facebook
Dobrý podvečer, je neděle 4.12.2022 a svátek slaví Barbora

Proč se nehádat před dětmi


Ilustrační fotografie


Dítě je jako houba. Nasaje do sebe vše, co se kolem děje. A to obzvláště to, co je pro něj emocionálně náročnější. Takže projev lásky se do něj zakousne jako klíště a ovlivní jej na celý život. Stejně jako projev nenávisti nebo neshody, který většina rodičů řeší hádkou před zraky dětí. Jde přeci o to, vyříkat si s partnerem vše na rovinu. A je jedno, že to děti uvidí, že to budou poslouchat.


Je to skutečně jedno?

Svět dítěte i jeho iluze o světě reálném vycházejí od jejich vzoru. Tedy od rodičů. Je-li dítě denně svědkem toho, jak se jeho rodiče láskyplně otlapkávají, vtipkují spolu, laškují, stane se pro něj svět už jen proto lepším místem pro život. Proč? Přijmou vzor lásky a tolerance. Budou si k sobě do budoucnosti hledat partnera, který jim bude skutečným partnerem, nikoliv někým, koho mohou dle libosti manipulovat.

Má-li dítě denně na talíři hádky, nesnášenlivost a odpor mezi rodiči, bude hledat nevědomky v budoucnosti to samé. Partnera, kterého mohou ovládnout. Nebo kterým mohou být ovládáni. A jejich život bude stejně nešťastný, jako je ten váš. Neustálé přetahování se o prostor, o pozornost, o život.


Úzkost a strach z ostatních lidí

Může se stát, že hádky, které máte s partnerem, mohou udělat z dětí neurotiky. Lidi, kteří se budou bát ostatních lidí. Můžou vejít do dospělého života s úzkostí, s neurózami, s nedůvěrou, se strachem a s malým sebevědomím. To vše souvisí s tím, pokud pro své dítě doma připravujete příjemné a láskyplné prostředí. Nebo pokud mu domov předěláváte na neustále vojenské bojiště.

S tímto vědomím si pořádně rozmyslete, zda stojí za to, abyste svého partnera zase slovy vykleštili za maličkost, když tím zprostředkovaně vyklešťujete i vlastní dítě. Vztah dítěte ke světu má vždy základ u vás a u vašeho partnera. Učí se nápodobou, nikoliv vzletnými slovy, které dítěti přednesete mezi hádkami a v kterých ho budete učit o pravdách lásky a spravedlnosti. Oni tu lásku a spravedlnost musí vidět u vás. Musí ji vidět ve vás.

Obezita v předškolním věku Obezita v předškolním věku

Dětská obezita je dnes bohužel stále aktuálním tématem. Počet dětí s výraznou nadváhou stále přibývá, stejně jako řetězců s fastfoody, které nabízejí lákavé slevy na nezdravá jídla. Děti nátlakům a chutím nedokáží odolat a...

Kdy navštívit logopeda Kdy navštívit logopeda

Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v...

Denní a noční pomočování dětí Denní a noční pomočování dětí

Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka