facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 23.5.2019 a svátek slaví Vladimír

Vaše tělo po porodu – 2. část


Ilustrační fotografie


V první části jsme se zabývali tím, jak velkou změnou prochází naše tělo po porodu, konkrétně tedy partie bříška, rodidel a ňader. V druhé části probereme, jaké další dopady má porod na tělo, jakých částí se týká a jak jejich důsledky co nejvíce zmírnit a navrátit své tělo do původního stavu.


Návrat menstruace

U každé ženy se dá návrat menstruace předpokládat různě. Některá začne menstruovat poměrně brzy po porodu, jiná až o mnoho déle. Vše souvisí s hladinou hormonu estrogen, který je stále nevyrovnaný a po určitou dobu musí projít normalizací. Je třeba dát pozor na to, že i když jste od porodu ještě nedostala první menstruaci, může dojít k ovulaci a hrozí opětovné těhotenství. Pokud tedy nechcete brzy znovu přijít do jiného stavu, raději při styku používejte ochranu.


Krvácení s vaginálním výtokem

Po porodu bývá celkem běžné, že se tělo zbavuje zbytků tzv. očistků, které jsou důsledkem hojení děložní sliznice. V prvních dnech po porodu může být výtok provázen krví či krevními sraženinami. Postupně však krve ubývá a nahrazuje ji hnědavý výtok, který postupně přejde do žluta a nakonec se zbarví do bíla. Tento proces trvá přibližně 4 týdny. Během tohoto období je třeba dodržovat velmi přísnou hygienu a používat menstruační vložky.


Strie a žíly

Dalším běžným a velmi neoblíbeným důsledkem těhotenství a porodu jsou křečové žíly a strie. Co se týče žil, je zcela běžné, že jsou po porodu vystouplejší, hlavně na nohou, kolem řitního otvoru a v oblasti rodidel. Pokud se ve vaší rodině nevyskytuje problém s křečovými žilami, nemusíte se bát, stav vašich žil se brzy zlepší. Pokud ano, je třeba situaci konzultovat s gynekologem, který vás pošle za příslušným odborníkem. Problematiku křečových žil je však třeba řešit ještě před otěhotněním a během něho, aby se předešlo zbytečným komplikacím. Co se týče strií, u nich platí, že nikdy úplně nezmizí. Můžete je však trochu zneviditelnit pravidelnou péčí o pokožku (mazání tělovým mlékem či krémem na strie). S péčí začněte již v těhotenství a pokračujte i o porodu.

Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím

Těhotenství je zátěž pro každou ženu. O tom není pochyb. Odráží se nejen v jejím fyzickém stavu, ale také v psychice. Ženy, které mají pohodlný život se svého komfortu často nechtějí vzdát a těhotenství odkládají. Jakmile ale začnou...

Pitný režim v šestinedělí Pitný režim v šestinedělí

V šestinedělí je důležité nejen dostatečné stravování, ale také pitný režim, na který mnoho maminek zapomíná. Co vše by mělo být jeho součástí? Které nápoje pít a jaké raději vynechat? Vypijte minimálně 2,5 litru tekutin, které si...

Péče o domácnost po porodu Péče o domácnost po porodu

Už během těhotenství má každá maminka napilno. Mytí podlah, stírání prachu na vysokých poličkách nebo čištění oken jsou pro ni tabu. A tak není divu, že její domácnost možná nevypadá přesně tak, jak by si ji představovala.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka