facebook
Dobré ráno, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Stahování dělohy - první poporodní změny


Ilustrační fotografie


Děloha se v těhotenství musí přizpůsobit velikosti rostoucího bříška. Proto je logické, že krátce po porodu dochází k jejímu zmenšování. Děloha je dutý orgán, který má délku kolem 8 cm a dosahuje šířky zhruba 5 cm. Po porodu se již zcela nevrátí do původních rozměrů a váhy, nýbrž zůstává o trochu těžší a větší.

Jak vypadá děloha

Dělohu tvoří děložní tělo - corpus uteri a děložní hrdlo - cervix uteri. Děložní stěna má tři vrstvy, a to vnitřní, střední a zevní. Vnitřní vrstva neboli děložní sliznice prochází změnami v průběhu menstruace. Střední vrstva je svalová a také zodpovědná za kontrakce před porodem a v jeho průběhu.

K jakým poporodním změnám v děloze dochází

Děloha se začíná stahovat krátce po porodu. Během těhotenství vzrostla její hmotnost z 50 g až na 1000 g. Nejprve se začínají smršťovat svalová vlákna a 1 cm ubude přibližně za 24 hodin. Trvá to tedy zhruba 10 dní, než horní oblý okraj děložního hrdla již není možné nahmatat. U prvorodiček je stahování dělohy rychlejší než u žen, které již rodily několikrát. Tyto stavy pocítíte jako slabší kontrakce. Pokud vás tedy mírně pobolívá v podbřišku, nemusíte hned běžet ke svému doktorovi.

Stejně tak porod, který trval více než 18 hodin, může pro stahování dělohy představovat komplikaci a celý proces mírně zbrzdit. Stahování dělohy také zabraňuje plný močový měchýř. Zhruba 3 až 4 dny po porodu vás čekají očistky, které odcházejí z děložní sliznice. V těchto dnech jsou spojeny s krví, postupně však jejich barva slábne a přes žlutý odstín úplně zbělá. Tyto očistky pak mohou trvat i celé šestinedělí. Jejich délka je však velmi individuální.

Jak pomoci stahování dělohy

V době, kdy se vaše děloha navrací do svého původního stavu, maximálně dodržujte hygienu. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím v podobě infekcí. Myjte se po každé návštěvě toalety a používejte pouze mýdla určená pro intimní hygienu, která nebudou dráždit poševní sliznici. Nevyhnete se ani používání intimních vložek a možná budete muset během šestinedělí oželet svůj sexuální život.

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Nadměrná únava v šestinedělí Nadměrná únava v šestinedělí

Potýkáte se v šestinedělí s nadměrnou únavou? Připadáte si vyčerpaná a bez energie? Pak rozhodně nezoufejte, protože nejste jedinou maminkou, která to tak má. Malý novorozenec vyžaduje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka