facebook
Příjemnou noc, je neděle 25.10.2020 a svátek slaví Erik

Torze vaječníků


Ilustrační fotografie


Torze vaječníků (adnex) neboli uskřinutí vejcovodu vlivem rotace - jedná se o druhou nejčastější příčinu rozvoje náhlé příhody břišní z gynekologických záležitostí. První příčinou je mimoděložní těhotenství a s tím spojené krvácení. Popisuje se torze např. nádoru vaječníku, stopkatého myomu (benigní nádor hladké svaloviny děložní) nebo zdravého vejcovodu.


Projevy tohoto stavu závisí na velikosti zaškrcení, např. dojde-li jen k částečné rotaci, utlačí se pouze žíly a tepenný přítok je zachován, může to způsobit otok nebo krvácení. Pokud dojde k úplné torzi a tím i úplnému zaškrcení přívodných i odvodných cév, vyživovaný orgán (vaječník) začne odumírat (podléhá nekróze), což se projeví prudkou bolestí, zvracením a také se rozvine ileus (zástava odchodu stolice a střevních plynů).


Jedinou možnou léčbou je včasný chirurgický zákrok. Záleží na vitalitě adnex, pokud je úplná torze přítomna příliš dlouho, orgán se již nepodaří zachránit a je třeba jej odebrat. Za předpokladu, že torze není úplná a vitalita vaječníku je dobrá, postačí jen derotace, případně jen odstranění části vaječníku.

5 důvodů proč nosit sukně 5 důvodů proč nosit sukně

V západní společnosti, do které spadáme, se rozbujela svízel s kalhoty. Ženy chodí v kalhotách. Sukně nebo šaty jsou k vidění přece jen vzácněji, nebo vůbec. Ženy je nosí jen při...

Nové peněženky od Desigual překvapují nejen designem! Nové peněženky od Desigual překvapují nejen designem!

Pokud máte ráda originalitu a výraznost, jistě znáte Desigual. Tato dnes již kultovní módní značka si zakládá na odlišnosti od ostatních, neotřelých kombinacích a výrazných barvách, které ale...

Kabát Desigual Christian Lacroix vás zve do zářivého světa módy Desigual

Pestrá  a moderní móda značky Desigual se proslavila svými barvami, rozmanitostí a schopností oslovit prakticky každého. Za velkou částí proslulosti této značky stojí módní návrhář Christian Lacroix – vizionář barev. Jeho schopnost kombinovat barvy s módními návrhy a vytvořit tak hit každé nové sezóny, je až obdivuhodná.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka