facebook
Dobré ráno, je pondělí 20.11.2017 a svátek slaví Nikola

Stahování dělohy - první poporodní změny


Ilustrační fotografie


Děloha se v těhotenství musí přizpůsobit velikosti rostoucího bříška. Proto je logické, že krátce po porodu dochází k jejímu zmenšování. Děloha je dutý orgán, který má délku kolem 8 cm a dosahuje šířky zhruba 5 cm. Po porodu se již zcela nevrátí do původních rozměrů a váhy, nýbrž zůstává o trochu těžší a větší.

Jak vypadá děloha

Dělohu tvoří děložní tělo - corpus uteri a děložní hrdlo - cervix uteri. Děložní stěna má tři vrstvy, a to vnitřní, střední a zevní. Vnitřní vrstva neboli děložní sliznice prochází změnami v průběhu menstruace. Střední vrstva je svalová a také zodpovědná za kontrakce před porodem a v jeho průběhu.

K jakým poporodním změnám v děloze dochází

Děloha se začíná stahovat krátce po porodu. Během těhotenství vzrostla její hmotnost z 50 g až na 1000 g. Nejprve se začínají smršťovat svalová vlákna a 1 cm ubude přibližně za 24 hodin. Trvá to tedy zhruba 10 dní, než horní oblý okraj děložního hrdla již není možné nahmatat. U prvorodiček je stahování dělohy rychlejší než u žen, které již rodily několikrát. Tyto stavy pocítíte jako slabší kontrakce. Pokud vás tedy mírně pobolívá v podbřišku, nemusíte hned běžet ke svému doktorovi.

Stejně tak porod, který trval více než 18 hodin, může pro stahování dělohy představovat komplikaci a celý proces mírně zbrzdit. Stahování dělohy také zabraňuje plný močový měchýř. Zhruba 3 až 4 dny po porodu vás čekají očistky, které odcházejí z děložní sliznice. V těchto dnech jsou spojeny s krví, postupně však jejich barva slábne a přes žlutý odstín úplně zbělá. Tyto očistky pak mohou trvat i celé šestinedělí. Jejich délka je však velmi individuální.

Jak pomoci stahování dělohy

V době, kdy se vaše děloha navrací do svého původního stavu, maximálně dodržujte hygienu. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím v podobě infekcí. Myjte se po každé návštěvě toalety a používejte pouze mýdla určená pro intimní hygienu, která nebudou dráždit poševní sliznici. Nevyhnete se ani používání intimních vložek a možná budete muset během šestinedělí oželet svůj sexuální život.Šestinedělí po porodu

Šestinedělí je období, které nastává okamžitě po porodu. Latinsky se tato doba nazývá puerperium a zahrnuje celkem 6 týdnů - cca 42 dnů. Ačkoliv jeho průběh a tedy i ukončení je velmi individuální záležitostí u každé ženy, můžeme...

Vlasy po porodu Vlasy po porodu

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy každé ženy. A je to opravdu tak. Stačí si jen všimnout žen na ulici a jistě většinu z nás zaujme ta, jejíž vlasy jsou zdravé a upravené. Každá žena si přeje mít krásný...

Možné komplikace v šestinedělí Možné komplikace v šestinedělí

Šestinedělí bývá pro novopečenou maminku velmi náročné. Celé tělo se postupně dostává do původního stavu a je jen otázkou individuálního prožívání, jak bude toto období u ženy probíhat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka