facebook
Příjemnou noc, je středa 28.9.2022 a svátek slaví Václav

Péče o domácnost po porodu


Ilustrační fotografie


Už během těhotenství má každá maminka napilno. Mytí podlah, stírání prachu na vysokých poličkách nebo čištění oken jsou pro ni tabu. A tak není divu, že její domácnost možná nevypadá přesně tak, jak by si ji představovala. Částečně určitě zaskočí tatínek, který však musí více pracovat, aby měla rodina v mateřství z čeho vyžít. Možná se pomoci účastní i vaše maminka. I tak ale úklid jistě není takový, jaký byste ho ve své domácnosti chtěla mít.

Začínejte s opatrností

Konec těhotenství a porod vás vyčerpá. Obzvlášť pokud jste musela rodit císařským řezem, může se stát, že budete i několik dní nepoužitelná - nejen pro práci, ale také pro péči o miminko. Jakmile se vrátíte domů z porodnice, můžete začít pomalu vařit, mýt nádobí a dávat prádlo do pračky a vykonávat další opatrné domácí práce. Ty, které se provádějí v podřepu, zpočátku raději vynechejte. Jedná se například o mytí podlah. Ani nestoupejte nikam do výšek - například pro umytí oken nebo stírání prachu v nejvyšších policích.

Odpočiňte si

Šestinedělí by mělo být hlavně o tom, že se snažíte maximálně se těšit z přítomnosti nového člena ve vaší rodině. Časté krmení a utěšování vás jistě tolik vysílí, že na svou domácnost nebudete mít ani pomyšlení. Ve volném čase raději odpočívejte v posteli s dobrou knížkou nebo choďte ven na procházky - s kočárkem, s pejskem nebo s partnerem.

Nemáte chuť na návštěvy? Nezvěte je

Pokud se za svůj nepořádek stydíte nebo nemáte náladu na nikoho kromě své rodiny, klidně návštěvy odmítněte. Nemá smysl, abyste se kvůli nim potýkala se stresem a zápolila se špatnou náladou. Rodiče vás jistě navštívili už v porodnici, takže bez vás pár dní určitě vydrží. Vhodným kompromisem často je, když se vy rozhodnete pro návštěvu u nich, jelikož nemusíte nic chystat a téměř ani plánovat.

Strava v šestinedělí Strava v šestinedělí

Každá maminka se jistě těší, až se bude moci po porodu vrátit ke svým původním stravovacím návykům a začít se zbavovat přebytečných kilogramů. Období šestinedělí je náročné jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Krvácení v šestinedělí Krvácení v šestinedělí

Šestinedělí je období těsně po porodu, které je náročné snad pro každou ženu. Zatímco napilno pobíhá kolem svého miminka, její tělo prochází četnými změnami a snaží se zregenerovat. A právě krvácení je jednou z možných nepříjemností ...

Jak se po porodu vrátit do normálního režimu? Jak se po porodu vrátit do normálního režimu?

Řešíte, jak se po porodu vrátit zpět do zajetých kolejí? Pokud jste si v těhotenství myslela, že se vše ihned vrátí do normálního režimu, byla jste určitě na omylu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka