která pokožku udrží v hydratovaném stavu.


Co důležitého vědět o složení?


Dětská kosmetika by neměla obsahovat složky, které by vyvolaly podráždění pokožky či alergikou reakci. Složení dětského přípravku vždy věnujte velkou pozornost. Pokud je vaše dítě náchylné k ekzémům či alergiím, vybírejte vždy přípravky bez obsahů nebezpečných alergenů. Pečlivě čtěte informace uvedené na obalu výrobu či v příbalovém letáku.


Co by neměla dětská kosmetika obsahovat:
 

• konzervační látky (chrání přípravky před mikroorganismy, ale mohou vyvolat kožní reakci)
• vonné látky (syntetické látky, které mohou vyvolat alergickou reakci)
• tenzidy (používají se k čištění – mohou nadměrně vysušovat pokožku)
• emulgátory (mohou poškodit ochranný film pokožky)

Jak správně držet miminko Jak správně držet miminko

Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak...

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka