facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Zájmové kroužky předškolních dětí


Ilustrační fotografie


Rodiče mají mnohdy na své děti přehnané nároky a již od jejich útlého věku chtějí, aby dělaly co nejvíce volnočasových aktivit. Tento velký tlak však může mít za následek, že dítě bude přetížené, což se může v některých případech projevit i poruchami spánku či imunity. Tyto děti jsou více unavené než jejich vrstevníci, mohou se u nich objevit úzkosti, nesoustředěnost a podrážděnost.

Rodiče by proto měli, zejména pak u předškolních dětí, zvážit, jaké zájmové kroužky budou volit. Rodiče by měli být vůči svým dětem v tomto směru nanejvýš vnímaví a sledovat, o co mají zájem. V žádném případě by dítě do nějakého jimi vybraného kroužku neměli nutit. To by se následně mohlo obrátit proti nim a dítě by o volnočasové aktivity tohoto typu ztratilo zcela zájem.

Začíná-li dítě právě navštěvovat mateřskou školu, není vhodné, aby hned začalo chodit do nějakých kroužků. V samotné školce bude pro něj celá řada věcí zcela nových a malé dítě je potřebuje v klidu vstřebat a zvyknout si na nový režim i kolektiv ostatních dětí. Naopak je důležité, aby mělo dostatek času i na odpočinek. Psychologové uvádějí, že děti potřebují čas na oddych, aby byly chvíli jen ve svém vlastním duševním světě. Tím se zajišťuje jejich zdravý a přirozený vývoj.

O konkrétních zájmových kroužcích je rovněž vhodné promluvit s učitelkou v mateřské škole, která má možnost dítě přes den pozorovat a časem zjistí, co ho baví nebo k čemu by mohlo mít nadání. Některé zájmové aktivity nabízejí i dokonce samotné školky, kde by se dítě mohlo potkávat s některými ostatními dětmi ze školky. V tomto věku dítěte jsou přiměřené tak maximálně dva kroužky týdně. Dítě v tomto období bude teprve poznávat, co by ho bavilo. Proto by mu rodiče měli vycházet vstříc i v případě, že se po čase rozhodne pro změnu kroužku na jiný. Dítě by mělo poznat více činností, aby si později dokázalo vybrat tu správnou, u které případně zůstane i dlouhodoběji.

Předčítání dětem je přínosné Předčítání dětem je přínosné

To, že je procvičování čtení i mimo školu velmi přínosné, je známá věc. Zvláště pokud předčítají rodiče, rozvíjí to nejen dětskou schopnost učení, ale i samotný vztah rodiče a dítěte. Čas strávený s dětmi je v dnešní době bohužel...

Školky jsou skvělou součástí dětského světa Školky jsou skvělou součástí dětského světa

S rozvíjením schopností u dětí se začíná již brzy, nejvíce v předškolním věku. Děti jsou zvídavé a pokud se jim něco ukazuje hravou formou, jsou schopny si vše snadno zapamatovat.

Kdy začít dítě učit lyžovat? Kdy začít dítě učit lyžovat?

Zimní sezóna je v plném proudu a každý rodič – lyžař přemýšlí, kdy už je ten správný čas naučit své dítko lyžovat. Poté je třeba se rozhodnout, zda dítě učit sám/a, nebo ho zapsat do lyžařské školičky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka