facebook
Dobré odpoledne, je sobota 25.1.2025 a svátek slaví Zora

Mekoniový ileus


Ilustrační fotografie


Pro lepší pochopení pojmu mekoniový ileus si musíme nejprve jednotlivá slova více přiblížit. Ileus je odborný termín vyjadřující zástavu střevní peristaltiky. Mekonium znamená česky smolka, takto se označuje stolice u dítěte během nitroděložního vývoje. Smolka je tvořena hlenem, žlučovými barvivy a odloupanými buňkami výstelky trávicího traktu. Mekoniový ileus tedy znamená zástavu střevní peristaltiky na podkladě obstrukce (tzn. ucpání) střeva smolkou. Nejčastěji k tomu dochází v konečné části ilea (kyčelníku).


Podstatou rozvoje tohoto onemocnění je abnormálně vazká smolka, která velmi dobře a pevně lne ke stěně tenkého střeva a v důsledku jejího nahromadění dojde k ucpání a rozvoji ileu. Komplikacemi tohoto stavu jsou především perforace (česky protržení) stěny lačníku, mekoniová peritonitida (zánět pobřišnice), zauzlení střeva a také jeho zúžení.


Existuje jistá nepopiratelná souvislost mekoniového ileu s cystickou fibrózou. Uvádí se, že až 90% jedinců s tímto typem ileu trpí zároveň cystickou fibrózou, z toho důvodu by každý takový jedinec měl být po vyřešení tohoto stavu vyšetřen i na cystickou fibrózu (podstatou této choroby je nadprodukce hlenu, který je částí právě smolky a právě množství hlenu určuje její vazkost).


Jak se vlastně mekoniový ileus dá diagnostikovat? Především ultrasonografií, hlavně v prenatálním období. Diagnostika se může opřít i o prostý snímek břicha rentgenem, nicméně tato metoda má v použití u těhotných samozřejmě značné limitace.
Mekoniový ileus lze při včasném odhalení léčit klysmatem, pokud je stav pokročilejší, tak je nasnadě chirurgické řešení.





Když dítě trpí kolikami Když dítě trpí kolikami

S dětskými kolikami se setkala téměř každá maminka. Ačkoliv jste udělala vše, co bylo ve vašich silách, aby bylo dítě spokojené a v pohodlí, stále bez ustání plakalo. Nic nepomáhá a vy přemýšlíte, co byste ještě měla udělat, aby...

Citlivá pokožka novorozence Citlivá pokožka novorozence

Dětská pokožka v prvním půl roce života vyžaduje opravdu speciální péči. Dosud bylo vaše miminko zvyklé na zcela jiné prostředí a je tedy možné, že vás potrápí nějaké ty otlaky a opruzeniny, suchá místa na těle nebo třeba vyrážka.

Novorozenecká žloutenka Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka je nemoc, která se týká miminek těsně po narození. Obvykle se objevuje už druhý nebo třetí den a mizí kolem šestého dne. Ve vážnějších případech může přetrvat až po dobu tří týdnů, rozhodně tedy není...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka