facebook
Dobré odpoledne, je neděle 13.6.2021 a svátek slaví Antonín

10 tipů pro nevyspalé rodiče, jak ukolébat miminka za horkých letních nocí


Ilustrační fotografie

V létě často nepomůže ani ta nejlíbeznější ukolébavka. V ložnici je 29 stupňů a miminko nemůže spát. Když ho už přece jen s vypětím sil uspíte, v noci svým křikem několikrát vzbudí oba rodiče.

S naším velkým přehledem tipů ale miminko uspíte i za těch nejteplejších letních nocí.

1.    Dbejte na dostatek tekutin
Za horkých nocí se děti často budí žízní a křikem se dožadují kojení. Interval jejich nočního buzení prodloužíte, když budete přes den dbát na správný pitný režim.

2.    Zkuste vlažnou koupel
K večerním rituálům, které připravují miminka na spánek, patří i koupel. Nenapouštějte zbytečně příliš teplou vodu, vhodnější je vlažná lázeň. Miminku nebude po uložení do postýlky tak velké horko.

3.    Otevřete okna
Zkuste snížit teplotu v ložnici, kde dítě spí. Když otevřete okna, miminko rychleji usne. Pokud však bydlíte v přízemí, neotevírejte okna dokořán.

4.    Zatáhněte závěsy
V létě se stmívá až kolem 9 hodiny večer, proto nezapomeňte zatáhnout žaluzie nebo závěsy. Díky tmě začne produkce hormonu melatoninu, který dítěti pomůže rychle usnout.

5.    Dejte jim lehké pyžamo
Nebojte se, že se miminko za teplých letních nocí nachladí. Na spaní mu bude stačit lehký overal s krátkými rukávy. Když se nebude potit, rychleji usne a v noci se nebude tolik budit.

6.    Přikryjte je prostěradlem
Nepřikrývejte v létě miminka teplými peřinami. Odkopou se a pak na ně může táhnout. Když je zakryjete jen lehkým prostěradlem, je menší pravděpodobnost, že ho shodí. Paradoxně tak budou ve větším teple.

7.    Zapněte ventilátor
Pokud miminko nemůže v horku usnout, pusťte v místnosti ventilátor. Bílý šum dítě ukolébá a navíc přístroj rozproudí vzduch v místnosti. Nikdy však ventilátor nemiřte přímo na dětskou postýlku.

8.    Pověste na postýlku namočené pleny
Jestliže i tak dítě stále vedrem pláče a nemůže spát, rozvěste na příčky dětské postýlky, namočené látkové pleny. Vytvoří příjemné mikroklima a miminko rychleji usne.

9.    Ochraňte je před komáry
Se svědivými štípanci se bude miminku špatně usínat. Raději kolem jeho postýlky nainstalujte moskytiéru, aby ho nepříjemný hmyz nekousal.

10.    Zajistěte ticho
Grilují sousedé na zahradě a miminko nemůže kvůli jejich hluku usnout? Požádejte je, ať se ztiší nebo postýlku přesuňte do pokoje, který má okna na opačnou stranu.


Na dětský spánek má velký vliv matrace


Klidný spánek celou noc s co nejméně probuzeními zajistíte miminku i výběrem vhodné matrace. Například dětská matrace Amálka je dobře prodyšná, což se hodí zejména v létě, když se děti hodně potí.

A kvalitní spánek si zaslouží i rodiče. Pokud váháte, jakou matraci si pořídit, nechte si poradit od odborníka. Dr. Sleep vám prostřednictvím jednoduché aplikace vybere matraci na míru a vy už pak půjdete do obchodu téměř na jisto!

Hlídání miminka Hlídání miminka

Plánujete krátce po porodu návrat do pracovního procesu? Chcete si zajít zacvičit a přemýšlíte, kdo by vám miminko pohlídal? Nabízí se zde několik možností, kterých může každá maminka využít. Tou první a optimální je svěření...

Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle? Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka