facebook
Dobré odpoledne, je neděle 13.6.2021 a svátek slaví Antonín

Zájmové kroužky předškolních dětí


Ilustrační fotografie


Rodiče mají mnohdy na své děti přehnané nároky a již od jejich útlého věku chtějí, aby dělaly co nejvíce volnočasových aktivit. Tento velký tlak však může mít za následek, že dítě bude přetížené, což se může v některých případech projevit i poruchami spánku či imunity. Tyto děti jsou více unavené než jejich vrstevníci, mohou se u nich objevit úzkosti, nesoustředěnost a podrážděnost.

Rodiče by proto měli, zejména pak u předškolních dětí, zvážit, jaké zájmové kroužky budou volit. Rodiče by měli být vůči svým dětem v tomto směru nanejvýš vnímaví a sledovat, o co mají zájem. V žádném případě by dítě do nějakého jimi vybraného kroužku neměli nutit. To by se následně mohlo obrátit proti nim a dítě by o volnočasové aktivity tohoto typu ztratilo zcela zájem.

Začíná-li dítě právě navštěvovat mateřskou školu, není vhodné, aby hned začalo chodit do nějakých kroužků. V samotné školce bude pro něj celá řada věcí zcela nových a malé dítě je potřebuje v klidu vstřebat a zvyknout si na nový režim i kolektiv ostatních dětí. Naopak je důležité, aby mělo dostatek času i na odpočinek. Psychologové uvádějí, že děti potřebují čas na oddych, aby byly chvíli jen ve svém vlastním duševním světě. Tím se zajišťuje jejich zdravý a přirozený vývoj.

O konkrétních zájmových kroužcích je rovněž vhodné promluvit s učitelkou v mateřské škole, která má možnost dítě přes den pozorovat a časem zjistí, co ho baví nebo k čemu by mohlo mít nadání. Některé zájmové aktivity nabízejí i dokonce samotné školky, kde by se dítě mohlo potkávat s některými ostatními dětmi ze školky. V tomto věku dítěte jsou přiměřené tak maximálně dva kroužky týdně. Dítě v tomto období bude teprve poznávat, co by ho bavilo. Proto by mu rodiče měli vycházet vstříc i v případě, že se po čase rozhodne pro změnu kroužku na jiný. Dítě by mělo poznat více činností, aby si později dokázalo vybrat tu správnou, u které případně zůstane i dlouhodoběji.

Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí? Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí?

V dnešní době je moderní posílat již velmi malé děti do školek s rozšířenou výukou cizích jazyků – především angličtiny. Říká se, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někteří rodiče ale váhají, zda není lepší, aby se dítě nejprve...

Předčítání dětem je přínosné Předčítání dětem je přínosné

To, že je procvičování čtení i mimo školu velmi přínosné, je známá věc. Zvláště pokud předčítají rodiče, rozvíjí to nejen dětskou schopnost učení, ale i samotný vztah rodiče a dítěte. Čas strávený s dětmi je v dnešní době bohužel...

Školky jsou skvělou součástí dětského světa Školky jsou skvělou součástí dětského světa

S rozvíjením schopností u dětí se začíná již brzy, nejvíce v předškolním věku. Děti jsou zvídavé a pokud se jim něco ukazuje hravou formou, jsou schopny si vše snadno zapamatovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka