facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 2.8.2021 a svátek slaví Gustav

Stahování dělohy - první poporodní změny


Ilustrační fotografie


Děloha se v těhotenství musí přizpůsobit velikosti rostoucího bříška. Proto je logické, že krátce po porodu dochází k jejímu zmenšování. Děloha je dutý orgán, který má délku kolem 8 cm a dosahuje šířky zhruba 5 cm. Po porodu se již zcela nevrátí do původních rozměrů a váhy, nýbrž zůstává o trochu těžší a větší.

Jak vypadá děloha

Dělohu tvoří děložní tělo - corpus uteri a děložní hrdlo - cervix uteri. Děložní stěna má tři vrstvy, a to vnitřní, střední a zevní. Vnitřní vrstva neboli děložní sliznice prochází změnami v průběhu menstruace. Střední vrstva je svalová a také zodpovědná za kontrakce před porodem a v jeho průběhu.

K jakým poporodním změnám v děloze dochází

Děloha se začíná stahovat krátce po porodu. Během těhotenství vzrostla její hmotnost z 50 g až na 1000 g. Nejprve se začínají smršťovat svalová vlákna a 1 cm ubude přibližně za 24 hodin. Trvá to tedy zhruba 10 dní, než horní oblý okraj děložního hrdla již není možné nahmatat. U prvorodiček je stahování dělohy rychlejší než u žen, které již rodily několikrát. Tyto stavy pocítíte jako slabší kontrakce. Pokud vás tedy mírně pobolívá v podbřišku, nemusíte hned běžet ke svému doktorovi.

Stejně tak porod, který trval více než 18 hodin, může pro stahování dělohy představovat komplikaci a celý proces mírně zbrzdit. Stahování dělohy také zabraňuje plný močový měchýř. Zhruba 3 až 4 dny po porodu vás čekají očistky, které odcházejí z děložní sliznice. V těchto dnech jsou spojeny s krví, postupně však jejich barva slábne a přes žlutý odstín úplně zbělá. Tyto očistky pak mohou trvat i celé šestinedělí. Jejich délka je však velmi individuální.

Jak pomoci stahování dělohy

V době, kdy se vaše děloha navrací do svého původního stavu, maximálně dodržujte hygienu. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím v podobě infekcí. Myjte se po každé návštěvě toalety a používejte pouze mýdla určená pro intimní hygienu, která nebudou dráždit poševní sliznici. Nevyhnete se ani používání intimních vložek a možná budete muset během šestinedělí oželet svůj sexuální život.

Inkontinence po porodu Inkontinence po porodu

Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání...

Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí

Jste čerstvě po porodu a přemýšlíte, co podniknout? Potřebujete uklidit svou domácnost, chcete začít cvičit nebo se chcete jen naplno věnovat svému miminku? Váš režim v šestinedělí by měl být uvolněný...

Úzkosti po císařském řezu Úzkosti po císařském řezu

Císařský řez je v mnohých případech nezbytným vyústěním porodu, jehož přirozený průběh se zkomplikuje natolik, že je nutné přistoupit k tomuto řešení. U některých těhotenství se císařský řez dokonce...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka