facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

První kontakt miminka


Ilustrační fotografie


První kontakt s miminkem je velmi důležitý a prospěšný jak pro maminku, tak pro jejího drobečka. Rozhodně by tedy měl proběhnout. Jedná se o malou zázračnou chvilku, na kterou se každá maminka určitě moc těší. Co si budeme nalhávat, samotný porod není nic příjemné, co ale přijde po něm, je opravdu kouzelné a vy rázem zapomenete na všechny bolesti. Vzniká nový život a vy jste toho svědkem. Ať už rodíte přirozenou cestou nebo císařským řezem, první kontakt mezi vámi a děťátkem by měl proběhnout. Povíme vám proč.

Vytvoření pevné vazby mezi dítětem a matkou

Díky první kontaktu si s miminkem vyvinete pevnou vazbu. Psychologové se shodují, že sehrává významnou roli délka prvního kontaktu mezi matkou a miminkem a také včasnost, tedy kdy na tento kontakt dojde. Ideální je, když proběhne okamžitě po porodu. Dnes již matky mají možnost si dítko pochovat hned na porodním sále. Následně tráví několik dní v jeho nepřetržité blízkosti na pokoji, takže vazbu si s ním pevně budují. Dříve bylo běžné, že matka dostala dítě třeba až po několika hodinách.

Může zastoupit i otec

Stejně tak v případě komplikovaného porodu se může stát, že matka nemá sílu, aby si své miminko pochovala. Zde je určitě výhodné, když tuto roli převezme otec. Díky doteku bude mít dítě pocit lásky, jistoty a bezpečí. Udělá mu dobře i lidské teplo, které z vás sálá. První kontakt je v životě každého miminka velmi důležitý. Jen si to představte, že se po devíti měsících konečně dostanete na svět, ale vstoupíte do úplně jiného prostředí, než jste byli doposud zvyklí.

První kontakt přirozeně probíhá mezi všemi savci. Sami si můžete povšimnout, že je běžný třeba u kočky, která hned po narození omývá svá koťata a nabízí jim mléko, nebo i u psů, kdy fenka svá štěňátka láskyplně opečovává. Není tedy důvod k tomu, proč by to mezi námi lidmi mělo probíhat jinak.

Aby se miminku dobře spalo: 6 osvědčených rad Aby se miminku dobře spalo: 6 osvědčených rad

Po klidně spícím miminku touží každý vyčerpaný rodič. Jak to zařídit, aby se vašemu uzlíčku štěstí dobře spinkalo? Poradíme vám.

Ochranný mázek a chloupky miminka Ochranný mázek a chloupky miminka

Kůže miminka je velice citlivá. V bříšku bylo miminko chráněno tzv. mázkem a drobnými, chmýřitými chloupky (lanugo). Plodová voda totiž nejen vytvářela ideální prostředí pro vývoj plodu, ale...

Sháníte nový kočárek? Zaměřte se i na jeho kolečka! Sháníte nový kočárek? Zaměřte se i na jeho kolečka!

Potřebujete-li koupit nový kočárek, musíte se zaměřit na celou řadu jednotlivostí, neboť pouze tak si pořídíte celek, jenž vám bude naprosto vyhovovat. Důležitou roli tedy hrají i jeho kolečka…

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka