facebook
Dobré ráno, je středa 16.1.2019 a svátek slaví Drahoslav

Je důležité zůstat partnery i po narození dítěte


Ilustrační fotografie


Než se partnerům narodí první dítě, jsou to pouze oni dva, kolem kterých se vše točí. Mají na sebe spoustu času a mohou se tak plně věnovat svému vztahu a rozvíjet ho. Příchod miminka je samozřejmě velice radostná událost, ale mnozí uvádí, že se jim život zcela změní. Přivést na svět dítě je totiž nejen velká radost, ale i starost a odpovědnost. Zároveň by však partneři neměli zapomínat ani sami na sebe.


V době těhotenství si již žena začíná utvářet vazby k miminku, protože jej pravidelně cítí a zároveň je ovlivněna související zvýšenou hormonální hladinou. Muž to v této době ještě tak intenzivně nevnímá, nicméně by měl být své partnerce stále oporou a snažit se, aby těhotenství prožívali společně. Samotný porod již v dnešní době velice často prožívají oba partneři. Jestliže se však muž necítí na to být u porodu s partnerkou, není vhodné jej do toho nijak nutit, protože by to mělo zcela opačný účinek , než  pozitivní. Pokud je však rozhodnut účastnit se porodu, měl by s partnerkou projít předporodním kurzem, aby byl na samotný porod lépe připraven. Uvádí se, že společné prožití celého porodu oběma partnery, posílí jejich vzájemný vztah.

 
Po porodu by pak partner měl být tím, kdo se postará o celou řadu souvisejících praktických věcí tak, aby maminka byla v klidu s miminkem. Stejně tak by si měl v době šestinedělí, pokud je to možné, vzít alespoň na čas dovolenou a zajistit své partnerce s miminkem pohodlí. Po skončení šestinedělí se většinou začíná žena více a více zapojovat do každodenních činností a k tomu stále intenzivně pečuje o miminko. Proto se není čemu divit, že jí už nezbývá čas, ale ani energie na to, aby se dostatečně věnovala svému partnerovi.


Nově příchozí člen rodiny tak zpravidla získává veškerou pozornost zejména maminky a partner se může cítit odstrčený, což není dobré. Péče o miminko je samozřejmě velice důležitá a vyžaduje hodně času, přesto však by si partneři měli vždy najít i čas pro sebe. Je důležité, aby se nestali pouze rodiči, ale aby stále zůstali i milujícími se partnery. Je nutné si uvědomit, že oni dva, jejich láska a vztah jsou příčinou toho, že je s nimi miminko. Proto by i po narození měli stále mít v patrnosti, že jsou to zejména oni dva a jejich vztah, na kterém dále musejí pracovat. Když budou spokojeni oba partneři, bude pak spokojené i dítě.

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Role prarodiče v životě dítěte Role prarodiče v životě dítěte

Babička a dědeček – to jsou kromě rodičů další dva lidé, kteří nám připomínají dětství a prázdninové chvíle. Ne každé dítě má dnes štěstí a má oba prarodiče od matky i otce, ale i když má jen babičku nebo jen dědečka, je to pro dítě...

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka