facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Sinusitida


Ilustrační fotografie


Sinusitida neboli zánět vedlejších dutin (paranasálních sinusů) nosních bývá poměrně častou komplikací akutní rinitidy (rýmy). Zánět vedlejších dutin nosních může být zapříčiněn přestupem zánětu z kořenového kanálku zubu. Další příčinou rozvoje sinusitidy je traumatické poškození.


Pokud se bavíme o akutních sinusitidách, tak jejich podkladem často bývá virus a až druhotně se objevují i bakterie. Na druhé straně, je-li příčinou vzniku sinusitidy např. vstup infekční tekutiny skrze nos, tak hlavním činitelem jsou bakterie a samotná sinusitida má mnohem dramatičtější průběh.


Pro lepší pochopení celého mechanismu popisující přestup infekce z nosní dutiny do paranasálních sinů je zapotřebí si uvědomit, že mezi těmito prostory jsou komunikační kanálky, které se mohou vlivem infekce ucpat a následně dochází k hromadění sekretu v dané dutině. Tento sekret je skvělou živnou půdou pro mnoho bakterií a tedy vynikající podporou pro rozvoj sinusitidy.


Akutní sinusitida často postihuje čichové sklípky ve stejnojmenné kosti, která je součástí souboru plochých kostí lebky. Právě v dětství je postižení čichových sklípků velice častou komplikací u rýmy. Druhou nejpostiženější dutinou je sinus čelní kosti (os frontale) a v závěsu pak také sinus kosti klínové.


Mezi hlavní příznaky akutní sinusitidy patří bolest hlavy, hnisavá sekrece z dutin, obvykle je přítomna i horečka (ta může především u dětí představovat velký problém!). Sinusitida může někdy přeneseně způsobit i bolesti středního ucha. Základní vyšetřovací metodou je prostý snímek hlavy na rentgenu, u dětí se lékaři spíše přiklánějí k použití ultrazvuku. V léčbě se uplatňuje vhodně zvolená antibiotická léčba, u velmi akutních sinusitid se provádějí punkce a hnis, který je v dutině, se vypustí.


Naproti tomu u chronických sinusitid nejsou příznaky tak dramatické, ale z dlouhodobého hlediska nemocného obtěžují. Nemocní si často stěžují na trvalou (obvykle hnisavou) sekreci z nosu, časté je chrápání a mohou se rozvinout i chronické záněty dolních cest dýchacích. Základem léčby je odstranění zdroje infekce, kterým často bývá infekce v zubním kořenovém kanálku. Pokud není chronická sinusitida řešena, časem může dojít ke vzniku nosních polypů a s tím spojených komplikací.

Poruchy růstu u dětí Poruchy růstu u dětí

Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li...

Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka