facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 18.4.2024 a svátek slaví Rostislav

Škola volá


Ilustrační fotografie

Možná jste se zrovna vrátili z rodinné dovolené nebo lenošíte na chalupě. Přesto byste už teď měli myslet na věci, které budete muset pořídit svým dětem do školy. Přinášíme vám menší seznam těch nejdůležitějších věcí a tipy, na co si dát při výběru pozor.

Aktovka, batoh nebo školní brašna

Pokud máte doma dítě, které nastupuje do první třídy, určitě bude potřebovat školní aktovku. Na trhu jich seženete hodně, ale raději dvakrát měřte, než něco zakoupíte. Na nákup se vydejte společně s vaším malým školákem, aby si ji pořádně vyzkoušel na sobě. Aktovka nebo školní batoh musí být hlavně lehoučké. Naplněná školní brašna by podle odborníků neměla přesáhnout 10 – 15 % váhy dítěte.

Ramenní popruhy by měly být vypolstrované a alespoň čtyři centimetry široké. Reflexní prvky jsou velmi důležité. Zkontrolujte si, zda se nachází ze všech stran aktovky- i na popruzích a hlavně bocích. Jedině s nimi bude vaše dítko dostatečně viditelné i za šera nebo během deště při přecházení vozovky. Podívejte se na visačku, neboť na ní musí být název školní aktovka či školní batoh. Klíčové je slovo školní, tak budete mít jistotu, že je vyrobena podle státem stanovených norem. Zaměřte se také na materiál, jeho nepromokavost a kvalitu. Aktovka s pevným dnem bude stabilní a nožičky zase zabrání jejímu ušpinění.

Další pomůcky, doplňky na svačinu a pití

Do školy děti možná nosí také přezůvky, oblečení na tělocvik nebo plavání. Určitě se jim bude hodit pytlík na přezůvky. Oblíbený je s motivem kreslených postaviček. Praktické jsou svačinové boxy a lahve na pití. Nejmenším dětem nedávejte do školy naplněnou lahev, ať si ji raději ve škole naplní vodou z kohoutku. Jejich taška bude i tak dost těžká. K lavicím je nutné vyrobit nebo koupit kapsář na výtvarné potřeby.

Jednou z nejdůležitějších věcí každého školáka je však penál. I ten může být ve stejném designu jako aktovka. Koupíte jej prázdný či plný, jednopatrový i dvoupatrový. Pokud jste se rozhodli koupit plný penál, zkontrolujte si kvalitu jeho vybavení.

Pastelky, tužky a výtvarné pomůcky

Při nákupu výtvarných potřeb a pastelek se poraďte s učitelkou, co od vás bude vyžadovat. V tomto případě však platí, abyste při koupi pastelek, voskovek i vodových barev raději sáhli po osvědčené značce. Neznamená to, že musíte koupit nejdražší, ale ze zkušenosti vím, jak nekvalitní některé barvy jsou. Výrobce se snaží ušetřit a do barev dá málo barevného pigmentu. Výsledkem jsou neviditelné barvy, s nimiž děti nerady pracují. Pastelky, pastely, voskovky i vodovky musí zářit, jedině pak budou v dětech podněcovat fantazii a radost z tvoření.

Sešity, pera a psací potřeby

Na školní rok budou vaše děti potřebovat velké množství sešitů. Zvažte předem, zda se vám nevyplatí koupit si výhodnější větší balení. Také pero a psací potřeby jsou nepostradatelnou pomůckou každého školáka. Nepodceňujte jejich výběr, poraďte se, jaké jsou vhodné pro nejmenší ručičky. Zvlášť obezřetní by měli být rodiče leváků. Pro ty je na trhu velký výběr per upravených pro jejich potřeby. Levákům pořiďte také vhodné nůžky, pravítka i ořezávátka.

Všem školákům i studentům přejeme úspěšný start v dalším školním roce. Ať vás škola hlavně baví a chodíte do ní rádi.

Poruchy učení u dítěte Poruchy učení u dítěte

Každé dítě občas přinese domů špatnou známku z nějakého předmětu.  Většinou to bývá proto, že se na danou písemku nepřipravilo nebo že ho předmět prostě nebaví. To se dá řešit například doučováním nebo určité domluvy a ...

Výbava pro prvňáčka – 2. část Výbava pro prvňáčka – 2. část

V prvním díle jsme se zabývali základní výbavou aktovky a penálu pro prvňáčka. V tomto článku si povíme něco o dalších potřebách, které se týkají přímo určitých předmětů. Co všechno si připravit...

Výbava pro prvňáčka – co vše je třeba obstarat – 1. část Výbava pro prvňáčka – co vše je třeba obstarat – 1. část

Nový školní rok je doslova za dveřmi a pokud se vaše dítě chystá poprvé do školy, připravte se na kolotoč shánění potřeb a hlavně naditou peněženku. V dnešní době je vybavení prvňáka náročné jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka