facebook
Příjemnou noc, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Sinusitida


Ilustrační fotografie


Sinusitida neboli zánět vedlejších dutin (paranasálních sinusů) nosních bývá poměrně častou komplikací akutní rinitidy (rýmy). Zánět vedlejších dutin nosních může být zapříčiněn přestupem zánětu z kořenového kanálku zubu. Další příčinou rozvoje sinusitidy je traumatické poškození.


Pokud se bavíme o akutních sinusitidách, tak jejich podkladem často bývá virus a až druhotně se objevují i bakterie. Na druhé straně, je-li příčinou vzniku sinusitidy např. vstup infekční tekutiny skrze nos, tak hlavním činitelem jsou bakterie a samotná sinusitida má mnohem dramatičtější průběh.


Pro lepší pochopení celého mechanismu popisující přestup infekce z nosní dutiny do paranasálních sinů je zapotřebí si uvědomit, že mezi těmito prostory jsou komunikační kanálky, které se mohou vlivem infekce ucpat a následně dochází k hromadění sekretu v dané dutině. Tento sekret je skvělou živnou půdou pro mnoho bakterií a tedy vynikající podporou pro rozvoj sinusitidy.


Akutní sinusitida často postihuje čichové sklípky ve stejnojmenné kosti, která je součástí souboru plochých kostí lebky. Právě v dětství je postižení čichových sklípků velice častou komplikací u rýmy. Druhou nejpostiženější dutinou je sinus čelní kosti (os frontale) a v závěsu pak také sinus kosti klínové.


Mezi hlavní příznaky akutní sinusitidy patří bolest hlavy, hnisavá sekrece z dutin, obvykle je přítomna i horečka (ta může především u dětí představovat velký problém!). Sinusitida může někdy přeneseně způsobit i bolesti středního ucha. Základní vyšetřovací metodou je prostý snímek hlavy na rentgenu, u dětí se lékaři spíše přiklánějí k použití ultrazvuku. V léčbě se uplatňuje vhodně zvolená antibiotická léčba, u velmi akutních sinusitid se provádějí punkce a hnis, který je v dutině, se vypustí.


Naproti tomu u chronických sinusitid nejsou příznaky tak dramatické, ale z dlouhodobého hlediska nemocného obtěžují. Nemocní si často stěžují na trvalou (obvykle hnisavou) sekreci z nosu, časté je chrápání a mohou se rozvinout i chronické záněty dolních cest dýchacích. Základem léčby je odstranění zdroje infekce, kterým často bývá infekce v zubním kořenovém kanálku. Pokud není chronická sinusitida řešena, časem může dojít ke vzniku nosních polypů a s tím spojených komplikací.





Růstové bolesti Růstové bolesti

Typické růstové bolesti se vyskytují u jinak zdravých dětí během nočních hodin, bolest v obou dolních končetinách jim znemožňuje usnout či je ze spánku budí. Epizoda bolesti trvá nejčastěji...

Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko Rozdíl mezi laktózovou intolerancí a alergií na kravské mléko

Laktózová intolerance je onemocnění, při němž je defektní či zcela chybějící enzym laktáza, který má na starost štěpení mléčného cukru – laktosy. Tento cukr obsahují všechny druhy živočišného mléka.

Tourettův syndrom Tourettův syndrom

Zdá se vám, že jsou vaše děti neposedné, dělají bez důvodu zvláštní zvuky či pohyby a vás to začíná zneklidňovat? Tourretův syndrom má jasné příznaky, které však bývají pro běžnou veřejnost...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka