facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Určení čerpání dovolené v zaměstnání


Ilustrační fotografie


Podle zákoníku práce platí, že zásadně v zaměstnání určuje termín čerpání dovolené zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen stanovit čerpání dovolené tak, aby mohla být vybrána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém vznikl zaměstnanci na dovolenou nárok.

Zákoník práce umožňuje, aby zaměstnavatel poskytoval zaměstnanci dovolenou i po částech, avšak je dána podmínka, že alespoň jedna část dovolené musí být vyčerpána v délce minimálně dvou týdnů. V praxi se stává, že zaměstnavatel určí zaměstnanci čerpání dovolené a následně před jejím nástupem změní stanovený termín nebo dokonce zaměstnance z dovolené odvolá z důvodu pracovních povinností. Pro tento případ je stanovena pro zaměstnavatele povinnost nahradit zaměstnanci vzniklé náklady.

Zaměstnavatel má povinnost určit zaměstnanci čerpání dovolené takovým způsobem, aby měl možnost vyčerpat dovolenou v kalendářním roce, ve kterém mu na ni vznikl nárok. Výjimečným případem jsou překážky na straně zaměstnance, popřípadě vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, které zmaří možnost vybrat si celou dovolenou v daném roce. V takovém případě vymezí zaměstnavatel termín čerpání dovolené do konce následujícího roku.  Jestliže však zaměstnavatel nestanoví termín do 30. června následujícího roku, má právo zvolit si datum čerpání dovolené i zaměstnanec. To znamená, že pak bude záležet na tom, která strana učiní dřívější výběr.





Zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Kam se mám obrátit?

Nejsou bohužel výjimečná jednání zaměstnavatele, kterými porušuje zákoník práce, a tato jednání mají přímý dopad na zaměstnance. Zaměstnanci se pak v obavě o zachování zaměstnání nijak nebrání a zaměstnavatel pak v takovém...

Výpověď z práce důvodu nadbytečnosti

Výpověď z práce z důvodu nadbytečnosti je jeden ze zákonných důvodů, kterým může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr.  Základní podmínkou platnosti takové výpovědi z důvodu nadbytečnosti je existence...

Nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru

Zákoník práce Zjišťuje zaměstnanci nárok na odstupné jen v některých případech ukončení pracovního poměru. Dojde-li k takovému zákonem předvídanému způsobu ukončení pracovního poměru, nemůže se zaměstnavatel zprostit povinnosti vyplatit odstupné.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka