facebook
Dobrý podvečer, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Mekoniový ileus


Ilustrační fotografie


Pro lepší pochopení pojmu mekoniový ileus si musíme nejprve jednotlivá slova více přiblížit. Ileus je odborný termín vyjadřující zástavu střevní peristaltiky. Mekonium znamená česky smolka, takto se označuje stolice u dítěte během nitroděložního vývoje. Smolka je tvořena hlenem, žlučovými barvivy a odloupanými buňkami výstelky trávicího traktu. Mekoniový ileus tedy znamená zástavu střevní peristaltiky na podkladě obstrukce (tzn. ucpání) střeva smolkou. Nejčastěji k tomu dochází v konečné části ilea (kyčelníku).


Podstatou rozvoje tohoto onemocnění je abnormálně vazká smolka, která velmi dobře a pevně lne ke stěně tenkého střeva a v důsledku jejího nahromadění dojde k ucpání a rozvoji ileu. Komplikacemi tohoto stavu jsou především perforace (česky protržení) stěny lačníku, mekoniová peritonitida (zánět pobřišnice), zauzlení střeva a také jeho zúžení.


Existuje jistá nepopiratelná souvislost mekoniového ileu s cystickou fibrózou. Uvádí se, že až 90% jedinců s tímto typem ileu trpí zároveň cystickou fibrózou, z toho důvodu by každý takový jedinec měl být po vyřešení tohoto stavu vyšetřen i na cystickou fibrózu (podstatou této choroby je nadprodukce hlenu, který je částí právě smolky a právě množství hlenu určuje její vazkost).


Jak se vlastně mekoniový ileus dá diagnostikovat? Především ultrasonografií, hlavně v prenatálním období. Diagnostika se může opřít i o prostý snímek břicha rentgenem, nicméně tato metoda má v použití u těhotných samozřejmě značné limitace.
Mekoniový ileus lze při včasném odhalení léčit klysmatem, pokud je stav pokročilejší, tak je nasnadě chirurgické řešení.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka