facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Kdy dítěti pořídit první mobil?


Ilustrační fotografie


V dnešní době, kdy má telefon, tablet či notebook skoro každý prvňák, nikoho ani nenapadne, zda je dobré kupovat takhle malému dítěti elektroniku, jakou běžně používají dospělí. Někdo by mohl říct, že je dnes děti do školy potřebují, protože doba jde dopředu a nároky jsou stále větší. Nehledě na to, že „každý ve třídě má přece mobil“. Kdy je ale opravdu ta správná doba pořídit dítěti první telefon?


Univerzální ráda pro všechny neexistuje

Co se týče koupě mobilu pro dítě, vždy záleží na rozhodnutí rodičů. Někteří svým dětem půjčují své telefony už v batolecím věku, aby se zabavily. Proto jim přijde naprosto přirozené pořídit jim vlastní mobil již v předškolním věku. Pravda je taková, že dětem je telefon k ničemu, dokud se nezačnou alespoň trochu osamostatňovat – chodí sami bez doprovodu ze školy, ven, na kroužky.


Rozhodujte se individuálně

Každé dítě je jiné a vyzrává jinak. Některé se osamostatní v 9 letech, jiné až ve 12. Proto je dobré při koupi mobilu zohlednit i tuto skutečnost. Věkový průměr vlastnění mobilu ale neustále klesá. Důvodem může být i strach rodiče o dítě. Pokud si není jistý, co s dítětem je, nebo zda se mu náhodou něco nestalo, prostě zavolá a dozví se. Mít telefon je také záležitost zapadnutí do kolektivu – kdo ho v určitém věku nemá, je divný.


Jděte sami příkladem

Jak již bylo řečeno, každý rodič se musí rozhodnout podle sebe a také podle vyzrálosti svého dítěte. Jako rodič ale můžete jít svému dítěti příkladem. Proto neviste stále na telefonu. Pokud celý večer klábosíte s kamarádem či kamarádkou a odbudete dítě, když se vám potřebuje s něčím svěřit, nejen že ve vás ztratí důvěru a už se vám s ničím nesvěří, ale zároveň ho naučíte dělat to samé. Rodiče jsou pro své děti vzorem a ty jejich návyky často přeberou. Místo toho, aby se naučili řešit problémy „tváří v tvář“, raději je budou probírat po telefonu či vyťukávat s esemeskách.

Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat

I přes přísné normy zavedené Evropskou unií nacházejí kontrolní orgány na trhu hračky, které jsou nebezpečné. Je tedy na každém z nás, aby byl ve výběru hračky pro dítě obezřetný.

Parfémy pro děti Parfémy pro děti

Možná vám to přijde divné, možná až nevhodné, ale parfémy pro batolata a děti obecně skutečně existují. Voní se dospělé ženy i muži, proč by tedy nemohly děti? Vždyť již mladé dámy pokukují po...

Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat

To, že je zdravé sebevědomí pro život velmi důležité si každým dnem uvědomujeme víc a víc. Většina dospělých lidí však má sebevědomí velmi nízké a překáží jim nejen v práci, ale i v soukromém životě.  Sebevědomí se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka