facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Mýty kolem novorozeňat


Ilustrační fotografie


Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní se dostal do zcela nového a neznámého prostředí. Na druhé straně jsou mnohé obavy nepřiměřené, a proto není potřeba se jimi nechat při péči o miminko ovlivňovat.

Vůbec prvotní pocity maminky, která vidí ten malý uzlíček je, aby mu neublížila. Podobné a možná ještě větší obavy má většinou i novopečený tatínek a následně i další příbuzní, kteří se přijdou na miminko podívat. Samozřejmě je důležité zacházet s miminkem velice jemně, ale na druhé straně je nutné si uvědomit, že překonalo pouť porodními cestami, která pro něj byla poměrně náročná a že je tedy docela odolné. V prvních dnech je ideální s miminkem manipulovat, když je zabalené v zavinovačce. Tak se přeci jen budou blízcí lépe cítit, že mu nic neudělají.

Maminky mají často obavy v případě, že jejich miminko nemá pravidelnou každodenní stolici. Je nutné si však uvědomit, že pokud se jedná o miminko, které je pouze kojené, pak mateřské mléko, což je to nejlepší a nejvýživnější, co mu lze poskytnout, je velice dobře stravitelné, a proto se může stát, že miminko nemá toho tolik na vyměšování každý den. Jestliže by však mělo bolavé bříško a například i problémy s větry, je nutné poradit se s lékařem.

Velikým mýtem je přesvědčení o tom, že by miminko mělo být v místnosti, kde je teplota alespoň 25 C. Je samozřejmě pravdou, že miminko nemá zpočátku dostatečně vyvinutou samostatnou termoregulaci a je potřeba, aby bylo chráněno. Ale většinou stačí, má-li jednu vrstvu oblečení navíc. V případě teploty v místnosti je dostačující, je-li na hodnotě 22 C. Zároveň je i důležité, aby daná místnost byla dostatečně větraná. Přetopená a nevětraná místnost, v níž se miminko nachází totiž zvyšuje riziko syndromu předčasného úmrtí kojence.

Velice nebezpečným mýtem je tvrzení rodičů, že mohou novorozence ponechat v klidu samotné například na přebalovacím pultu. Jsou přitom přesvědčeni, že přeci není schopné se ještě ani přetočit, tak se mu nemůže nic stát. Opak je však pravdou. Takové jednání je velice nebezpečné. Může se jednat o malý okamžik a miminko se dostane k okraji a spadne. Vždy je nutné odložit miminko před odchodem na bezpečné místo, tzn. do postýlky, kolíbky, ohrádky apod.

Jak správně držet miminko Jak správně držet miminko

Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak...

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka