facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Proč se nehádat před dětmi


Ilustrační fotografie


Dítě je jako houba. Nasaje do sebe vše, co se kolem děje. A to obzvláště to, co je pro něj emocionálně náročnější. Takže projev lásky se do něj zakousne jako klíště a ovlivní jej na celý život. Stejně jako projev nenávisti nebo neshody, který většina rodičů řeší hádkou před zraky dětí. Jde přeci o to, vyříkat si s partnerem vše na rovinu. A je jedno, že to děti uvidí, že to budou poslouchat.


Je to skutečně jedno?

Svět dítěte i jeho iluze o světě reálném vycházejí od jejich vzoru. Tedy od rodičů. Je-li dítě denně svědkem toho, jak se jeho rodiče láskyplně otlapkávají, vtipkují spolu, laškují, stane se pro něj svět už jen proto lepším místem pro život. Proč? Přijmou vzor lásky a tolerance. Budou si k sobě do budoucnosti hledat partnera, který jim bude skutečným partnerem, nikoliv někým, koho mohou dle libosti manipulovat.

Má-li dítě denně na talíři hádky, nesnášenlivost a odpor mezi rodiči, bude hledat nevědomky v budoucnosti to samé. Partnera, kterého mohou ovládnout. Nebo kterým mohou být ovládáni. A jejich život bude stejně nešťastný, jako je ten váš. Neustálé přetahování se o prostor, o pozornost, o život.


Úzkost a strach z ostatních lidí

Může se stát, že hádky, které máte s partnerem, mohou udělat z dětí neurotiky. Lidi, kteří se budou bát ostatních lidí. Můžou vejít do dospělého života s úzkostí, s neurózami, s nedůvěrou, se strachem a s malým sebevědomím. To vše souvisí s tím, pokud pro své dítě doma připravujete příjemné a láskyplné prostředí. Nebo pokud mu domov předěláváte na neustále vojenské bojiště.

S tímto vědomím si pořádně rozmyslete, zda stojí za to, abyste svého partnera zase slovy vykleštili za maličkost, když tím zprostředkovaně vyklešťujete i vlastní dítě. Vztah dítěte ke světu má vždy základ u vás a u vašeho partnera. Učí se nápodobou, nikoliv vzletnými slovy, které dítěti přednesete mezi hádkami a v kterých ho budete učit o pravdách lásky a spravedlnosti. Oni tu lásku a spravedlnost musí vidět u vás. Musí ji vidět ve vás.

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se! Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!

Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka