facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Péče o domácnost po porodu


Ilustrační fotografie


Už během těhotenství má každá maminka napilno. Mytí podlah, stírání prachu na vysokých poličkách nebo čištění oken jsou pro ni tabu. A tak není divu, že její domácnost možná nevypadá přesně tak, jak by si ji představovala. Částečně určitě zaskočí tatínek, který však musí více pracovat, aby měla rodina v mateřství z čeho vyžít. Možná se pomoci účastní i vaše maminka. I tak ale úklid jistě není takový, jaký byste ho ve své domácnosti chtěla mít.

Začínejte s opatrností

Konec těhotenství a porod vás vyčerpá. Obzvlášť pokud jste musela rodit císařským řezem, může se stát, že budete i několik dní nepoužitelná - nejen pro práci, ale také pro péči o miminko. Jakmile se vrátíte domů z porodnice, můžete začít pomalu vařit, mýt nádobí a dávat prádlo do pračky a vykonávat další opatrné domácí práce. Ty, které se provádějí v podřepu, zpočátku raději vynechejte. Jedná se například o mytí podlah. Ani nestoupejte nikam do výšek - například pro umytí oken nebo stírání prachu v nejvyšších policích.

Odpočiňte si

Šestinedělí by mělo být hlavně o tom, že se snažíte maximálně se těšit z přítomnosti nového člena ve vaší rodině. Časté krmení a utěšování vás jistě tolik vysílí, že na svou domácnost nebudete mít ani pomyšlení. Ve volném čase raději odpočívejte v posteli s dobrou knížkou nebo choďte ven na procházky - s kočárkem, s pejskem nebo s partnerem.

Nemáte chuť na návštěvy? Nezvěte je

Pokud se za svůj nepořádek stydíte nebo nemáte náladu na nikoho kromě své rodiny, klidně návštěvy odmítněte. Nemá smysl, abyste se kvůli nim potýkala se stresem a zápolila se špatnou náladou. Rodiče vás jistě navštívili už v porodnici, takže bez vás pár dní určitě vydrží. Vhodným kompromisem často je, když se vy rozhodnete pro návštěvu u nich, jelikož nemusíte nic chystat a téměř ani plánovat.

Možné komplikace v šestinedělí Možné komplikace v šestinedělí

Šestinedělí bývá pro novopečenou maminku velmi náročné. Celé tělo se postupně dostává do původního stavu a je jen otázkou individuálního prožívání, jak bude toto období u ženy probíhat.

Inkontinence po porodu Inkontinence po porodu

Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání...

Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí

Jste čerstvě po porodu a přemýšlíte, co podniknout? Potřebujete uklidit svou domácnost, chcete začít cvičit nebo se chcete jen naplno věnovat svému miminku? Váš režim v šestinedělí by měl být uvolněný...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka