facebook
Dobré odpoledne, je pátek 15.11.2019 a svátek slaví Leopold

Trpí vaše dítě moučnivkou?


Ilustrační fotografie


Moučnivka patří mezi nejčastější onemocnění u dětí do 2 let. Tato nemoc patří mezi ty méně nápadné a je způsobené kvasinkou Candida, která může při větším množství výskytu způsobit zdravotní potíže. Jak tato nemoc vzniká a jak ji účinně léčit?


Jak ji poznáme


Moučnivku poznáme podle toho, že se v pusince dítěte začnou objevovat bělavé povlaky, které vypadají jako zbytky sraženého mléka. Nejčastěji se tvoří na patře, jazyku a dásních a bývá červeně ohraničena. Tato infekce se při déle trvající a neléčené nákaze může postupně přenést až do hltanu a postupně do konečníku. Kolem konečníku se poté tvoří malé mokvající puchýřky, které způsobují svědění a pálení. Doprovázet ji také může zvýšená teplota či nechutenství.


Jak ji vyléčit


K léčbě moučnivky můžou posloužit dezinfekční antimykotické tinktury, kterými se postižená místa několikrát denně potírají. Dále se mohou použít speciální výplachy úst roztokem z aloe vera nebo z tea tree oleje (pouze v prvním stadiu, kdy nemoc není ještě plně rozšířena). Vždy je ale vhodná konzultace s lékařem, zvláště v případě, kdy má dítě sníženou imunitu, či dětskou cukrovku. Důležitá je také prevence návratnosti nemoci – je tedy třeba vyvařit veškeré dudlíky, chrastítka či savičky, aby se nemoc dítěti nevrátila.


Může se nakazit i maminka


V případě kojence je velká pravděpodobnost, že se skrze bradavky nakazí i samotná matka. Příznaky jsou podobné, jako u dítěte – kolem místa nakažení se objeví svědivé a pálivé puchýřky, ale také zčervenání prsního dvorce, které se během kojení a odstřikování mléka neustále zhoršuje. Bradavky se léčí dezinfekčními tinkturami či protiplísňovými mastmi. Maminky by si také měly dávat pozor na složení jídelníčku. Po čas léčby by měly omezit příjem cukrů – čokoláda, sladké džusy, ovoce a sladká jídla obecně. Cukry totiž obsahují agresivní složky, které mohou během kojení dítěti způsobit nepříjemnou bolest a pálení.

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka