facebook
Dobré ráno, je pátek 19.1.2018 a svátek slaví Ilona

Zájmové kroužky předškolních dětí


Ilustrační fotografie


Rodiče mají mnohdy na své děti přehnané nároky a již od jejich útlého věku chtějí, aby dělaly co nejvíce volnočasových aktivit. Tento velký tlak však může mít za následek, že dítě bude přetížené, což se může v některých případech projevit i poruchami spánku či imunity. Tyto děti jsou více unavené než jejich vrstevníci, mohou se u nich objevit úzkosti, nesoustředěnost a podrážděnost.

Rodiče by proto měli, zejména pak u předškolních dětí, zvážit, jaké zájmové kroužky budou volit. Rodiče by měli být vůči svým dětem v tomto směru nanejvýš vnímaví a sledovat, o co mají zájem. V žádném případě by dítě do nějakého jimi vybraného kroužku neměli nutit. To by se následně mohlo obrátit proti nim a dítě by o volnočasové aktivity tohoto typu ztratilo zcela zájem.

Začíná-li dítě právě navštěvovat mateřskou školu, není vhodné, aby hned začalo chodit do nějakých kroužků. V samotné školce bude pro něj celá řada věcí zcela nových a malé dítě je potřebuje v klidu vstřebat a zvyknout si na nový režim i kolektiv ostatních dětí. Naopak je důležité, aby mělo dostatek času i na odpočinek. Psychologové uvádějí, že děti potřebují čas na oddych, aby byly chvíli jen ve svém vlastním duševním světě. Tím se zajišťuje jejich zdravý a přirozený vývoj.

O konkrétních zájmových kroužcích je rovněž vhodné promluvit s učitelkou v mateřské škole, která má možnost dítě přes den pozorovat a časem zjistí, co ho baví nebo k čemu by mohlo mít nadání. Některé zájmové aktivity nabízejí i dokonce samotné školky, kde by se dítě mohlo potkávat s některými ostatními dětmi ze školky. V tomto věku dítěte jsou přiměřené tak maximálně dva kroužky týdně. Dítě v tomto období bude teprve poznávat, co by ho bavilo. Proto by mu rodiče měli vycházet vstříc i v případě, že se po čase rozhodne pro změnu kroužku na jiný. Dítě by mělo poznat více činností, aby si později dokázalo vybrat tu správnou, u které případně zůstane i dlouhodoběji.Co bude číst váš školáček? /Knihy pro školáky Co bude číst váš školáček? /Knihy pro školáky

V první třídě jsou děti nadšené, že se naučily číst. Mají chuť přečíst si knihu sami, tak je v této činnosti podporujte. Speciální knihy pro první čtení jsou napsány tak, aby se dětem snadno četly.

Jak vyjít s učiteli Jak vyjít s učiteli

Když naše ratolesti začnou chodit do školy, čeká nás pravidelné setkávání a někdy istřetávání se s učiteli. Některé děti prospívají bez problémů a rodičům stačí docházet na třídní schůzky pro nezbytné informace.

Státní či soukromá škola? Státní či soukromá škola?

Vaše dítě dosáhlo věku šesti let a tak přemýšlíte, na jakou základní školu ho dát. V dnešní době máme možnost vybrat si mezi státní školou, která nestojí tolik peněz a mezi soukromou, kde máme sice...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka