facebook
Dobré ráno, je neděle 27.9.2020 a svátek slaví Václav

Stahování dělohy - první poporodní změny


Ilustrační fotografie


Děloha se v těhotenství musí přizpůsobit velikosti rostoucího bříška. Proto je logické, že krátce po porodu dochází k jejímu zmenšování. Děloha je dutý orgán, který má délku kolem 8 cm a dosahuje šířky zhruba 5 cm. Po porodu se již zcela nevrátí do původních rozměrů a váhy, nýbrž zůstává o trochu těžší a větší.

Jak vypadá děloha

Dělohu tvoří děložní tělo - corpus uteri a děložní hrdlo - cervix uteri. Děložní stěna má tři vrstvy, a to vnitřní, střední a zevní. Vnitřní vrstva neboli děložní sliznice prochází změnami v průběhu menstruace. Střední vrstva je svalová a také zodpovědná za kontrakce před porodem a v jeho průběhu.

K jakým poporodním změnám v děloze dochází

Děloha se začíná stahovat krátce po porodu. Během těhotenství vzrostla její hmotnost z 50 g až na 1000 g. Nejprve se začínají smršťovat svalová vlákna a 1 cm ubude přibližně za 24 hodin. Trvá to tedy zhruba 10 dní, než horní oblý okraj děložního hrdla již není možné nahmatat. U prvorodiček je stahování dělohy rychlejší než u žen, které již rodily několikrát. Tyto stavy pocítíte jako slabší kontrakce. Pokud vás tedy mírně pobolívá v podbřišku, nemusíte hned běžet ke svému doktorovi.

Stejně tak porod, který trval více než 18 hodin, může pro stahování dělohy představovat komplikaci a celý proces mírně zbrzdit. Stahování dělohy také zabraňuje plný močový měchýř. Zhruba 3 až 4 dny po porodu vás čekají očistky, které odcházejí z děložní sliznice. V těchto dnech jsou spojeny s krví, postupně však jejich barva slábne a přes žlutý odstín úplně zbělá. Tyto očistky pak mohou trvat i celé šestinedělí. Jejich délka je však velmi individuální.

Jak pomoci stahování dělohy

V době, kdy se vaše děloha navrací do svého původního stavu, maximálně dodržujte hygienu. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím v podobě infekcí. Myjte se po každé návštěvě toalety a používejte pouze mýdla určená pro intimní hygienu, která nebudou dráždit poševní sliznici. Nevyhnete se ani používání intimních vložek a možná budete muset během šestinedělí oželet svůj sexuální život.

Strava v šestinedělí Strava v šestinedělí

Každá maminka se jistě těší, až se bude moci po porodu vrátit ke svým původním stravovacím návykům a začít se zbavovat přebytečných kilogramů. Období šestinedělí je náročné jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

Krvácení v šestinedělí Krvácení v šestinedělí

Šestinedělí je období těsně po porodu, které je náročné snad pro každou ženu. Zatímco napilno pobíhá kolem svého miminka, její tělo prochází četnými změnami a snaží se zregenerovat. A právě krvácení je jednou z možných nepříjemností ...

Jak se po porodu vrátit do normálního režimu? Jak se po porodu vrátit do normálního režimu?

Řešíte, jak se po porodu vrátit zpět do zajetých kolejí? Pokud jste si v těhotenství myslela, že se vše ihned vrátí do normálního režimu, byla jste určitě na omylu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka