facebook
Dobrý podvečer, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Zájmové kroužky předškolních dětí


Ilustrační fotografie


Rodiče mají mnohdy na své děti přehnané nároky a již od jejich útlého věku chtějí, aby dělaly co nejvíce volnočasových aktivit. Tento velký tlak však může mít za následek, že dítě bude přetížené, což se může v některých případech projevit i poruchami spánku či imunity. Tyto děti jsou více unavené než jejich vrstevníci, mohou se u nich objevit úzkosti, nesoustředěnost a podrážděnost.

Rodiče by proto měli, zejména pak u předškolních dětí, zvážit, jaké zájmové kroužky budou volit. Rodiče by měli být vůči svým dětem v tomto směru nanejvýš vnímaví a sledovat, o co mají zájem. V žádném případě by dítě do nějakého jimi vybraného kroužku neměli nutit. To by se následně mohlo obrátit proti nim a dítě by o volnočasové aktivity tohoto typu ztratilo zcela zájem.

Začíná-li dítě právě navštěvovat mateřskou školu, není vhodné, aby hned začalo chodit do nějakých kroužků. V samotné školce bude pro něj celá řada věcí zcela nových a malé dítě je potřebuje v klidu vstřebat a zvyknout si na nový režim i kolektiv ostatních dětí. Naopak je důležité, aby mělo dostatek času i na odpočinek. Psychologové uvádějí, že děti potřebují čas na oddych, aby byly chvíli jen ve svém vlastním duševním světě. Tím se zajišťuje jejich zdravý a přirozený vývoj.

O konkrétních zájmových kroužcích je rovněž vhodné promluvit s učitelkou v mateřské škole, která má možnost dítě přes den pozorovat a časem zjistí, co ho baví nebo k čemu by mohlo mít nadání. Některé zájmové aktivity nabízejí i dokonce samotné školky, kde by se dítě mohlo potkávat s některými ostatními dětmi ze školky. V tomto věku dítěte jsou přiměřené tak maximálně dva kroužky týdně. Dítě v tomto období bude teprve poznávat, co by ho bavilo. Proto by mu rodiče měli vycházet vstříc i v případě, že se po čase rozhodne pro změnu kroužku na jiný. Dítě by mělo poznat více činností, aby si později dokázalo vybrat tu správnou, u které případně zůstane i dlouhodoběji.

Jak rozvíjet logické myšlení u dětí Jak rozvíjet logické myšlení u dětí

Od raného věku je třeba dítě naučit kromě mluvení a chození i schopnosti logického myšlení. Zvláště pro dítě, které se chystá do první třídy, se základy logického uvažování budou jistě velmi hodit. Tuto dovednost ocení nejen při...

Co vše by měly děti umět před nástupem do školy Co vše by měly děti umět před nástupem do školy

Každé dítě je vždy před nástupem do 1. třídy natěšené a plné očekávání. Pro rodiče je to naopak období plné nákupů všech potřebných pomůcek, zajišťování družiny a všeho možného. Než však pošleme dítě do školy, měli bychom...

Kdy začít s cizími jazyky? Kdy začít s cizími jazyky?

Studium cizích jazyků je dnes povinností každého dítěte, ale i dospělého člověka. O cizích jazycích se říká, že otvírají dveře různým pracovním příležitostem, a tak nejeden rodič chce, aby jeho dítě ovládalo alespoň jednu cizí řeč.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka