facebook
Dobré dopoledne, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Denní a noční pomočování dětí


Ilustrační fotografie


Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o pomočování, které je třeba nutně řešit.

Denní a noční pomočování

Dětské pomočování se dělí na dva typy – denní a noční. K dennímu často dochází při hraní her, které vyžadují určité fyzické vynaložení nebo prožívání silné emoce. Noční pomočování přichází během spánku. Tyto dva druhy se často vyskytují v kombinaci a mohou přetrvávat i do raných školních let.

Příčiny pomočování

Na mechanismus a fungování močového měchýře může mít vliv řada faktorů:

1. Nevyhovující pitný režim - dítě přijímá nejvíce tekutin během odpoledních a večerních hodin – to může mít následek příliš plného měchýře a následného očního pomočování.

2. Nedostatečná péče – jde o nevyhovující hygienické návyky, kdy je dítě dlouhodobě ponecháno v mokrých plenách, a tak si na nečistotu brzy zvykne.

3. Dědičnost – vlivem rodinné dispozice může dítě zdědit opoždění či zadržení vývoje kontroly močení

4. Náhlý zvrat v rodině – psychicky náročná situace pro dítě – úmrtí blízkého, rodinné problémy, nový sourozenec, apod.

5. Porucha funkce močového měchýře – opakované záněty, vady, výtoky

6. Touha po pozornosti – dítě má pocit odstrčenosti, je žárlivé, agresivní a chce si vydobýt větší pozornost, velká psychická zátěž ve škole (šikana, přespříliš aktivit mimo školu, apod.)

7. Násilné nucení močit – v zásadě dítě nenuťte močit, pokud samo nechce – naučí se zbytečně „tlačit“ a to může mít následek běžného úniku moči

8. Dítě za každý "suchý“ den či noc pochvalte

Jak odstranit či předejít pomočování

Dítě v zásadě za pomočení zbytečně nestresujte – vede to ke snížení sebevědomí a k pocitu méněcennosti. Neustále dítěti vysvětlujte, že to není jeho vina a že se to může stát během psychického vypětí každému. Dítěti sami stanovte pitný režim během dne – nejvíce by mělo vypít dopoledne, odpoledne asi 4 hod před spaním příjem tekutin omezte. Neučte dítě násilně zadržovat moč. Pokud problémy neustále přetrvávají (což může mít pro školáka negativní psychický i sociální dopad), navštivte co nejdříve dětského lékaře.





Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Někdy se stává, že dítě prostě odmítne sníst, co mu rodiče dají na talíř. Na tom většinou není nic zvláštního. Takový vrtoch občas přepadne každé dítě. V některých případech se však může jednat o problém, zvláště pokud dítě...

Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka