facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Mekoniový ileus


Ilustrační fotografie


Pro lepší pochopení pojmu mekoniový ileus si musíme nejprve jednotlivá slova více přiblížit. Ileus je odborný termín vyjadřující zástavu střevní peristaltiky. Mekonium znamená česky smolka, takto se označuje stolice u dítěte během nitroděložního vývoje. Smolka je tvořena hlenem, žlučovými barvivy a odloupanými buňkami výstelky trávicího traktu. Mekoniový ileus tedy znamená zástavu střevní peristaltiky na podkladě obstrukce (tzn. ucpání) střeva smolkou. Nejčastěji k tomu dochází v konečné části ilea (kyčelníku).


Podstatou rozvoje tohoto onemocnění je abnormálně vazká smolka, která velmi dobře a pevně lne ke stěně tenkého střeva a v důsledku jejího nahromadění dojde k ucpání a rozvoji ileu. Komplikacemi tohoto stavu jsou především perforace (česky protržení) stěny lačníku, mekoniová peritonitida (zánět pobřišnice), zauzlení střeva a také jeho zúžení.


Existuje jistá nepopiratelná souvislost mekoniového ileu s cystickou fibrózou. Uvádí se, že až 90% jedinců s tímto typem ileu trpí zároveň cystickou fibrózou, z toho důvodu by každý takový jedinec měl být po vyřešení tohoto stavu vyšetřen i na cystickou fibrózu (podstatou této choroby je nadprodukce hlenu, který je částí právě smolky a právě množství hlenu určuje její vazkost).


Jak se vlastně mekoniový ileus dá diagnostikovat? Především ultrasonografií, hlavně v prenatálním období. Diagnostika se může opřít i o prostý snímek břicha rentgenem, nicméně tato metoda má v použití u těhotných samozřejmě značné limitace.
Mekoniový ileus lze při včasném odhalení léčit klysmatem, pokud je stav pokročilejší, tak je nasnadě chirurgické řešení.





RDS – syndrom dechové tísně RDS – syndrom dechové tísně

RDS je zkratkou z anglického Respiratory Distress Syndrome, což znamená česky syndrom dechové tísně. Způsobuje ho nezralost plic při předčasných porodech. Projevuje se ihned po narození nezralého novorozence jako rychle...

Kryptorchismus – vada v sestupu varlat Kryptorchismus – vada v sestupu varlat

Kryptorchismus je jednou z nejčastější vrozených vad mužského pohlavního systému. V obvyklém případě sestup varlat začíná již ve 26. týdnu vývoje (tedy zhruba v polovině 7. měsíce). Výskyt této vady se udává zhruba u 30% nedonošených ...

Teplota kojence Teplota kojence

Obvyklá tělesná teplota se u kojence pohybuje v rozmezí 36,5 až 36,9 °C. Pro její měření používejte kvalitní přesné teploměry - ideálně digitální. Tyto teploměry jsou přesné i na desetiny stupňů a nabízejí komfortní změření během...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka