facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

První kontakt miminka


Ilustrační fotografie


První kontakt s miminkem je velmi důležitý a prospěšný jak pro maminku, tak pro jejího drobečka. Rozhodně by tedy měl proběhnout. Jedná se o malou zázračnou chvilku, na kterou se každá maminka určitě moc těší. Co si budeme nalhávat, samotný porod není nic příjemné, co ale přijde po něm, je opravdu kouzelné a vy rázem zapomenete na všechny bolesti. Vzniká nový život a vy jste toho svědkem. Ať už rodíte přirozenou cestou nebo císařským řezem, první kontakt mezi vámi a děťátkem by měl proběhnout. Povíme vám proč.

Vytvoření pevné vazby mezi dítětem a matkou

Díky první kontaktu si s miminkem vyvinete pevnou vazbu. Psychologové se shodují, že sehrává významnou roli délka prvního kontaktu mezi matkou a miminkem a také včasnost, tedy kdy na tento kontakt dojde. Ideální je, když proběhne okamžitě po porodu. Dnes již matky mají možnost si dítko pochovat hned na porodním sále. Následně tráví několik dní v jeho nepřetržité blízkosti na pokoji, takže vazbu si s ním pevně budují. Dříve bylo běžné, že matka dostala dítě třeba až po několika hodinách.

Může zastoupit i otec

Stejně tak v případě komplikovaného porodu se může stát, že matka nemá sílu, aby si své miminko pochovala. Zde je určitě výhodné, když tuto roli převezme otec. Díky doteku bude mít dítě pocit lásky, jistoty a bezpečí. Udělá mu dobře i lidské teplo, které z vás sálá. První kontakt je v životě každého miminka velmi důležitý. Jen si to představte, že se po devíti měsících konečně dostanete na svět, ale vstoupíte do úplně jiného prostředí, než jste byli doposud zvyklí.

První kontakt přirozeně probíhá mezi všemi savci. Sami si můžete povšimnout, že je běžný třeba u kočky, která hned po narození omývá svá koťata a nabízí jim mléko, nebo i u psů, kdy fenka svá štěňátka láskyplně opečovává. Není tedy důvod k tomu, proč by to mezi námi lidmi mělo probíhat jinak.

Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem Domácí zvíře ve společné domácnosti s novorozencem

Lidé a zvířata, hlavně ta domácí jako je pes a kočka již neodmyslitelně patří k sobě. Naše domácí mazlíčky rozmazlujeme a děláme pro ně téměř první a poslední. Pokud si pořídíme zvíře již s odrostlejším dítětem, většinou nebývá problém.

Péče o vlasy miminka Péče o vlasy miminka

Miminka se již rodí s vlásky. Některá jich mají více a jiná méně. Po narození bývají ve vlasech miminek zbytky plodové vody a mázku. Hlavičku je možné po narození lehce otřít. V žádném...

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků provází růst každého děťátka. Většinou jsou děti v tomto období podrážděné a neklidné. Setkávají se totiž s bolestí a neumějí se s ní vyrovnat. Proto častěji než obvykle...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka