facebook
Příjemnou noc, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Denní a noční pomočování dětí


Ilustrační fotografie


Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o pomočování, které je třeba nutně řešit.

Denní a noční pomočování

Dětské pomočování se dělí na dva typy – denní a noční. K dennímu často dochází při hraní her, které vyžadují určité fyzické vynaložení nebo prožívání silné emoce. Noční pomočování přichází během spánku. Tyto dva druhy se často vyskytují v kombinaci a mohou přetrvávat i do raných školních let.

Příčiny pomočování

Na mechanismus a fungování močového měchýře může mít vliv řada faktorů:

1. Nevyhovující pitný režim - dítě přijímá nejvíce tekutin během odpoledních a večerních hodin – to může mít následek příliš plného měchýře a následného očního pomočování.

2. Nedostatečná péče – jde o nevyhovující hygienické návyky, kdy je dítě dlouhodobě ponecháno v mokrých plenách, a tak si na nečistotu brzy zvykne.

3. Dědičnost – vlivem rodinné dispozice může dítě zdědit opoždění či zadržení vývoje kontroly močení

4. Náhlý zvrat v rodině – psychicky náročná situace pro dítě – úmrtí blízkého, rodinné problémy, nový sourozenec, apod.

5. Porucha funkce močového měchýře – opakované záněty, vady, výtoky

6. Touha po pozornosti – dítě má pocit odstrčenosti, je žárlivé, agresivní a chce si vydobýt větší pozornost, velká psychická zátěž ve škole (šikana, přespříliš aktivit mimo školu, apod.)

7. Násilné nucení močit – v zásadě dítě nenuťte močit, pokud samo nechce – naučí se zbytečně „tlačit“ a to může mít následek běžného úniku moči

8. Dítě za každý "suchý“ den či noc pochvalte

Jak odstranit či předejít pomočování

Dítě v zásadě za pomočení zbytečně nestresujte – vede to ke snížení sebevědomí a k pocitu méněcennosti. Neustále dítěti vysvětlujte, že to není jeho vina a že se to může stát během psychického vypětí každému. Dítěti sami stanovte pitný režim během dne – nejvíce by mělo vypít dopoledne, odpoledne asi 4 hod před spaním příjem tekutin omezte. Neučte dítě násilně zadržovat moč. Pokud problémy neustále přetrvávají (což může mít pro školáka negativní psychický i sociální dopad), navštivte co nejdříve dětského lékaře.





Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Strabismus Strabismus

Strabismus je odborným názvem pro šilhavost. Jde o stav, kdy osy pohledu očí nesměřují současně a rovnoběžně k fixovanému bodu, ale jedno se od tohoto směru odchyluje. Takto vzniká...

Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka