facebook
Dobré dopoledne, je pátek 19.7.2019 a svátek slaví Čeněk

Torze vaječníků


Ilustrační fotografie


Torze vaječníků (adnex) neboli uskřinutí vejcovodu vlivem rotace - jedná se o druhou nejčastější příčinu rozvoje náhlé příhody břišní z gynekologických záležitostí. První příčinou je mimoděložní těhotenství a s tím spojené krvácení. Popisuje se torze např. nádoru vaječníku, stopkatého myomu (benigní nádor hladké svaloviny děložní) nebo zdravého vejcovodu.


Projevy tohoto stavu závisí na velikosti zaškrcení, např. dojde-li jen k částečné rotaci, utlačí se pouze žíly a tepenný přítok je zachován, může to způsobit otok nebo krvácení. Pokud dojde k úplné torzi a tím i úplnému zaškrcení přívodných i odvodných cév, vyživovaný orgán (vaječník) začne odumírat (podléhá nekróze), což se projeví prudkou bolestí, zvracením a také se rozvine ileus (zástava odchodu stolice a střevních plynů).


Jedinou možnou léčbou je včasný chirurgický zákrok. Záleží na vitalitě adnex, pokud je úplná torze přítomna příliš dlouho, orgán se již nepodaří zachránit a je třeba jej odebrat. Za předpokladu, že torze není úplná a vitalita vaječníku je dobrá, postačí jen derotace, případně jen odstranění části vaječníku.

Kde hledáme vzory Kde hledáme vzory

Bulvární periodika nám neustále vnucují za vzory herečky, modelky, zpěvačky. Zkrátka veřejně působící celebrity. Většina z nich je vyhublá dle módy. Mají za sebou několik plastických...

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka