facebook
Příjemnou noc, je sobota 5.10.2024 a svátek slaví Hanuš

Deprese napadá i batolata


Ilustrační fotografie


V předchozím článku jsme se zabývali tématem deprese u předškolních dětí a dospívajících a nyní se zaměříme na deprese u batolat. Spousta lidí si myslí, že batolata a kojenci depresemi, vzhledem k nízkému věku trpět nemohou, protože svět kolem sebe ještě tolik nevnímají. Někdy se ale stává, že je toho moc i na tak malé dítě a může se to odrazit právě na jeho duševním stavu.


Nejčastější spouštěče deprese


Situace spouštějící stres, které mohou vyústit v depresi:

- chronická nemoc dítěte
- nedostatečné naplňování základních potřeb (fyzické, psychické i emocionální)
- odloučení od matky
- porucha citové vazby
- pocit odstrčení
- špatné stravování
- týrání
- špatné domácí prostředí a zázemí (hádky rodičů, alkohol, drogy)


Jak depresi u dítěte rozpoznat?


Rozpoznat depresi od špatné nálady u dítěte není nic jednoduchého pro psychologa, natož pro laika. Dá se ale vypozorovat podle některých indicií. U dítěte se může projevit nadměrná plačtivost, aniž by dokázalo vysvětlit proč pláče, pokleslá nálada, častá podrážděnost, izolace od okolí, pokles energie, potíže se spánkem, ztráta potěšení z věcí, které ho dříve bavily či ztráta chuti k jídlu. Dále může dítě trpět bolestí hlavy nebo bříška, pocitem odloučení nebo může projevovat známky agresivity.


Deprese je částečně dědičná


Pokud jeden z rodičů trpí depresemi, je riziko výskytu této choroby zvýšené i u dětí. T ovšem neznamená, že rodič trpící depresí bude mít zákonitě vždy depresivní dítě. Také záleží na tom, jak se tyto dispozice v dětském mozku vyvinou a jakou budou mít intenzitu. Léčba deprese se odvíjí od intenzity a typu deprese. Pokud si u svého dítěte všimnete již v batolecím věku něčeho, co se podobá výše uvedenému a co má dlouhodobější ráz, určitě zpozorněte. Zvláště potom, pokud sami touto chorobou trpíte. Neostýchejte se zajít za odborníkem, i kdyby mělo jít o planý poplach. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe.





Zarděnky Zarděnky (Rubeola)

Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...

Plané neštovice Plané neštovice (varicella)

Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. ...

Dětská přenosná obrna Dětská přenosná obrna

Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka